Dolina Val d’Orcia to najbardziej malowniczy i fotogeniczny zakątek pięknej Toskanii. To właśnie stąd pochodzą słynne pocztówkowe zdjęcia cyprysowych alei i to tu miłośnicy fotografii poszukują swoich wymarzonych kadrów. Geograficznie dolina Val d’Orcia rozciąga się na południe od Sieny aż do wygasłego wulkanu Monte Amiata. Piękno tej okolicy zostało docenione w 2004 roku, kiedy to Val d’Orcia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po najpiękniejszych miasteczkach Chianti Classico, przyszedł czas na podzielenie się z Wami najpiękniejszymi miejscami środkowej Toskanii. Zapraszam do lektury!

 

Kuchnia sycylijska - książka, ebook.

 

 

 

Dolina Val d’Orcia – Montalcino

Montalcino to małe miasteczko położone w dolinie Val d’Orcia, które słynie z produkcji pysznego wina Brunello di Montalcino. Jeśli będziecie mieć okazję, koniecznie spróbujcie Brunello. Lokalnych sklepów i enotek z butelkami tego trunku jest tu pod dostatkiem.

Zwiedzanie zaczynamy od fortecy Fortezza di Montalcino, która została wybudowana w 1361 roku w najwyższym punkcie miasta. Twierdza została zaprojektowana przez sieneńskich architektów i miała na celu chronić mieszkańców przez obcymi najeźdźcami. Wchodzimy na teren fortecy przez ogromną, kamienną bramę. Wejście na plac i do ogrodów fortecy jest darmowe, ale jeśli chcemy zobaczyć wnętrza komnat i wspiąć się na mury musimy kupić bilet, który kosztuje 4 EUR od osoby.

Dolina Val d'Orcia - Montalcino.

Dolina Val d'Orcia - Montalcino.

Montalcino.

 

Po wyjściu z fortecy kierujemy się w Via Ricasoli – małą, wąską uliczkę, pełną klimatycznych barów, restauracji i lokalnych sklepików z winem Brunello, serem pecorino czy toskańską oliwą z oliwek. Ta uliczka jest tak klimatyczna, że jedyne na co ma się ochotę to zamówienie kolejnego espresso w którymś z barów, obserwowanie spacerujących turystów i chłonięcie włoskiej atmosfery dolce far niente.

Montalcino.

Montalcino.

 

Idąc prosto dochodzimy do małego gotyckiego kościółka Chiesa di Sant’Agostino, pochodzącego z XIV wieku. Fasadę świątyni zdobi piękny, aczkolwiek skromny, portal oraz rozeta. Wnętrze kościoła zachwyca malowidłami ściennymi, które niedawno zostały odrestaurowane.

Montalcino.

Montalcino.

 

Następnie skręcamy w Via Spagni. To jedna z tych uliczek, które można spotkać tylko w małych toskańskich miasteczkach. Jest tu cicho, spokojnie i tajemniczo, a kamienna zabudowa przenosi nas kilka wieków wstecz. Po chwili dochodzimy do głównego kościoła w Montalcino, czyli do Cattedrale del Santissimo Salvatore. Świątynia pochodzi z XIV wieku, ale swój obecny, neoklasyczny wygląd zawdzięcza pracom restauratorskim, które miały tu miejsce na początku XIX wieku. Na skwerze przy kościele znajdują się ławeczki, na których można usiąść i podziwiać widok na miasto i pobliskie wzgórza.

Montalcino.

Montalcino.

 

Kontynuując spacer, dochodzimy do kolejnego kościółka – Chiesa della Madonna del Soccorso. Skręcamy w Via Roma, a następnie w Via Cavour i Via Mazzini i kierujemy się w stronę fortecy. Via Mazzini to główna ulica w Montalcino. Znajdziemy tu liczne sklepy i restauracje.

Docieramy do Piazza del Popolo, głównego placu w mieście, przy którym wznosi się średniowieczna wieża dawnego urzędu miasta, czyli Palazzo dei Priori (zwanego także Palazzo Comunale). Budynek pochodzi z końca XIII wieku, a zdobią go herby podestów, którzy dawniej rządzili miastem. Obok ratusza znajduje się La Loggia – renesansowy budynek z sześcioma okrągłymi łukami. Dzisiaj w jego wnętrzu znajduje się przytulna kawiarnia.

Piazza del Popolo to najbardziej malownicze miejsce w Montalcino. To tu spotykają się mieszkańcy i turyści, to tu toczy się życie.

Montalcino.

Montalcino.

Montalcino.

Montalcino.

 

 

Dolina Val d’Orcia – San Quirico d’Orcia

San Quirico d’Orcia to niewielkie średniowieczne miasteczko otoczone murami obronnymi. Leży ono na wzgórzu, z którego roztacza się widok na malowniczą dolinę Val d’Orcia. Warto przyjechać tu chociażby na chwilę, pospacerować małymi uliczkami i poczuć typowo toskański klimat.

