Wiza turystyczna do Rosji spędza sen z powiek każdemu, kto planuje podróż na wschód. Sama przed wyjazdem do Rosji najbardziej stresowałam się właśnie wnioskowaniem o wizę. A dokładnie tym, żeby poprawnie wypełnić wniosek, złożyć wszystkie dokumenty i dostać tę upragnioną przepustkę potrzebną do przekroczenia granicy. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują, a wiza turystyczna do Rosji jest w zasięgu ręki każdego. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, zebrać komplet dokumentów i postępować zgodnie z procedurą. W tym wpisie zebrałam wszystkie praktyczne informacje, dotyczące wnioskowania o wizę turystyczną do Rosji, opisałam moją historię oraz… przygotowałam dla Was małą niespodziankę (ale o tym na samym końcu). 

 

 

Kup bilet i zarezerwuj hotel

Przed rozpoczęciem wnioskowania o wizę turystyczną do Rosji warto najpierw kupić bilet i zarezerwować hotel (całkowicie odwrotnie niż w przypadku wnioskowania o wizę do USA).

Podczas wypełniania wniosku o wizę trzeba podać dokładne daty wjazdu i wyjazdu do/z Rosji. Podana data wjazdu to dzień, od którego zaczyna się liczyć wiza. Warto mieć to na uwadze, jeśli na przykład planujecie pobyt w Rosji dłuższy niż tydzień lub chcecie podróżować Koleją Transsyberyjską. Wtedy każdy dzień jest dosłownie na wagę złota.

Kolejną ważną rzeczą jest rezerwacja zakwaterowania na czas pobytu w Rosji. Potwierdzenie rezerwacji hotelu jest wymagane przy ubieganiu się o wizę. Do wszystkich dokumentów należy dołączyć także takie potwierdzenie. My zarezerwowaliśmy nocleg przez booking.com (z możliwością bezpłatnego odwołania rezerwacji) i wydrukowaliśmy potwierdzenie, które dołączyliśmy do paszportu, zdjęcia, wniosku itd.
Z tego co słyszałam (nie jest to oficjalnie potwierdzona informacja), lepiej zarezerwować pobyt w hotelu niż w apartamencie u prywatnej osoby. W tym drugim przypadku istnieje ryzyko, że Konsul odrzuci wniosek o wizę.

 

 

Wiza turystyczna do Rosji – potrzebne dokumenty

Wychodzę z założenia, że przed wypełnianiem jakiegokolwiek wniosku o wizę warto mieć skompletowane wszystkie potrzebne dokumenty. Dzięki temu mamy wszystkie informacje w jednym miejscu i możemy szybko i sprawnie znaleźć to, czego akurat szukamy.

Poniżej znajdziecie spis wszystkich dokumentów, które są potrzebne przy wyrabianiu wizy turystycznej do Rosji wraz z ich wytycznymi.

 1. Paszport, który musi być ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży.
 2. 1 zdjęcie paszportowe
  – rozmiar 3,5 x 4,5 cm;
  – wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
  – jasne i jednolite tło;
  – zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, bez nakrycia głowy, z zamkniętymi ustami;
  – twarz musi zajmować 70-80% fotografii;
  – kolorowe, ostre, dobrej jakości.
 3. Wniosek wizowy wypełniony (tylko i wyłącznie) elektronicznie, wydrukowany za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji i podpisany. Wniosek musi być wypełniony w języku rosyjskim lub angielskim.
 4. Ubezpieczenie na kwotę min. 30 000 EUR, które obejmuje koszty leczenia w Rosji. Ja wybrałam ubezpieczenie turystyczne firmy Signal Iduna, które dokupiłam przez stronę pośrednika Aina Travel (ale jeśli nie korzystacie z usług pośrednika, możecie kupić ubezpieczenie bezpośrednio na stronie Signal Iduna).
  Jeśli macie już wykupione ubezpieczenie, które obejmuje wspomniane wcześniej koszty leczenia w Rosji to wystarczy wydrukować umowę ze stawkami ubezpieczenia i załączyć ją do wniosku.
 5. Voucher (zaproszenie), który musi być wystawiony przez rosyjską firmę turystyczną lub hotel, w którym nocujecie. Nie każdy hotel wystawia vouchery, ale warto się zapytać i ewentualnie skorzystać z takiej możliwości. Innym sposobem na otrzymanie vouchera jest jego zakup za pośrednictwem biura, które w bardzo prosty sposób można znaleźć w internecie. Wystarczy, że wpiszecie w Google “voucher/zaproszenie do Rosji” i znajdziecie firmy i biura podróży, które wystawiają takie oficjalne zaproszenia.

 

 

Wniosek o wizę – wypełnianie i składanie

O wizę turystyczną do Rosji można zacząć ubiegać się na 3 miesiące przed wyjazdem. Wniosek o wizę należy wypełnić i wydrukować za pomocą strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji http://visa.kdmid.ru.
Warto zapisać sobie indywidualny numer wniosku i hasło – pozwala to na edytowanie i poprawianie wniosku, gdy jego sesja została przerwana lub wygasła (aby skorzystać z tej możliwości należy zachować kopię roboczą wniosku przez kliknięcie przycisku “Zachowaj kopię”). Wniosek musi być wypełniony w języku rosyjskim lub angielskim (podczas wypełniania wniosku można wybrać podpowiedzi wyświetlane po polsku). Wypełniony i wydrukowany wniosek należy jeszcze podpisać.

