2019 rok minął mi w mgnieniu oka. Jakby czas przepłynął gdzieś między palcami. Gdyby nie podsumowanie 2019 roku, żyłabym w przekonaniu, że nic specjalnego się nie wydarzyło. A wydarzyło się wiele, mimo że ten rok był raczej rokiem nauki, oczekiwania i dojrzewania we mnie pewnych spraw i myśli. 2019 był rokiem przechodnim – od stabilności (i jakby lekkiej myślowej stagnacji) do transformacji. Było mi to potrzebne, żeby mogła nastąpić zmiana – w myśleniu i w podejściu do pewnych spraw. Zapraszam Was na moje podsumowanie 2019 roku – zarówno bardziej ogólne, jak i podróżnicze. 

 

ROK 2019

Rok 2019 zaczynałam totalnym wewnętrznym miszmaszem i niepokojem. Pisząc Podsumowanie 2018 roku miałam nieodparte poczucie, że stoję w miejscu, że nic nie robię, a to co robię jest totalnie bez sensu. Biczowałam się też wyrzutami sumienia, że w 2018 tak mało podróżowałam, chociaż wcale mało tego nie było. Dlatego też 2019 rok rozpoczęłam od poukładania sobie w głowie pewnych rzeczy. Musiałam samej sobie przetłumaczyć (i jeszcze uwierzyć w to, co mówię), że to, że mniej podróżuję spowodowane jest powrotem na studia dzienne. Że moim priorytetem jest teraz uczelnia, że nie mogę tak po prostu rzucić wszystkiego i pojechać na drugi koniec świata i że w swoich planach wyjazdowych muszę uwzględnić studia i sesje egzaminacyjne. Gdy już to zrozumiałam i zaakceptowałam, wszystko zrobiło się jakby prostsze i o wiele bardziej przyjemne. Zrozumiałam, że “podróż” nie oznacza tylko i wyłącznie dalekiego wyjazdu, że czasami podróżując do bliskich miejsc możemy odkryć więcej niż nam się wydaje.

Wraz z początkiem marca powróciłam ponownie do nauczania języka włoskiego. Kilka lat temu miałam krótki epizod nauczycielski, ale nie do końca lubiłam i czułam to, co robiłam. W 2019 roku stwierdziłam jednak, że czas to zmienić, że nie po to robię specjalizację pedagogiczną, żeby mieć kolejny papierek do kolekcji. I tak zaczęłam dawać prywatne lekcje i korepetycje z włoskiego. Z lekcji na lekcję i z miesiąca na miesiąc nauczanie zaczęło mi sprawiać ogrom radości i satysfakcji.

Rok 2019 był dla mnie rokiem nauki, zdobywania nowych umiejętności i rozszerzania tych, które już posiadałam. Jedną z rzeczy, z których jestem szczególnie dumna jest to, że skończyłam naukę hiszpańskiego na poziomie A2, a swoje umiejętności językowe mogłam sprawdzić we wrześniu, podczas pobytu w Walencji. To właśnie wtedy, na ślubie znajomych, miałam okazję rozmawiać również po francusku i o dziwo, po 3 letniej przerwie, byłam w stanie porozmawiać i wysłowić się w tym języku.

W pierwszej połowie roku wyklarował się również temat mojej pracy magisterskiej – Słownik kulinarny dialektu sycylijskiego. Chciałam jednak, żeby praca mgr pociągnęła za sobą jeszcze jeden około sycylijski projekt. I tak powstał pomysł na napisanie e-booka kulinarnego o kuchni sycylijskiej, którego wydam w 2020 roku. Wkładam w ten projekt całe moje serce i nie mogę się doczekać aż ujrzy światło dzienne. 

W połowie października rozpoczęłam praktyki pedagogiczne w jednym z krakowskich liceów, które trwały do połowy grudnia. W tym czasie przekonałam się, że nauczanie języka włoskiego to jest to! Może nie w szkole publicznej, ale na pewno w szkole językowej i prywatnie. Te dwa miesiące praktyk (a w tym dwa tygodnie prowadzenia lekcji) bardzo dużo mi dały. Przede wszystkim pomogły mi pozbyć się strachu przed wystąpieniami publicznymi i pokazały, że jestem naprawdę dobra w tym, co robię. Zrozumiałam, że moje kompleksy wynikają z (nie wiedzieć czemu) niskiej wiary we własne umiejętności i możliwości. Całkowicie niepotrzebnie. 

