Karnawał to okres szalonych zabaw, balów czy pochodów. Najbardziej znanym włoskim karnawałem jest oczywiście karnawał w Wenecji. Tuż za nim plasuje się karnawał w Viareggio i w piemonckiej Ivrei. Ale na tym nie koniec! Jest przecież jeszcze karnawał w Acireale, czyli najpiękniejszy karnawał na Sycylii, o którym Wam dzisiaj opowiem. Udanej zabawy!
Wiele sycylijskich miast i miasteczek słynie z bogatej tradycji karnawałowej, która sięga nawet do XVI wieku. Karnawałowe pochody możemy podziwiać w takich miastach jak Sciacca, Misterbianco, Avola, Palazzolo Acreide, Brolo, Cinisi, Regalbuto, Termini Imerese, Scicli czy Saponara. Ale to właśnie karnawał w Acireale jest uznawany za najpiękniejszy, najbardziej malowniczy i z całą pewnością najstarszy sycylijski karnawał. Na ponad 3 tygodnie małe barokowe miasteczko, położone niecałe 20 km od Katanii, zamienia się w kolorową siedzibę szaleństwa i zabawy.
Karnawał w Acireale – krótka historia
Karnawał w Acireale ma bardzo bogatą tradycję, która sięga kilka wieków wstecz. Pierwsze historyczne wzmianki o tego typu zabawie pochodzą z końca XVI wieku. W dawnych czasach w zabawach karnawałowych uczestniczyli wszyscy mieszkańcy miasta. Do 1612 roku jedną z najpopularniejszych zabaw była bitwa na pomarańcze i cytryny (popularna po dziś dzień w Ivrei), której zakazano wydając odpowiednie rozporządzenie. Mieszkańcy Acireale mieli je jednak za nic i jeszcze przez kilka kolejnych lat kończyli karnawał bitwą na cytrusy.
W XVII wieku pojawia się na Sycylii pierwsza maska karnawałowa, która ma konkretne cechy charakterystyczne. Maska ta nazywała się Abbatazzu lub Pueta Minutizzu, a osoba, która ją zakładała, naśladowała szlachtę lub duchownych, niosąc w rękach wielką księgę, udając, że z niej czyta i sypiąc żartobliwymi i obraźliwymi dowcipami. Po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1693 roku, całe miasto Acireale obiecało już nigdy nie zakładać masek w okresie karnawału.
W XVIII wieku tradycja noszenia masek zostaje jednak przywrócona, a do maski Abbatazzu dołącza maska Baruni, która ma na celu wyśmianie miejscowej arystokracji. Kolejną maską była Manti, tak bogato zdobiona, że jej jedynym celem było zachowanie anonimowości osoby, która ją zakładała.
W XIX wieku popularne stały się karnawałowe tańce na Piazza Duomo oraz parady ukwieconych powozów (tzw. cassariata). Były one ciągnięte przez konie i przeznaczone dla przedstawicieli arystokracji, którzy rzucali mieszkańcom confetti – migdały pokryte wielokolorowym cukrem. Na ulicach królowały zabawy, tańce, a także pyszne jedzenie i dobre wino. W 1880 roku pojawiają się pierwsze wozy wykonane z masy papierowej. Ta tradycja kontynuowana jest do dzisiaj.
W 1948 roku, po okresie wojny kiedy to zaprzestano zabawy, karnawał wraca na ulice Acireale. Już wtedy jest nazywany “il più bel Carnevale di Sicilia“, czyli najpiękniejszym sycylijskim karnawałem. W czasach powojennych, a dokładnie w latach 50. XX wieku (czasy boomu ekonomicznego i ożywienia włoskiej gospodarki) na karnawale pojawiają się pierwsze ukwiecone samochody, które nadają karnawałowi w Acireale nowego wyglądu.
Od lat 70 XX wieku, każdego roku, karnawał w Acireale jest coraz bardziej udoskonalany i staje się coraz bardziej imponujący, a to za sprawą przepięknych i niepowtarzalnych wozów alegorycznych, tzw. carri alegorici. W 1996 roku karnawał w Acireale nabiera wymiaru narodowego i staje się jednym z najpopularniejszych karnawałów w całych Włoszech. Dziś uczestniczą w nim tłumnie nie tylko Sycylijczycy i Włosi z kontynentu, ale również turyści, którzy chcą zobaczyć i poczuć prawdziwy sycylijski folklor.
