Chianti Classico, historyczny region, w którym produkowane jest wino Chianti Classico DOCG, to serce prawdziwej Toskanii. Tutejsze wzgórza są niezwykle malownicze, porośnięte winoroślami i gajami oliwnymi. W końcu to właśnie tu znajduje się najbardziej malownicza droga we Włoszech – SR222, Chiantigiana. Wybierając się w podróż po Chianti warto odwiedzić tutejsze miasteczka. Mają one niesamowity klimat, sprawiają, że czas na chwilę się zatrzymuje i oferują degustację lokalnych win Chianti. Spacer po nich zajmuje maksymalnie godzinę, ale zapada w pamięć na dużo dłużej. Oto najpiękniejsze miasteczka Chianti Classico. Zapraszam na spacer!

 

Kuchnia sycylijska - książka, ebook.

 

Najpiękniejsze miasteczka Chianti Classico

Radda in Chianti

Radda in Chianti to mała, średniowieczna miejscowość położona na wzgórzu w samym sercu Chianti Classico. Domki z ciosanego kamienia, brukowane strome uliczki, specyficzna zabudowa i liczne wąskie zaułki sprawiają, że na chwilę przenosimy się do Średniowiecza. Podobno Radda in Chianti była dawniej osadą samych Etrusków.

 

Będąc w Raddzie warto odwiedzić romański kościół San Nicolò, pochodzący z XIII wieku, znajdujący się na samym szczycie wzniesienia. Na przeciwko kościoła możemy podziwiać renesansowy Palazzo del Podestà z XV wieku, na którego fasadzie można podziwiać tarcze z herbami mieszkańców miasta. 

 

Jeśli chodzi o najpiękniejsze miasteczka Chianti Classico to Radda jest zdecydowanie moim ulubionym. Jest niewielka, spokojna i bardzo przytulna. Spacer po niej trwa ok. 30 minut, ale warto się na niego zdecydować. Na zakończenie można przejść się wzdłuż murów obronnych, zrobić sobie zdjęcie z czarnym kogutem oraz podziwiać widok na wzgórza Chianti porośnięte winoroślami.

W Raddzie znajduje się wiele lokalnych sklepików oferujących pamiątki z tego regionu. Warto wstąpić do niektórych z nich i kupić coś niepowtarzalnego na pamiątkę.

 

Radda in Chianti – gdzie zjeść?

Jeśli zostaniecie w Raddzie na aperitivo lub kolację, z pewnością będziecie szukać sprawdzonych i dobrych miejsc, w których można dobrze zjeść. Poniżej polecam Wam dwa przetestowane miejsca, do których warto zajrzeć.

Lo Sdrucciolo (Via XX Settembre 15)

Lo Sdrucciolo to bar idealny na popołudniowe aperitivo. Koktajle tu przyrządzane są pyszne, szczere i idealnie wyważone. Pierwszy koktajl kosztuje 7€, a każdy następny 5€. Do tego na barze wystawione są rozmaite świeże przekąski, jak to w przypadku aperitivo bywa.
Dodatkowo, podczas sezonu letniego w każdy piątek (od godz. 20:00) w Lo Sdrucciolo grana jest muzyka na żywo.

 

Pizza Pie (Via XX Settembre 3)

Do Pizza Pie wybraliśmy się pewnego wieczoru, jak sama nazwa wskazuje, na pizzę właśnie. Z racji tego, że Radda in Chianti to malutka mieścinka, Pizza Pie jest miejscem, w którym lokalni mieszkańcy mieszają się z wypoczywającymi tu turystami. W pizzerii można usłyszeć wszystkie języki świata – od włoskiego, przez angielski, niemiecki, polski, aż do chińskiego.

Pizza Pie serwuje przystawki, makarony, lasagne czy sałatki, ale najbardziej znana jest ze swojej pizzy. I to jakiej pizzy! Tutejsza pizza jest ogromna (średnica ok. 50 cm) i spokojnie wystarczy dla dwóch super głodnych osób. Nie myślcie jednak, że skoro pizza jest tak duża, ma ona coś wspólnego z “plackami”, które można dostać w naszych polskich pizzeriach. Pizza z Pizza Pie jest typowo włoska, na cienkim cieście, z idealnie dobranymi składnikami świetnej jakości. Do tego lokalne wino Chianti i można biesiadować do późnej nocy.

Radda in Chianti – gdzie zaparkować?

W Raddzie najlepiej zaparkować wzdłuż chodnika przy ulicy Via XX Settembre. Tutejszy parking jest darmowy, ale należy sprawdzić po której strony ulicy trwa tylko 20 minut, a po której jest nielimitowany.

 

Castellina in Chianti

Castellina in Chianti jest chyba najbardziej eleganckich z miasteczek Chianti Classico. Jej mury obronne i XV-wieczną wieżę widać już z drogi SR222. Wystarczy tylko wejść do miasteczka, żeby się w nim zakochać. 