W 2020 rok wchodzę z nową energią i świeżymi pomysłami. Chcę wydać e-booka o kuchni sycylijskiej, a później kolejne e-booki przewodniki po Sycylii. Chcę wkręcić się w nauczanie włoskiego, chcę zacząć uczyć online i stworzyć kurs online o kulturze Włoch. Trzymajcie kciuki, żeby te plany wypaliły.

 

 

PODRÓŻNICZE PODSUMOWANIE 2019 ROKU

Mój podróżniczy 2019 rok może nie był jakoś szczególnie zachwycający, ale był mój i cieszę się z tego, co udało mi się zobaczyć, odkryć i poznać.

W 2019 odwiedziłam tyko 4 kraje (w tym tylko 1 nowy). Dużo podróżowałam po Polsce i utwierdziłam się w przekonaniu, że nasz kraj jest przepiękny. Większość tegorocznych wyjazdów odbyłam w większej grupie znajomych lub rodziny. Do Rosji poleciałam w sześcioosobowej grupie, na Sycylii byłam w odwiedzinach u rodziny, do Hiszpanii również poleciałam z sycylijską rodziną, w Toskanii odwiedziłam moją siostrę, a w podróżach po Polsce również nie byłam sama. Dopiero pod koniec roku polecieliśmy z Kotem, sam na sam, do Włoch.

Podróżowanie w większej grupie jest fajne i wiąże się z niezapomnianymi wspomnieniami, ale dla mnie na dłuższą metę jest męczące. Dlatego też wraz z zakończeniem 2019 roku postanowiłam sobie, że od 2020 roku chociaż raz w roku pojadę gdzieś całkowicie sama. Nie ważne gdzie i na ile. To może być weekend w Górach Stołowych albo tydzień w Grecji – najważniejsze jest, żebym pojechała tam zupełnie sama, żebym odcięła się od wszystkiego i od wszystkich, spędziła czas w swoim własnym towarzystwie, jeszcze lepiej poznała i nauczyła się siebie, robiła to, na co JA mam ochotę i zatęskniła za domem. Czuję, że od czasu do czasu taki wyjazd jest mi bardzo potrzebny. 

 

Styczeń

Pierwszy miesiąc 2019 roku spędziłam w całości w Krakowie. Pisałam ostatnie prace i zaliczenia oraz uczyłam się do zimowej sesji egzaminacyjnej, którą zdałam w całości w pierwszym terminie. Styczeń upłynął mi więc pod znakiem nauki, wydarzeń kulturalnych (świetna sztuka teatralna, kino i wymarzony koncert Ennio Morricone) oraz spotkań z przyjaciółmi i dawno nie widzianymi znajomymi.

View this post on Instagram

It's good to be home. :::::: Kraków wiosną zachwyca najbardziej. Miasto budzi się do życia, emanuje dobrą energią, a poranne światło sprawia, że tutejsze zabytki mają w sobie jeszcze więcej magii. :::::: Co poniedziałkowy poranny spacer wokół Rynku staje się powoli moją małą tradycją. Czas staje w miejscu, a ja chłonę ten specyficzny klimat, przyglądam się architektonicznym detalom na Sukiennicach i, jak na prawdziwego krakusa przystało, wzdycham do piękna mego miasta. Ten widok chyba nigdy mi się nie znudzi. :::::: I mimo że mogłabym być teraz gdzie indziej (mieszkać na Sycylii lub podróżować po świecie) to jestem tutaj, w Krakowie, w moim rodzinnym mieście. Cieszę się z tego i uspokajam (a raczej staram się poukładać) myśli, które szaleją w głowie. :::::: Tęsknię za życiem na walizkach, ale wiem, że na aktywne podróżowanie po świecie jeszcze przyjdzie czas. Teraz muszę skończyć to, co zaczęłam. Bo dzięki temu spełnienie jednego z moich większych życiowych marzeń będzie po prostu łatwiejsze. :::::: Tymczasem, cieszę się z tego, co mam i korzystam z tego, że jestem tu gdzie jestem. Wiosna w Krakowie jest do tego najlepszą porą. __________ #krakow #kraków #krakowplaces #krakowoldtown #rynekgłówny #pocztowkazpolski #malopolska #odkryjmałopolskę #kosciolmariacki #magicznykrakow #visitpoland #visitkrakow #discoverpoland #wonderful_place #instapoland #igerskrakow #polandisbeautiful #idziewiosna #wiosennie #pieknydzien #springmood #kobiecafotoszkoła #instawtorek #travelislife #travelblogger #natgeopl #kingagajatravels

