Poznań, stolica Wielkopolski, to miasto ciekawe nie tylko ze względu na swoją historię, ale również architekturę. Renesansowy Ratusz, średniowieczny Ostrów Tumski, piękne poniemieckie kamienice Jeżyc czy nowoczesne budowle tworzą zgrany krajobraz miasta. Do tego dochodzi pyszna polska kuchnia z regionalnymi wstawkami oraz ciekawy dialekt wielkopolski. Nie ważne, czy chcecie odwiedzić tutejsze muzea, pospacerować po centrum czy wypocząć na łonie natury – weekend w Poznaniu to zawsze dobry pomysł. Jeśli właśnie się tam wybieracie, ten wpis jest dla Was! Znajdziecie w nim sprawdzone noclegi, miejsca warte odwiedzenia i restauracje, w których dobrze zjecie. To, co? Jedziemy do Poznania, tej!
Poznań był pierwszym polskim miastem, które świadomie odwiedziłam i co najlepsze – wcale mi się wtedy nie spodobał. Był jakiś taki obcy, zimny i okropnie “poniemiecki”. Ciągle porównywałam go do Krakowa, który ma całkowicie inny klimat.
Kilka lat później znowu odwiedziłam stolicę Wielkopolski i tym razem coś w moim postrzeganiu i odbiorze miasta zaczęło się zmieniać. Zaczęłam doceniać tę jego surowość połączoną z nowoczesnością. Dostrzegłam małe detale, dzięki którym jest tak urokliwie i zapragnęłam poznać to miasto na tyle, żeby móc powiedzieć, że mam tu swoje ulubione miejsca.
Dziś z całą pewnością mogę powiedzieć, że lubię Poznań. Lubię klimat tutejszego rynku, podoba mi się, jak to miasto się rozwija i uwielbiam przyglądać się poznańskim kamienicom, które w swoich wnętrzach kryją prawdziwe architektoniczne perełki.
Weekend w Poznaniu – gdzie spać?
4 Pokoje (Głogowska 27)
4 Pokoje przy ulicy Głogowskiej to obiekt, który oferuje pokoje jedno- i dwuosobowe, każdy z prywatną łazienką i telewizorem. Znajduje się on w bardzo bliskim sąsiedztwie Dworca Głównego oraz Targów Poznańskich. Polecam go osobom, które przyjeżdżają do Poznania na targi albo na intensywne zwiedzanie miasta. W pokoju znajduje się ekspres do kawy, czajnik oraz lodówka. Pokoje są małe i przytulne, ale spokojnie wystarczą na weekendowy wypad dla dwóch osób.
W 4 Pokojach nocowałam już kilka razy i przy okazji każdego kolejnego wyjazdu do Poznania sprawdzam, czy są tu jakieś wolne pokoje. Jeśli chodzi o stosunek lokalizacji do ceny to jest naprawdę ok.
IBB Andersia Hotel (Plac Andersa 3)
IBB Andersia Hotel wybraliśmy na weekendowy weekend we dwoje i nie zawiedliśmy się. Profesjonalna obsługa, pięknie przygotowany pokój z niespodzianką, wspaniałe śniadania w formie bufetu, pyszne kolacje oraz dostęp do strefy SPA sprawiły, że pomimo niesprzyjającej pogody Poznań pozostawił po sobie dobre wrażenie w naszych wspomnieniach. Jeśli wybieracie się do Poznania ze swoją drugą połówką i macie ochotę na trochę relaksu, polecam Wam romantyczny weekend w IBB Andersia Hotel.
1 Night in Poznan – Matejki Apartment (Matejki 68)
Pokój z widokiem na piękne kamienice dzielnicy Grunwald, nowoczesne i minimalistyczne wnętrza i prywatna łazienka sprawiają, że w Matejki Apartment można poczuć się jak w domu. 10 minut spacerem na Dworzec Główny, 5 minut do Palmiarni i przystanek tramwajowy w pobliżu, z którego można dostać się na Rynek w Poznaniu, sprawiają, że to miejsce jest naprawdę godne polecenia.