Po zaparkowaniu na bezpłatnym parkingu publicznym znajdującym się pod samymi murami obronnymi, wspinamy się w górę i udajemy się godzinny spacer po San Quirico d’Orcia. Moje zwiedzanie rozpoczęłam od małego, romańskiego kościółka Chiesa di Santa Maria Assunta, który jest bardzo skromny, surowy i prosty – zarówno z zewnątrz, jak i w środku.

San Quirico d'Orcia.

 

Idąc główną ulicą Via Dante Alighieri można poczuć ten leniwy klimat małego toskańskiego miasteczka. Jest cudownie! Fasady tutejszych domów są utrzymane w spójnej kolorystyce żółci i beżów, ale gdzieniegdzie trafimy też na niebieski czy różowy budynek.

Przy Via Dante Alighieri 93A znajduje się lokalny browar – Birrificio San Quirico, który oferuje lokalne piwa wyrabiane w sercu doliny Val d’Orcia.

San Quirico d'Orcia.

San Quirico d'Orcia.

 

Piazza della Libertà to miejsce spotkań mieszkańców. To tutaj spotykają się na poranną kawę lub popołudniowe pogaduszki.
Cichym świadkiem tych rozmów jest tutejszy kościół Chiesa della Madonna di Vitaleta, zwany także Chiesa di San Francesco. Budynek kościoła został zbudowany w 1867 roku na pozostałościach klasztoru św. Franciszka.

Dolina Val d'Orcia - San Quirico d'Orcia.

 

Przy Piazza della Libertà znajduje się również piękny park bukszpanowy Horti Leonini, do którego udałam się na krótki spacer i odpoczynek wśród zieleni.

Dolina Val d'Orcia - San Quirico d'Orcia.

Dolina Val d'Orcia - San Quirico d'Orcia.

 

Ostatnim miejsce, które warto zobaczyć w San Quirico jest Collegiata dei Santi Quirico e Giulitta, czyli XII-wieczny kościół zachowany w świetnym stanie do naszych czasów. Świątynia jest pięknym przykładem romańskiej sztuki architektonicznej. Zachwyca surowością, delikatnością i misternością zdobień i portali.

Dolina Val d'Orcia - San Quirico d'Orcia.

 

W drodze powrotnej skusiłam się na pyszne lody w lokalnej rzemieślniczej lodziarni Gelateria artigianale, która znajduje się przy Via Dante Alighieri 18A. Były one tak pyszne, że szybko pożałowałam, iż wzięłam tylko 2 smaki.

San Quirico d'Orcia.

 

 

Dolina Val d’Orcia – Agriturismo Poggio Covili

Agroturystyka Poggio Covili leży w samym sercu doliny Val d’Orcia. Jej przepiękna, cyprysowa alejka znana jest wszystkim miłośnikom toskańskich krajobrazów, którzy przyjeżdżają tu o każdej porze dnia, aby uwiecznić ją na zdjęciach.

Poggio Covili należy do rodziny Pasquini, która odrestaurowała to miejsce i uczyniła z niego agroturystykę jak z bajki. Do dyspozycji gości są 4 apartamenty, prywatny ogród i basen, z którego rozciąga się cudowny widok na dolinę Val d’Orcia. Właściciele wyrabiają również oliwę z oliwek, którą można degustować.

Zdjęcie alei cyprysowej Poggio Covili było jednym z moich fotograficznych marzeń. Przyjechaliśmy tu prosto z San Quirico d’Orcia, żeby móc je zrobić. Alejka jest dosyć oblegana przez turystów i fotografów, a wejść można tylko do połowy drogi. Reszta to teren prywatny i mogą na niego wejść tylko goście agroturystyki.

Dolina Val d'Orcia - Poggio Covili.

 

 

Dolina Val d’Orcia – Villa Podere Belvedere

Podere Belvedere to kolejny bardzo znany punkt fotograficzny w dolinie Val d’Orcia. Otoczona cyprysami willa położona jest w bardzo malowniczym miejscu, pomiędzy toskańskimi wzgórzami, kilka kilometrów za San Quirico d’Orcia w stronę Pienzy.

Najpiękniejsze widoki są tu o wschodzie i o zachodzie słońca, ale również w ciągu dnia można zrobić prawdziwie bajkowe zdjęcia.

 

 

Dolina Val d’Orcia – Dom Gladiatora, czyli Villa Poggio Manzuoli

Słynny Dom Gladiatora znajduje się w pobliżu punktu widokowego na Podere Belvedere, dosłownie po drugiej stronie drogi SP 146. Za małym gajem oliwnym znajduje się aleja cyprysów, która prowadzi do willi Poggio Manzuoli.