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

 

 

Luty

Po ostatnim egzaminie wsiadłam w autobus i pojechałam do Nowego Sącza, gdzie spędziłam pierwszy weekend lutego. Miasto samo w sobie bardzo mi się spodobało. Rynek, jego okolice i park Planty urzekły mnie swoim spokojem i pozwoliły na krótki odpoczynek. Obiecałam sobie, że wrócę do Nowego Sącza latem. W 2019 roku się to nie udało, zobaczymy co przyniesie 2020.

View this post on Instagram

Sometimes the hidden beauty is just around the corner. You only need to find it. :::::: Decyzja o weekendowym wypadzie do Nowego Sącza była bardzo spontaniczna. Moim celem był totalny relaks i odcięcie się od codziennej rzeczywistości. :::::: Okazało się, że Nowy Sącz jest niezwykle uroczym miasteczkiem z pięknym budynkiem ratusza w stylu eklektycznym, z zabytkowymi kamieniczkami i spokojnym parkiem Planty. Te miejsca całkowicie mnie oczarowały! Podobno latem warto zobaczyć Sądecki Park Etnograficzny i ukwiecony Zegar Kwiatowy pod Basztą Kowalską. :::::: Chcę tu wrócić późną wiosną lub w lecie, żeby zobaczyć jak Nowy Sącz rozkwita po zimie. Czasami piękne miejsce jest tuż za rogiem, trzeba tylko chcieć je zauważyć. :::::: Szukacie piękna w małych miastach i miasteczkach? Byliście kiedyś w Nowym Sączu? Podobało Wam się? __________ #nowysacz #nowysącz #malopolska #odkryjmałopolskę #pocztowkazpolski #visitpoland #discoverpoland #wonderful_place #polandisbeautiful #loves_poland #polandphotos #igerspolska #igersnowysacz #ratusz #rynekgłówny #polskaarchitektura #idziewiosna #pieknydzien #springmood #travelislife #travelgirldiary #traveldiscoveries #worldisbeautiful #travelblogger #kingagajatravels

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

 

Marzec

Początek marca rozpoczęłam wizytą w Warszawie. Spotkałam się z przyjaciółką oraz ze znajomymi, którzy mieszkają w stolicy, obejrzałam wystawę “Fortune Teller Told Me” Sonii Szóstak oraz odwiedziłam Muzeum Etnograficzne w Warszawie. 

 

Kwiecień

W kwietniu pojechałam do Cieszyna na spotkanie blogerów podróżniczych. Był to mój pierwszy raz na takim spotkaniu i żałuję, że pojechałam na nie dopiero w 2019 roku. Cieszyn Blog Travel Meetup to bardzo kameralna (prawie rodzinna) atmosfera, ciekawe i przydatne prelekcje oraz fantastyczni ludzie, z którymi godzinami można rozmawiać o podróżach i nie tylko. W Cieszynie poznałam tak dużo nowych osób, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Każda z nich wniosła w moje życie i spojrzenie na świat coś nowego. Wspaniałe przeżycie!

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie skoczyła do Czeskiego Cieszyna na smažený sýr i gdybym nie udała się na krótki spacer po mieście.