Widok z okna na piękne kamienice dzielnicy Grunwald
Weekend w Poznaniu – co zobaczyć?
Poznań na weekend to zawsze dobry pomysł. Nieważne, czy jedziecie sami, z drugą połówką, z przyjaciółką czy może (jeśli jesteście facetem) w męskim gronie. Oczywiście, można zaplanować sobie spotkanie z kulturą wyższą i wybrać się na zwiedzanie poznańskich muzeów i galerii sztuki, można przyjechać tu na leniwy weekend i dać się ponieść spontanicznemu i powolnemu odkrywaniu miasta, a można też chcieć zaliczyć wszystkie najważniejsze punkty (czyli tzw. “must see“) na mapie miasta.
Poniżej znajdziecie miejsca, które warto odwiedzić podczas pierwszego pobytu w Poznaniu. Na mojej liście znajdują się zarówno najważniejsze punty, które po prostu trzeba zobaczyć jak i te, dzięki którym poczujecie prawdziwy klimat miasta i które sprawią, że będziecie chcieli tu wracać.
1. Stary Rynek i Ratusz
Piękny poznański Stary Rynek to miejsce, które odwiedzam za każdym razem, nawet jeśli mam tylko 15 minut, żeby przejść się dookoła, spojrzeć na Ratusz i zrobić zdjęcie kolorowym domkom budniczym. Stary Rynek w Poznaniu to moje totalne “must see“. W końcu jest on trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce (zaraz po Rynku Głównym w Krakowie oraz Rynku we Wrocławiu).
Główny plac miejski w Poznaniu został wytyczony w 1253 roku i był on centralnym miejscem handlowym w mieście. Na poznańskim Starym Rynku warto zobaczyć przepiękny renesansowy Ratusz, na którym codziennie o 12:00 w południe możemy oglądać słynne poznańskie koziołki, kolorowe domki budnicze, które dawniej należały do biedniejszych kupców, wagę miejską, Fontannę Neptuna czy Studzienkę Bamberki.
Przejdźcie się również dookoła Rynku i przyjrzyjcie się pięknym fasadom zabytkowych kamienic. Ja jestem nimi oczarowana!
2. Urocze uliczki centrum miasta i Fara Poznańska
Niezwykle klimatyczne uliczki centrum Poznania sprawiają, że spacerując nimi przenosimy się nieco w czasie. Większość z nich ozdobiona jest pięknymi dawnymi kamienicami, których detale przykuwają uwagę spostrzegawczych. Jedne są wąskie i malutkie, inne szersze i bardziej wielkomiejskie. Na uliczkach odchodzących od Starego Rynku znajdziemy bary, restauracje, przytulne kawiarenki, galerie sztuki czy też liczne oddziały muzeów.
Jednym z niewielu kościołów, które lubię odwiedzać w Poznaniu jest Fara Poznańska, czyli Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu. Jej barokowa fasada i wnętrze totalnie wpisują się w mój gust architektoniczny. Dodatkowo, udając się na spacer ulicą Świętosławską w kierunku Fary możemy się na chwilę poczuć jakbyśmy przenieśli się do jakiegoś małego, włoskiego miasteczka. Magia!
3. Rogalowe Muzeum
Wizytę w Rogalowym Muzeum Poznania zaplanowałam na 11 listopada (Dzień Św. Marcina) i był to strzał w 10! Muzeum, oprócz mnóstwa ciekawostek związanych z Poznaniem i gwarą poznańską, gwarantuje piękny widok na wieżę ratuszową oraz świetną zabawę przy… robieniu Rogali Świętomarcińskich.
Tak, nie przesłyszeliście się! Podczas wizyty w muzeum poznacie legendy związane z powstaniem Rogali, składniki i receptury, jakie są używane do ich przyrządzenia, a także sami będziecie mogli uczestniczyć w ich wypiekaniu. To naprawdę świetna zabawa, nawet dla dorosłych.
