Metro to metro, nic specjalnego. Kolejka zatrzymuje się na kolejnych szarych i smutnych stacjach, drzwi się otwierają, ludzie wsiadają i wysiadają, drzwi się zamykają, kolejka jedzie dalej. I tak w kółko. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Na większości stacji metra nie ma się czym zachwycać. Jest tam duszno, średnio czysto, a niekiedy nie za dobrze pachnie. Ale metro w Sankt Petersburgu jest inne. Tutejsze stacje wyglądają jak małe dzieła sztuki. Żyrandole, mozaiki, marmur, rzeźby – to tylko niektóre z elementów petersburskich stacji metra. Jeśli jesteście ciekawi, które stacje metra są tylko najpiękniejszymi w Petersburgu, czytajcie dalej!

 

Metro w Sankt Petersburgu – przydatne informacje

Metro w Sankt Petersburgu zostało uruchomione w 1955 roku, ale prace nad nim rozpoczęły się już w 1941 roku. Petersburskie metro składa się z pięciu linii: czerwonej (Kirowsko-Wyborskiej), niebieskiej (Moskiewsko-Pietrogrodzkiej), zielonej (Newsko-Wasileostrowskiej), pomarańczowej (Przewobrzeżnej) oraz fioletowej (Frunzeńsko-Nadmorskiej).

Pierwszą, otwartą w 1955 roku linią metra była linia czerwona, która jest też najdłuższa jeśli chodzi o ilość stacji (jest ich 19). Linię niebieską uruchomiono w 1961 r, zieloną – w 1967 r, a pomarańczową w 1985 roku. Najkrótszą linią jest linia pomarańczowa.

Metro w Petersburgu uznawane jest za jedno z najgłębiej położonych systemów na całym świecie. Najniżej położoną stacją (nie tylko w Petersburgu, ale i w całej Rosji) jest stacja Admiraltiejskaja – znajduje się 86 metrów pod ziemią.

 

Metro w Sankt Petersburgu kursuje od około 5:30 do północy. Koszt pojedynczego przejazdu to 45 RUB. Na każdej stacji metra są automaty, w których można kupić żeton na metro.
Zobacz także: strona internetowa metra w Petersburgu, gdzie znajdziesz wszystkie przydatne informacje.  

 

Metro w Sankt Petersburgu – najpiękniejsze stacje

Najpiękniejsze stacje metra w Sankt Petersburgu mieszczą się w większości na czerwonej linii (tej najstarszej). Osobą, której petersburżanie zawdzięczają to, że ich metro wygląda tak, jak wygląda jest Józef Stalin. To on zdecydował, że skoro mieszczanie nie mają wstępu do carskich pałaców, będą mieć swoje “pałace dla ludu”. Na wielu stacjach metra znajdziemy złote mozaiki, obrazy, piękne żyrandole, rzeźby, płaskorzeźby, marmur, kolumny czy motywy socrealistyczne. Wszystko z przepychem i na bogato – jak to w Rosji.

 

Avtovo

To właśnie stacja Avtovo jest uważana za najpiękniejszą stację metra w Sankt Petersburgu. Znalazła się nawet na liście najpiękniejszych stacji świata dziennika Guardian. Znajdziemy tu 46 kolumn (30 wykonanych z marmuru i 16 zdobionych szkłem) oraz ogromne i imponujące żyrandole. Wysiadając można się poczuć jak w pięknym pałacu, a nie na stacji metra. Tematem stacji jest obrona Leningradu podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Metro w Sankt Petersburgu - Avtovo.

Metro Avtovo.

Metro Avtovo.

 

Kirovsky Zavod

Nazwa stacji Kirovsky Zavod pochodzi od znajdującej się w pobliżu fabryki Kirowskiego. Tematem przewodnim stacji jest rozwój przemysłu socjalistycznego. Cała stacja ozdobiona jest szarym marmurem, a płaskorzeźby na ścianach przedstawiają różne gałęzie przemysłu byłego Związku Radzieckiego. Na końcu stacji stoi pomnik towarzysza Lenina. 

Metro w Sankt Petersburgu - Kirovsky Zavod.

Metro Kirovsky Zavod.

Metro Kirovsky Zavod.

 

Narvskaya

Narvskaya jest jedną z najbardziej majestatycznych stacji. Jej ściany pokryte są jasnym marmurem. Tematem tej stacji są zawody w całym Związku Radzieckim. Na ścianach można podziwiać płaskorzeźby lekarzy, budowniczych, rolników, marynarzy i innych wysoko cenionych profesji.

Metro w Sankt Petersburgu - Narvskaya.

Metro Narvskaya.

Metro Narvskaya.

 

Pushkinskaya

Stacja metra poświęcona najsłynniejszemu rosyjskiemu poecie – Aleksandrowi Puszkinowi. Na końcu stacji znajduje się rzeźba Puszkina, a za nią widnieje obraz Carskiego Sioła (obecnie Puszkina), w którym pisarz spędził większość swojej młodości.

Metro w Sankt Petersburgu - Pushkinskaya.

Metro Pushkinskaya.

 

Tekhnologichesky Institut

Stacja Tekhnologichesky Institut jest bardzo surowa i minimalistyczna. Całkowicie odwrotnie niż poprzednie stacje. Jej ściany pokryte są jasnym marmurem. Znajdziecie tu płaskorzeźby znanych rosyjskich naukowców oraz daty głównych osiągnięć naukowych Rosji wraz z ich datami.

Metro w Sankt Petersburgu.

 

To tylko kilka z najpiękniejszych stacji metra w Sankt Petersburgu. Będąc w mieście koniecznie udajcie się na wycieczkę po petersburskim metrze. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania miasta. Wysiądźcie też na stacji Leninsky Prospekt, Baltiyskaya, Admiraltiejskaja czy Nevsky Prospekt i przekonajcie się, jak wyglądają inne stacje metra. 

 

Zobacz także:

Sankt Petersburg – praktyczny przewodnik po Wenecji Północy