View this post on Instagram

Focus on money! Do you recognize this place? :::::: Miniony weekend spędziłam w Cieszynie na 7. Spotkaniu Blogerów Podróżniczych Blogtravel Meetup. Poznałam ogrom ciekawych i inspirujących ludzi, z którymi dzielę tę samą pasję – podróżowanie. To był fantastyczny weekend! :::::: A Cieszyn? To urokliwe miasto wielu kultur, które skrywa w sobie sporo ciekawostek. Oto kilka rzeczy, które warto zrobić podczas pobytu w Cieszynie: ☑ przespacerować się po Wzgórzu Zamkowym; ☑ wyjść na Wieżę Zamkową i podziwiać panoramę dwóch miast połączonych jedną rzeką; ☑ zrobić zdjęcie banknotowi 20 zł z Rotundą św. Mikołaja w tle; ☑ napić się najsmaczniejszej kawy☕w @korneliprzyjaciele; ☑ przejść przez Most Przyjaźni, który łączy Polskę z Czechami i zobaczyć Czeski Cieszyn; ☑ zjeść smažený syr z frytkami i sosem tatarskim; ☑ przespacerować się po Cieszyńskiej Wenecji; ☑ a na wiosnę, dodatkowo, przejść się szlakiem kwitnących magnolii. :::::: To jak? Kiedy planujecie odwiedzić Cieszyn? photo: @zywehistorie __________ #cieszyn #cieszynlove #cieszynrobiwrazenie #wzgorzezamkowe #rotunda #visitcieszyn #visitpoland #śląsk #slaskie #slaskieinspiruje #polskajestpiekna #polskanaweekend #ilovepoland #igerspolska #naszapolska #polandisbeautiful #zwiedzamy #podrozemaleiduze #polskieblogipodroznicze #springmood #wiosennie #polskablogerka #shetravels #travelgirldiary #kingagajatravels

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

 

Kwiecień/Maj

Na przełomie kwietnia i maja pojechałam ze znajomymi na długi weekend (a raczej tydzień) majowy do Rosji, a dokładnie – do Sankt Petersburga. Pomysł rzucony całkiem spontanicznie w grudniu 2018, stał się rzeczywistością 4 miesiące później.

W Petersburgu zachwyciłam się rosyjską architekturą, zwiedziłam przepiękną cerkiew Spasa-na-Krowi, zajadałam się blinami z kawiorem, zobaczyłam najpiękniejsze stacje petersburskiego metra, chodziłam po dachach kamienic na Newskim Prospekcie, odkryłam kilka perełek, o których nie piszą przewodniki i wykreśliłam z mojej bucket list zwiedzenie Ermitażu.

 

Wiza turystyczna do Rosji – praktyczne informacje + niespodzianka
Sankt Petersburg – praktyczny przewodnik po Wenecji Północy
Metro w Sankt Petersburgu – najpiękniejsze stacje metra w Petersburgu

View this post on Instagram

Welcome to my dacha! Make yourself at home! :::::: Podczas pobytu w Petersburgu jeden dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie carskiej daczy w Peterhof. :::::: Najpiękniejszą częścią parku jest Wielki Pałac z Wielką Kaskadą w stylu francuskim, której najbardziej reprezentacyjną częścią jest fontanna Neptuna. Całość wykonana oczywiście w stylu barokowym. Dolne ogrody Peterhofu nawiązują natomiast do angielskiej sztuki ogrodniczej. :::::: Peterhof zachwyca rozmachem, złoceniami i precyzyjną organizacją zieleni. Jeśli byliście kiedyś w Wersalu i podobał Wam się pałac Ludwika XIV, to Peterhof na pewno przypadnie Wam do gustu (chociaż moim skromnym zdaniem Wersal bije to miejsce na głowę!). :::::: Tak że tego… rozgośćcie się i czujcie się jak u siebie w domu. __________ #peterhof #peterhofpalace #petergof #barocco #dacha #fontanna #englishgardens #englishgarden #ogrody #spb_planet #spbpetersburg #piteronline #pitergram #spbgirl #rosja #wakacje2019 #wypoczynek #pieknapogoda #travellikeagirl #travelwoman #travelholics #girlborntotravel #girlsthatwander #kingagajatravels #polskieblogipodroznicze #polishtravelbloggers #wolczanka #wolczankawpodrozy #bezcennechwile