Jeśli lubicie poznawać lokalne smaczki i ciekawostki, to jak najbardziej polecam Wam wizytę w tym Rogalowym Muzeum. Warto!
4. Ostrów Tumski
Poznański Ostrów Tumski może nie jest tak ciekawy i malowniczy jak jego wrocławski odpowiednik, ale z całą pewnością warto przyjść tu na krótki spacer, żeby zobaczyć miasto z innej perspektywy.
Na Ostrowie Tumskim można zwiedzić gotycką Bazylikę Archikatedralną, która szczególnie wieczorem wygląda niesamowicie oraz zobaczyć nowoczesną Bramę Poznania – interaktywne muzeum opowiadające o historii wyspy.
5. Palmiarnia
Poznańska Palmiarnia, znajdująca się w bliskim sąsiedztwie Parku Wilsona znana jest chyba w całej Polsce. Jest to najstarsza palmiarnia w naszym kraju oraz jedna z najstarszych i największych w całej Europie. Znajdziecie tu 10 pawilonów z egzotycznymi roślinami i zwierzętami. Do dyspozycji zwiedzających jest też kawiarnia “7 Kontynentów”, w której można odpocząć w okolicznościach niesamowitej natury. Relaks murowany! Palmiarnia dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli.
Podczas mojej pierwszej wizyty w Poznaniu to właśnie Palmiarnia zrobiła na mnie największe wrażenie. Pamiętam, że byłam nią oczarowania i nie mogłam wyjść z podziwu, że jest tam tak ładnie. To miejsce, które pozwala chociaż na chwilę zapomnieć o gonitwie dnia codziennego. Chyba nie muszę dodawać, że to jedno z moich ulubionych zakątków w Poznaniu.
6. Jezioro Maltańskie
Jeśli jesteście zmęczeni wielkomiejskim pędem i chcecie wypocząć na łonie natury, koniecznie wybierzcie się nad Jezioro Maltańskie. Ten sztuczny zbiornik wodny, oddany do użytku w 1952 roku, jest jednym z ulubionych miejsc aktywnego wypoczynku poznaniaków.
Malta, bo tak potocznie nazywane jest to jezioro, jest świetnym miejscem do weekendowego odpoczynku. Można przyjść tu na spacer lub przyjechać na wycieczkę rowerową. Na jeziorze działa Tor Regatowy Malta, a w jego okolicach jest całoroczny skok narciarski “Malta Ski”, Termy Maltańskie oraz Nowe Zoo w Poznaniu. Jedną z tutejszych atrakcji jest też Kolejka Parkowa “Maltanka”, kursująca od kwietnia do października na trasie Rondo Śródka-Nowe Zoo.
7. Zamek Cesarski
XX-wieczny, neogotycki budynek zamku to najważniejsza budowla dawnej Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu. Powstał on w miejscu dawnych fortyfikacji miejskich z polecenia cesarza Prus, Wilhelma I. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Zamek Cesarski przeszedł w ręce państwa.
Dziś w jego murach znajduje się w nim Centrum Kultury Zamek, które łączy sztukę, teatr, film, muzykę i literaturę. Znajdziecie tu wiele ciekawych wystaw, koncerty, pokazy filmowe i teatralne oraz masę różnych przedsięwzięć związanych ze Sztuką (przez duże S).
8. Stary Browar
Stary Browar, czyli poznańskie centrum biznesu i sztuki, to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Znajdziecie tu liczne sklepy, restauracje, kawiarnie, sale kinowe oraz eksponaty sztuki. Obiekt powstał w 2003 roku w przestrzeniach dawnego, XIX-wiecznego, Browaru Huggera.
9. Park Mickiewicza i Opera Poznańska
Park Mickiewicza w Poznaniu to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Poznaniu. W ciepłe i słoneczne dni można tu przyjść na spacer lub na piknik ze znajomymi. Rozłożyć się na kocu, poczytać książkę i po prostu odpocząć.