Sycylijski karnawał dzisiaj
Karnawał w Acireale rozpoczyna się około 2,5 tygodnia przed końcem okresu karnawału. Zabawa zaczyna się od oficjalnego przekazania przez Burmistrza Acireale kluczy do miasta Królowej Karnawału, po czym nadchodzi czas na pierwszą paradę. Przez najbliższe dni miasteczko będzie świętować, bawić się i szaleć. Główne obchody karnawału przypadają jednak na weekend przed Tłustym Czwartkiem oraz na okres od Tłustego Czwartku do Ostatków. W tym czasie na ulicach miasta można zobaczyć dorosłych i dzieci poprzebieranych w różnokolorowe stroje. Niektórzy mają na sobie nieco bardziej wymowne kostiumy, komentujące na przykład obecną sytuację polityczną w kraju.
Karnawał w Acireale to niezapomniane przeżycie, w którym uczestniczą nie tylko Sycylijczycy, ale także Włosi z różnych części Włoch, turyści z zagranicy oraz ekipy telewizyjne relacjonujące to wspaniałe wydarzenie.
Podczas karnawału organizowane są imprezy, tańce, koncerty, przedstawienia, wystawy, warsztaty gry, zabawy, a także konkursy. Jednak najważniejszą i najbardziej oczekiwaną atrakcją jest parada wozów alegorycznych, czyli carri allegorici. Wozy te wykonane są z masy papierowej (papier mache) i przedstawiają olbrzymie, wielokolorowe postacie. Są one przygotowywane specjalnie na karnawał w Acireale przez grupę wyspecjalizowanych rzemieślników, którzy od lat tworzą te karnawałowe dzieła sztuki. Każdy wóz jest przygotowywany przez osobne stowarzyszenie kulturalne, ma inny temat, dostosowaną do niego muzykę i oświetlenie.
Oprócz parady wozów alegorycznych, w Acireale można podziwiać parady mini wozów oraz wozów ozdobionych kwiatami. Ostatniego dnia karnawału wybierany jest najpiękniejszy wóz alegoryczny.
Karnawał na stole, czyli sycylijskie tradycje kulinarne
Karnawał w Acireale to połączenie żywiołowej zabawy, folkloru, tradycji i… pysznego jedzenia, które spożywa się w tym okresie. Na Sycylii nie brakuje zarówno słodyczy, jak i potraw mięsnych.
Jeśli chodzi o słodkości, symbolem karnawału są chiacchiere (nazywane także frappe, bugie czy cenci), czyli nic innego jak nasze polskie faworki. Innym tradycyjnym karnawałowym smakołykiem jest pignoccata, czyli słodkie ciastko w kształcie szyszki, które smaży się na głębokim oleju, a następnie dekoruje miodem i skórką z cytryny. Podczas sycylijskiego karnawału zajada się również castagnole, czyli małe pączki, torrone (nugat) oraz wspaniałe cannoli.
Podczas karnawału nie może zabraknąć również dań nieco bardziej treściwych. Na sycylijskich stołach królują dania mięsne na bazie wieprzowiny. Jada się tu pieczone białe kiełbaski, maccheroni z mięsnym sosem ragù lub z kiełbasą oraz minestrone del giovedì grasso, czyli zupę na bazie jarzyn, ziemniaków, bobu, cebuli, pietruszki i słoniny wieprzowej.
Karnawał w Acireale – informacje praktyczne
Karnawał w Acireale odbywa się co roku. Aktualny program i rozpiskę wszystkich wydarzeń można zobaczyć na stronie Carnevale di Acireale. Wstęp na większość wydarzeń jest płatny, ale są również dni z wejściem bezpłatnym.
Jednodniowy bilet na wydarzenia płatne kosztuje 5€, a abonament na 6 wejść to koszt 20€.
A jeśli nie możecie wybrać się do Acireale, a chcecie poczuć klimat sycylijskiego karnawału, obejrzyjcie oficjalny filmik karnawału z 2019 roku. Jak Wam się podoba?
Zapraszam Was do polubienia strony KingaGajaTravels na Facebooku oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie, gdzie dzielę się z Wami ciekawostkami na temat mojej ukochanej Sycylii i kuchni sycylijskiej. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. A jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie udostępnij go innym! Grazie!♥
Zobacz także:
Recent Comments