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

View this post on Instagram

Keep calm and open Matryoshka. :::::: Matrioszka jest najsłynniejszą rosyjską zabawką i najczęściej kupowaną pamiątką z Rosji. W Petersburgu widziałam klasyczne matrioszki, ale również i te bardziej awangardowe, np. Matrioszkę z Putinem, Stalinem, z Jezusem i Maryją, w kształcie kota, myszy, a nawet pingwina. :::::: A jeśli już o pamiątkach z podróży mowa, to najczęściej przywożę ze sobą lokalne jedzenie, przyprawy lub biżuterię. Czasami kupuję jakiś ciuch, szal czy dodatek, który przypomina mi o odwiedzonym miejscu. :::::: I tak, z Porto przywiozłam wino porto, z Teneryfy tradycyjne sosy mojo verde i mojo rojo, z Granady lokalną mieszankę herbat i skórzany plecak, z Dubaju daktyle i przyprawy, a z Sycylii przywożę zawsze słoną ricottę, którą dodaję później do sycylijskich potraw. Z Rosji, na przykład, przywiozłam suszone kalmary, które nie wszystkim smakują, ale ja je uwielbiam. :::::: Zbieram też magnesy na lodówkę, bo marzy mi się, że na starość (koło 90tki) będę mieć taką ogromną kolekcję magnesów i oglądając je, będę wspominać miejsca, w których byłam i przytaczać związane z nimi anegdoty. :::::: A Wy co przywozicie na pamiątkę z podróży? __________ #matrioszka #matrioshka #babushkadolls #matryoshka #matryoshkas #russiandolls #nestingdoll #russiannestingdolls #traveltorussia #travelinrussia #newskiprospekt #nevskiyprospekt #pitergram #pitertoday #travelincolor #morecolorplease #colorfuldetails #kolorowo #coloursplash #pamiatkazpodrozy #pamiatkazwakacji #pamiatka #travelgiftideas #travelgift #travelgifts #kochampodroze #kochampodróże #blogipodróżnicze #kingagajatravels

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

View this post on Instagram

One of the best views of Petersburg taken from the beach at Peter and Paul Fortress. :::::: Z brzegu Twierdzy Pietropawłowskiej rozpościera się niesamowity widok na Petersburg. Widać stąd zielony budynek Pałacu Zimowego, kopułę Soboru św. Izaaka, złotą iglicę Admiralicji czy Wyspę Wasilewską. :::::: Po zwiedzeniu Twierdzy warto udać się na spacer dookoła wyspy, żeby spojrzeć na Petersburg z nieco innej perspektywy. I tak sobie spacerując i zakopując się w miękkim piasku nie mogłam wyjść z podziwu, że to właśnie w tym miejscu, ponad 300 lat temu, powstało miasto, które dzisiaj zachwyca. __________ #peterandpaulfortress #sanktpetersburg #rosja #pitergram #spbpetersburg #stpetersburgrussia #visitrussia #russianexplorers #northrussia #travelinrussia #spb_planet #cityviews #nevariver #riverneva #podróżniczka #podróż #travellikeagirl #girlintravel #travelgirldiary #kingagajatravels #touristgirl #girlphotographer #polishtravelblogger #kochampodroze

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

 

Czerwiec

W czerwcowej przerwie między egzaminami i zaliczeniami pojechałam do Łodzi na festiwal See Bloggers. Oprócz uczestnictwa w prelekcjach i warsztatach udało mi się pospacerować po bardzo klimatycznej dzielnicy Księży Młyn i zjeść najlepsze śniadanie ever w łódzkiej Spółdzielni.

 

Lipiec

W połowie lipca pojechałam z moją przyjaciółką na babski tydzień na Warmię i Mazury. Dzięki gościnności jej rodziców zatrzymałam się u nich w domu pod Olsztynem.

Mimo że pogoda nie rozpieszczała zwiedziłam Olsztyn, gdzie oprócz spacerów wybrałyśmy się na wycieczkę rowerową wokół okolicznych jezior. Zwiedziłam też mazurskie Mikołajki i Giżycko, odbyłam krótki rejs po Jeziorze Śniardwy, po raz pierwszy zobaczyłam Kanał Elbląski, odwiedziłam Farmę Ślimaków, o której nie miałam pojęcia i zjadłam przepyszne Dzyndzałki Warmińskie w Karczmie Warmińskiej w Gietrzwałdzie.