Wizę turystyczną do Rosji można wyrobić w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie oraz w Konsulatach Generalnych, które znajdują się w Krakowie, w Gdańsku oraz w Poznaniu. Przy składaniu wniosku obowiązuje rejonizacja, czyli przypisanie województw do danego konsulatu.
Poniżej zostawiam Wam informację, które województwo podlega pod które miasto.

 1. Warszawa: mazowieckie, łódzkie, lubelskie, podlaskie.
 2. Kraków: małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, podkarpackie.
 3. Gdańsk: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie.
 4. Poznań: wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie.

Przy umawianiu wizyty należy wziąć pod uwagę, pod który konsulat podlega Wasze województwo.

Następnym krokiem jest złożenie wniosku. W tym celu należy umówić się na wizytę na stronie danego Konsulatu Generalnego Rosji. Miejcie na uwadze, iż na wizytę w Konsulacie można czekać nawet 1,5-2 miesiące. Otrzymanie wizy to kwestia 4-10 dni roboczych, ale dopiero po wizycie i złożeniu wszystkich dokumentów.

Jeśli nie macie na tyle czasu, możecie skorzystać z usług Centrum Wizowego, które załatwia wizę w ciągu 5-7 dni od daty złożenia wniosku (z usług Centrum Wizowego korzystają m.in. biura turystyczne pośredniczące i pomagające w otrzymaniu wizy).

 

 

Wiza turystyczna do Rosji – ile to kosztuje?

Biorąc pod uwagę fakt, iż wiza do Rosji wydawana jest tylko na okres czasu podany we wniosku, nie jest ona wcale taką tanią zachcianką.

 • wiza turystyczna: 150 zł (tryb zwykły)/300 zł (tryb ekspresowy)
 • voucher: tu ceny są zróżnicowane i wahają się od 80-150 zł
 • ubezpieczenie: ok. 50 zł
 • Centrum Wizowe: 25 €

 

 

Moja wiza turystyczna do Rosji

Bilety do Rosji, a dokładnie do Sankt Petersburga, kupiliśmy ponad 4 miesiące przed planowaną podróżą. Ponieważ lecieliśmy w większej grupie znajomych (6 osób), stwierdziliśmy zgodnie, że także o wizę będziemy się starać wszyscy razem. Czas leciał, a my przekładaliśmy wypełnienie wniosku z tygodnia na tydzień.

3 tygodnie przed wyjazdem zorientowaliśmy się, że nie zdążymy z wyrobieniem wizy, jeśli będziemy się o nią starać w standardowy sposób. Na wizytę w Konsulacie w Krakowie trzeba było czekać 1,5 miesiąca, a my nie mieliśmy tyle czasu. Mogliśmy wypełnić wniosek i udać się do Centrum Wizowego, ale czas nas gonił (dosłownie i w przenośni).

Wnioskując o wizę do Stanów, wszystkim zajmowałam się sama, ale ubiegając się o wizę do Rosji stwierdziłam, że tym razem skorzystam z pomocy pośrednika, a dokładnie z usług firmy Aina.pl. Wolałam mieć pewność, że wszystkie dokumenty są poprawnie wypełnione, że niczego nie brakuje i że w razie “w” będę mogła liczyć na wsparcie kogoś, kto zna się na tej całej papierkowej robocie. Formularz wniosku, który jest na stronie Aina Travel jest banalnie prosty, a jego wypełnienie nie jest tak skomplikowane, jak na oficjalnej stronie Departamentu Konsularnego MSZ Rosji. Za pośrednictwem Aina załatwiłam też voucher i ubezpieczenie.

W dogodnym dla mnie terminie podjechałam do biura pośrednika i złożyłam wszystkie dokumenty potrzebne do otrzymania wizy. Istnieje rownież możliwość zamówienia kuriera, który odbierze od Was dokumenty i dostarczy je bezpośrednio do Aina. Paszport z wizą do Rosji czekał na mnie dokładnie tydzień po złożeniu wszystkich dokumentów w biurze Aina w Krakowie.

Nigdy nie korzystałam z usług biur pośredniczących w wyrabianiu wizy, ale tym razem zmusiła mnie do tego sytuacja i jestem z tego bardzo zadowolona. Pomoc Aina pozwoliła zaoszczędzić mi czas (którego miałam bardzo mało) i nerwy (każda sytuacja, w której muszę załatwić coś w urzędzie lub w konsulacie przeokropnie mnie stresuje, a tym razem nie było inaczej). Dodatkowo miałam pewność, że wniosek jest kompletny i że nie brakuje mi żadnych dokumentów, bo panie pracujące w biurze wszystko dokładnie sprawdziły.

 

Myślę, że skorzystanie z usług pośrednika jest idealnym wyjściem w przypadku, kiedy nie macie czasu lub kiedy wnioskowanie o wizę Was przerasta, nie znacie się na tym, robicie to pierwszy raz i chcecie mieć pewność, że wszystko jest zrobione tak, jak należy.

 

…niespodzianka!

A na koniec obiecana niespodzianka! Dzięki uprzejmości Aina Travel mam dla Was kod rabatowy w wysokości 30% na hasło KINGAJA30 na pośrednictwo wizowe na stronie Aina Travel. Kod obejmuje wyrobienie wizy do wszystkich krajów, które Aina ma w swojej ofercie. Mam nadzieję, że kod rabatowy Wam się przyda i że nie raz z niego skorzystacie.