Dom Gladiatora to kolejny, bardzo fotogeniczny punkt fotograficzny na mapie Toskanii. Podczas mojego pobytu tutaj brama prowadząca na teren posiadłości była zamknięta. Jedyne, co mi pozostało, to złapanie pocztówkowego kadru zza krat bramy.

Dolina Val d'Orcia.

 

 

Dolina Val d’Orcia – Cappella della Madonna di Vitaleta

Ta mała kapliczka stojąca samotnie pośród pól w otoczeniu kilku cyprysów jest jednym z symboli doliny Val D’Orcia oraz Toskanii. Kaplica Madonny z Vitalety powstała w XVI wieku i pochodzi z okresu późnego renesansu, jednak w 1884 roku została przebudowana (wewnątrz i zewnątrz) przez architekta Giuseppe Partiniego. W środku kapliczki znajdowała się niegdyś figura Madonny autorstwa włoskiego rzeźbiarza Andrea della Robbia, która od 1870 roku przechowywana jest w kościele Chiesa della Madonna di Vitaleta w San Quirico d’Orcia. 

Kapliczka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej magia polega na tym, że w zależności od światła i pory roku wygląda ona nieco inaczej. 

 

TRAVEL TIP: Kapliczka znajduje się na terenie prywatnym (proprietà privata). Żeby do niej dotrzeć, należy zostawić auto przed zamkniętą bramą i przejść ok. 1 km pieszo. Nikt Was stąd nie wygoni, gdyż Cappella di Vitaleta jest odwiedzana przez fotografów i miłośników toskańskich widoków z całego świata. 

Cappella della Madonna di Vitaleta.

Cappella della Madonna di Vitaleta.

 

 

Dolina Val d’Orcia – Pienza

Pienza jest renesansową perełką Toskanii i jednym z najchętniej odwiedzanych miasteczek w tej części Włoch. Słynie ona z pysznego sera pecorino, wspaniałych widoków oraz renesansowej architektury, która została zaprojektowana przez Bernardo Rosselliniego na polecenie papieża Piusa II. W wizji Piusa II Pienza miała być miastem idealnym. Zamierzenie to zostało chyba zrealizowane, bo dzisiaj miasteczko jest odwiedzane nie tylko przez turystów, ale również przez ekipy filmowe. W 1996 roku Pienza została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Zwiedzanie Pienzy rozpoczynamy od Piazza Dante Alighieri, przechodzimy przez XIII-wieczną bramę Porta al Murello (nazywaną również Porta al Prato) i spacerujemy Corso il Rossellino, przy którym znajdują się liczne sklepy z pamiątkami czy lokalnymi wyrobami spożywczymi (sery, wino, wędliny). 

Pienza.

Pienza.

Pienza.

 

Po drodze mijamy XIII-wieczny kościół Chiesa di San Francesco oraz Palazzo Piccolomini, czyli renesansowy pałac rodu Piccolominich wzorowany na florenckim Pałacu Rucellai. Przy głównym placu w mieście – Piazza Pio II – stoi XV-wieczna katedra, która zachwyca zarówno renesansową fasadą, jak i pięknym wnętrzem. 

Pienza.

Dolina Val d'Orcia - Pienza.

 

Po wyjściu z katedry kierujemy się na lewo i schodzimy na taras widokowy za katedrę, z którego rozpościera się widok na całą dolinę Val d’Orcia. Najlepiej przyjść tu o zachodzie słońca, to właśnie wtedy widoki są najbardziej czarujące. 

Pienza.

 

Warto przejść się również urokliwą Via dell’Amore wzdłuż murów miejskich Pienzy. To kolejny punkt widokowy, z którego można zrobić idealne toskańskie zdjęcia. 

Pienza.

 

Kontynuujemy przechadzkę po Pienzy, spacerując wąskimi uliczkami Via della Volpe czy Via delle Case Nuove. Na koniec siadamy w którymś z tutejszych barów, zamawiamy kieliszek wina i zajadamy się serem pecorino. 

Pienza.

Pienza.

Pienza.

 

Toskania to z całą pewnością jeden z najpiękniejszych regionów we Włoszech. Jest ona przepełniona malowniczymi krajobrazami, uroczymi miasteczkami czy magicznych zakątków. Dlatego też podczas podróży po dolinie Val d’Orcia warto znaleźć swoje ulubione miejsca, wracać do nich i szukać kolejnych. Jestem pewna, że dolina Val d’Orcia i jej okolice spodobają się Wam tak samo, jak i mnie. 

 

Zapraszam Was do polubienia strony KingaGajaTravels na Facebooku oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie, gdzie dzielę się z Wami ciekawostkami na temat mojej ukochanej Sycylii i kuchni sycylijskiej. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. A jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie udostępnij go innym! Grazie!♥

 

Zobacz także: 

Florencja – praktyczny przewodnik, czyli co zobaczyć i gdzie zjeść