View this post on Instagram

Stolica Warmii i Mazur, miasto jezior i lasów oraz miejsce, w którym Kopernik poczynił obserwacje do swojego najważniejszego dzieła. Mowa o… Olsztynie! :::::: Olsztyn jest jednym z tych miast w Polsce, do których mam szczególny sentyment. Lubię jego klimat, spokojną i luźną atmosferę, historię, którą skrywa oraz otwartych mieszkańców. Podoba mi się tutejszy Rynek, bliskość natury i to, że jest tu tak totalnie inaczej niż w Krakowie. :::::: Olsztyn jest idealnym miastem na weekendowy wypad. Oprócz Starego Miasta z Wysoką Bramą, Starym Ratuszem i uroczymi kamieniczkami, Plaży Miejskiej i pobliskich jezior warto zobaczyć także Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym na początku XVI wieku mieszkał Mikołaj Kopernik. Na ścianie krużganku Zamku zachowała się tablica astronomiczna, dzięki której Kopernik obserwował ruch Słońca. :::::: Przed Zamkiem znajduje się Ławeczka Kopernika, na której można przysiąść, żeby "porozmawiać" z mistrzem. Ponoć potarcie nosa Kopernika przynosi szczęście. __________ #olsztyn #wlasnieolsztyn #olsztynkocham #kopernik #zamekkapituływarmińskiej #warmia #warminskomazurskie #warmiamazury #warmiaimazury #polandphotos #pocztowkazpolski #polskawobiektywie #visitpoland #discoverpoland #wonderful_place #instapoland #polskanaweekend #pocztowkazwakacji #pocztowkazpolski #zwiedzamypolske #podrozepopolsce #polskaprzyroda #mazurywonderofnature #latowpolsce #kochamlato #kingagajatravels #blogpodrozniczy #polishblogger #polishtravelblogs

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

View this post on Instagram

Lato nad Jeziorem Kortowskim, Olsztyn. :::::: Spokój jaki bije z tego zdjęcia nie potrzebuje dodatkowych słów, aby je opisać. Chyba nie muszę dodawać, że to jedno z moich ulubionych miejsc w Olsztynie. Jest wyjątkowe! 💙💚 __________ #olsztyn #wlasnieolsztyn #jeziorokortowskie #molo #zielonomi #jezioro #warmia #warminskomazurskie #warmiamazury #warmiaimazury  #polskajestpiekna #polandisbeautiful #polandphotos #pocztowkazpolski #visitpoland #discoverpoland #wonderful_place #instapoland #polskanaweekend #pocztowkazwakacji #pocztowkazpolski #zwiedzamypolske #podrozepopolsce #polskaprzyroda #mazurywonderofnature #latowpolsce #kochamlato #kingagajatravels #blogpodrozniczy

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

 

Sierpień

Od połowy sierpnia do pierwszego tygodnia września przebywałam na Sycylii skąd pracowałam zdalnie, spędzałam czas z rodziną i znajomymi, szukałam książek do pracy mgr i nowych przepisów do e-booka.

Podczas tego wyjazdu udało mi się zobaczyć również sporo nowych, nieodwiedzonych dotąd miejsc. Oprócz jeszcze lepszego poznania Syrakuz odwiedziłam Rezerwat Przyrody Vendicari, odbyłam trekking wgłąb kanionu Cavagrande del Cassibile, odwiedziłam Marzamemi i San Lorenzo, zjadłam pyszne lody pistacjowe w Avoli i plażowałam w okolicach Pozzallo. Byłam również w Katanii, gdzie posiedziałam w bibliotece zbierając bibliografię do pracy i szukałam nowych miejsc z pyszną sycylijską kuchnią.

Dzięki temu wyjazdowi zaktualizowałam przewodnik po Syrakuzach (który jest teraz najlepszym przewodnikiem po tym mieście w sieci) oraz kulinarny przewodnik po Katanii, w którym znajdziecie nowe i genialne jedzeniowe miejscówki.  