10. Kamienice dzielnic Jeżyce i Łazarz
Na koniec proponuję Wam spacer ulicami dzielnic Jeżyce i Łazarz, które skrywają prawdziwe perełki architektury – piękne kamienice reprezentujące różnorodne style architektoniczne (nawiązujące do renesansu, baroku, klasycyzmu czy secesji). Jeśli lubicie zachwycać się pięknem starych, zabytkowych kamienic, przeznaczcie sobie na spacer po tych dwóch dzielnicach kilka godzin. Nie zawiedziecie się!
Weekend w Poznaniu – gdzie zjeść?
Poznań jest pełen fantastycznych kawiarni, barów i restauracji. Aż szkoda nie odwiedzić ich wszystkich. Poniżej znajdziecie tylko kilka z wielu miejsc, które odwiedziłam podczas paru ostatnich wyjazdów do stolicy Wielkopolski. To właśnie one jakoś szczególnie zapadły mi w pamięć: to przytulna kawiarnia, dwie pizzerie (w tym jedna wegańska), lodziarnia i genialne miejsce do relaksu.
Un Pot Cafe & Lunch (Sieroca 5)
Do “Un Pot” wpadliśmy na kawę i herbatę, aby odpocząć po długim spacerze po centrum Poznania. To przytulna kawiarnia ukryta przy cichej i spokojnej ulicy Sierocej, idealna na poranne śniadanie lub popołudniową kawę i ciastko. Klimatem i wystrojem przypomina kawiarnie krakowskiego Kazimierza.
Pizzeria Da Luigi (Woźna 1)
Miłośnikom prawdziwej włoskiej pizzy polecam znajdującą się nieopodal Starego Rynku pizzerię Da Luigi. Mały, kameralny lokal, miła obsługa i naprawdę dobra pizza. Chrupiące ciasto, smaczny sos, dobre składniki – jeśli macie ochotę na dobrą włoską pizzę, Da Luigi jest godna polecenia.
Vege Pizza (Głogowska 29)
Jest takie miejsce w Poznaniu, w którym każdy wege miłośnik pizzy będzie czuł się jak w raju. Tym miejscem jest Vege Pizza – mały i niepozorny lokalik, znajdujący się niedaleko dworca i oferujący wegańską pizzę. Nie jestem weganką ani wegetarianką, ograniczam mięso i dlatego lubię próbować nowych wersji popularnych dań.
Jeśli chodzi o pizzę, jestem miłośniczką minimalizmu i zawsze, gdziekolwiek jestem, biorę Margheritę. Ta z Vege Pizzy była naprawdę smaczna. Następnym razem skuszę się na Quattro Formaggi, Salami i Jalapeño.
Lodziarnia Kolorowa (27 Grudnia 21)
Lodziarnia Kolorowa to najbardziej kultowa lodziarnia w całym Poznaniu. Zawsze kiedy tu jestem, trzeba czekać w kolejce, ale naprawdę warto! Kolorowa kusi oryginalnymi smakami, które są wyrobem własnym lodziarni. Mój ulubiony smak to zdecydowanie mascarpone z czarną porzeczką. Niebo w gębie!
KontenerART (Ewangelicka)
KontenerART, czyli centrum kultury i sztuki, znajduje się nad brzegiem Warty i jest idealnym miejscem do letniego odpoczynku w Poznaniu. Kontenery to nowoczesna przestrzeń kulturalno-imprezowa. W ciągu dnia odbywają się tu przeróżne warsztaty i wydarzenia, a wieczorami można przyjść tu na imprezę lub po prostu posiedzieć ze znajomymi i napić się czegoś mocniejszego.
Kontenery są bardzo podobne do naszego krakowskiego Forum i chyba właśnie ze względu na to podobieństwo tak bardzo je lubię. To jedno z moich ulubionych miejsc do pochillowania w Poznaniu.
Zobacz także:
Recent Comments