Syrakuzy – przewodnik śladami mitologii
Katania – przewodnik kulinarny

View this post on Instagram

Syrakuzy to prawdziwa kolebka historii, kultury i sztuki. Miasto było jednym z centrów politycznych Wielkiej Grecji i ważnym ośrodkiem kultury greckiej. W Syrakuzach urodził się Archimedes, Teokryt i Epicharm. Gościli tu również Pindar, Ajschylos, Platon czy św. Paweł. To w Syrakuzach znajduje się największy teatr grecki na Sycylii. :::::: Syrakuzy noszą w sobie ślady panowania greckiego, arabskiego, normandzkiego i hiszpańskiego i są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. :::::: Castello Maniace (ten na zdjęciu) to jeden z najważniejszych zabytków powstałych za panowania dynastii Hohenstaufów na Sycylii. Fort zamkowy (zbudowany w latach 1232-1239) znajduje się na południowym cyplu wyspy. Przez wiele lat zamek służył za siedzibę rodzinom królewskim, w XV w. mieściło się w nim więzienie, a następnie był przeznaczony na cele militarne. Dzisiaj w zamku znajduje się muzeum, opowiadające historię tego miejsca. :::::: Z dziedzińca przed zamkiem i z murów obronnych roztacza się cudowny widok na morze. __________ #włochy #sycylia #siracusa #syrakuzy #siracuse #siracusamente #siracusabedda #visitsiracusa #castellomaniace #maniaceortigia #castellomaniaceortigia #ortigiaisland #ortigiasicilia #ortigiasiracusa #visitsicilia #sicilialovers #lovesicilia #siciliansummer #turismosicilia #sicilianelcuore #igerssicilia #ig_sicilia #kingagajatravels #travelinsicily #kochamwłochy #girlthattravels #shetravel #travelgirlsdiary #polishtravelbloggers

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

View this post on Instagram

Tonnara di Vendicari to dawna fabryka tuńczyka, znajdująca się na terenie rezerwatu przyrody Vendicari. To tu czyszczono, obrabiano i konserwowano tuńczyka czerwonego, który występuje w wodach Morza Śródziemnego. Tuńczyka łowiono w tradycyjny sposób zwany "mattanza". Tonnara była czynna do 1944 roku. :::::: Tonnara to jedno z wielu pięknych i niesamowitych miejsc, które można zobaczyć w Vendicari. Rezerwat przyrody utworzono w 1984 roku. Dzisiaj słynie on z wyjątkowej flory, fauny oraz jednych z najpiękniejszych plaż na całej Sycylii. To właśnie tu znajduje się rajska plaża Calamosche. :::::: Czy wiecie, że w Vendicari można spotkać czarne kormorany i różowe flamingi? Tym razem nie udało mi się ich zobaczyć, ale może przy następnej wizycie będę miała więcej szczęścia. :::::: Byliście kiedyś w Vendicari? Słyszeliście w ogóle o tym miejscu? __________ #vendicari #riservadivendicari #riservanaturaledivendicari #tonnara #siciliamondosr #vendicarisicily #sicilianjourney #oasidivendicari #tonnaradivendicari #sycylia #syrakuzy #sicilianelcuore #sicilianelsangue #visitsicilia #sicilialovers #lovesicilia #siciliansummer #turismosicilia #sicilianelcuore #igerssicilia #ig_sicilia #kingagajatravels #travelinsicily #kochamwłochy #girlthattravels #shetravel #travelgirlsdiary

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

View this post on Instagram

L'aperitivo siciliano ❤ :::::: Gdybym miała wskazać jedną sycylijską rzecz, której mi dzisiaj brakuje, byłoby to z pewnością aperitivo u Ernesto w Katanii. Niby aperitivo to aperitivo, idea jest jedna, ale smak i różnorodność przekąsek u Ernesto zachwyca każdego. Sycylijskie sery i wędliny, oliwki, bruschetty, mini arancini, pizzerinki, pannelle czy crocchè. Goduria!!! :::::: Od kilku dni robię projekt na włoski, którym jest promocja mojego potencjalnego aperitivo baru w Krakowie. Jedno jest pewne – gdybym otwierała takie miejsce to byłoby ono w 100% sycylijskie i takich przekąsek jak na zdjęciu na pewno by nie zabrakło. :::::: Póki co, baru nie otwieram, ale mogę Was zapewnić, że w ebooku o kuchni sycylijskiej, który pojawi się w przyszłym roku przepisów na takie smakowitości jak arancino, cartocciata czy panelle nie zabraknie. __________ #sycylia #aperitivosiciliano #aperitivi #aperitivotime #aperitivotime🍹 #MySpritz #aperitivoitaliano #italianstreetfood #sicilianstreetfood #cucinasiciliana #cataniafoodporn #cataniafood #siciliafoodporn #dametravelerfoodie #aperitif #italyfood #apericena #insta_foodandplaces #foodtraveller #travelforfood #eatandtravel #travellingfoodie #travelandfood #italianfoodporn #fotografiakulinarna #kochamjesc #kuchniawłoska

A post shared by Kinga | kingagajatravels.pl (@kingagajatravels) on

 

Wrzesień

Z Sycylii polecieliśmy prosto do Walencji, gdzie spędziłam tydzień. Głównym celem tego wyjazdu było wesele znajomych. W Walencji odwiedziłam zachwycające Ciudad de las Artes y las Ciencias, Stare Miasto, ale również plażę Malvarrosa, na której plażowanie było czystą przyjemnością. Oczywiście na zabrakło pysznych tapasów, owoców morza i zimnej sangrii.

Po powrocie do Polski świętowaliśmy nasze urodziny i wyskoczyliśmy na weekend do Warszawy. Kot chciał wziąć udział w “Niewidzialnej Wystawie”, a ja w końcu spełniłam marzenie o wysłuchaniu Koncertu Chopinowskiego w Łazienkach. Magia!

W ostatni weekend września wybraliśmy się na spacer do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie zjedliśmy pysznego Pstrąga Ojcowskiego. Wstyd się przyznać, ale ostatni raz byłam w Ojcowie w podstawówce.

 

Listopad

1 listopada poleciałam w odwiedziny do mojej siostry do Toskanii. Zrobiliśmy sobie krótki spacer po Pizie i Lukce. W planach była również Florencja, ale ze względu na ulewne deszcze zmieniliśmy plany i wylądowaliśmy w outlecie Barberino pod Florencją. 

Florencja – praktyczny przewodnik 
Dolina Val d’Orcia – najpiękniejsze miejsca w środkowej Toskanii
Toskania: najpiękniejsze miasteczka Chianti Classico

 

W ostatni weekend listopada pojechałam do Gdańska na Festiwal Kobiet Internetu. Nie miałam zbyt dużej ochoty jechać na to wydarzenie, ale czułam podskórnie, że może być ono dużą inspiracją. Nie myliłam się! Festiwal obfitował w wiele cennych wykładów, prelekcji i warsztatów, a te, w których uczestniczyłam nauczyły mnie wielu ważnych umiejętności, nad którymi ciągle muszę pracować. 

 

Grudzień

Koniec 2019 spędziłam w północnych Włoszech, odkrywając uroki i smakując kuchnię Piemontu i Veneto. Zwiedziłam Turyn, Weronę, a nowy 2020 rok powitałam na Placu św. Marka w Wenecji. Nie mogłam sobie lepiej wymarzyć tej końcówki roku.

 

 

Plany na 2020 rok 

2019 rok zakończyłam mając już kilka podróżniczych planów na 2020 rok w zanadrzu. Chętnie się nimi z Wami podzielę. 

Pod koniec lutego czeka mnie długi weekend w Austrii i Szwajcarii. Na pewno odwiedzę Zurych i zaszyję się na dwa dni w okolicach Jeziora Bodeńskiego. W lutym lub w marcu czeka mnie kolejny wyjazd na Sycylię. Tym razem moją destynacją będzie Palermo, szukanie materiałów i prowadzenie badań do pracy mgr. W połowie kwietnia lecę do Niderlandów. Odwiedzę Amsterdam, Haarlem i może uda mi się zobaczyć też Maastricht. Pod koniec czerwca czeka mnie wypoczynek w Chorwacji, a dokładnie na wyspie Brač, a stamtąd kto wie – może w końcu polecę do Albanii, która nie wypaliła w 2019 roku. 

Oczywiście stawiam również na podróże po Polsce, która ciągle mnie fascynuje i zachwyca. Chciałabym zobaczyć Toruń, Lublin i Bieszczady. 

W 2020 roku chciałabym też w końcu polecieć gdzieś dalej i spełnić marzenie o Tajlandii albo Meksyku. Wszystko ciągle przede mną. Zobaczymy, co przyniesie 2020 rok, ale ja czuję, że będzie niesamowicie spektakularny. Oby tak było!