Na małym placyku w samym sercu Castelliny stoi neoromański kościół Chiesa di San Salvatore. Niestety, nie było mi dane wejść do środka. Gdy odwiedziliśmy Castellinę za dnia, w kościele akurat odbywał się pogrzeb, a wieczorem świątynia była już zamknięta. Jeśli będziecie mieć okazję, wejdźcie do środka i zobaczcie XV-wieczny fresk, który przetrwał po dziś dzień.

 

Spod kościoła warto udać się na spacer na Piazza del Comune, aby zobaczyć pozostałości po zamku i wieżę zamkową, w których mieści się dzisiaj Muzeum Archeologiczne. Następnie udajemy się na wąską i niezwykle klimatyczną Via Ferruccio, która jest główną ulicą spacerową w miasteczku. Można tu znaleźć sklepy z lokalnymi wyrobami, sklepy z pamiątkami, winiarnie oraz liczne restauracje. Jeśli macie trochę czasu, usiądźcie na lampkę czerwonego Chianti Classico w jednym z tutejszych sklepów winiarskich i, sącząc ten wyborny trunek, wczujcie się w leniwe życie toskańskiej prowincji.

 

Wracając do samochodu, warto przespacerować się Via delle Volte, czyli małym tunelem wykutym w murach obronnych, ciągnącym się wzdłuż centrum miasta. Zwiedzanie tunelu jest bezpłatne i całkowicie magiczne, pozwala na chwilowe przeniesienie się w czasie o kilka epok. Przez małe okienka wykute w murze można oglądać wzgórza i winnice Chianti, a przez okienka w drzwiach można podejrzeć piwnice wypełnione beczkami z winem. Najlepsze widoki oraz najciekawszy klimat są tu tuż przez zachodem słońca, kiedy to ostatnie promienie słońca oświetlają pobliskie wzgórza, a światła miasta powoli się zapalają. Bajka! W tunelu mieszczą się liczne restauracje oferujące toskańską kuchnię oraz degustację lokalnego wina Chianti Classico.

 

Castellina in Chianti – gdzie zaparkować?

Spory i bezpłatny, ale wiecznie zatłoczony parking znajduje się przy Viale della Rimembranza. Do godziny czasu można zaparkować również za darmo na białych miejscach przy ulicy Via Trento e Trieste.

 

Panzano in Chianti

Panzano in Chianti ma to szczęście, że jest naprawdę malowniczo położone. Zarówno z dolnego parkingu, jak i z górnej części starego miasta roztacza się widok, który zapiera dech w piersiach. Jeśli będziecie tu jechać samochodem, uważajcie na drodze! Widok na pobliskie wzgórza porośnięte winoroślami potrafi rozkojarzyć najbardziej skupionego kierowcę.

 

Panzano in Chianti nie jest dużym miasteczkiem, ale warto przeznaczyć na spacer po nim nawet 30 minut. Centrum Panzano jest Piazza Gastone Bucciarelli, mały skwerek służący mieszkańcom za miejsce spotkań. Wokół niego znajdziecie lokalne bary, sklepy i enoteki.

 

Następnie udajcie się na krótki (max. 10 minut) spacer Via Daverrazzano, która doprowadzi Was do średniowiecznego kościółka Chiesa di Santa Maria a Panzano. Świątynia została wybudowana w XIII wieku i przebudowana w XIX w., dlatego też jej wnętrze psuje to, co widzimy na zewnątrz. Wychodząc z kościoła i kierując się na lewo możemy podziwiać panoramę winnych wzgórz Panzano. Natomiast, kierując się na prawo możemy podziwiać wieżę zamkową i pozostałości po tutejszych murach zamkowych.

 

Po zejściu z górnej części Panzano, docierając na główny plac, udajcie się do Ristorante Oltre Il Giardino i koniecznie zejdźcie schodkami, które znajdują się tuż obok lokalu. To właśnie tu znajduje się najlepszy punkt widokowy na całą okolicę.

 

TIP 1: Co roku, w trzeci weekend września, w Panzano in Chianti odbywa się lokalne święto wina “Vino al Vino”, podczas którego można spróbować wszystkich win z okolic Panzano. Cena wstępu na to wydarzenie to 20€. W cenie dostajecie spis wystawców, mapę okolic Panzano z zaznaczonymi cantinami producentów oraz szklany kieliszek wina, do którego każdy wystawca nalewa Wam trunku, którego właśnie chcecie spróbować. Nie muszę chyba dodawać, że degustujecie ile chcecie i co chcecie. I tak przez 3 dni trwania święta.

Podczas podróży po Toskanii udało mi się dotrzeć na tę sagrę w ostatni dzień jej trwania i muszę Wam powiedzieć, że było to niezapomniane popołudnie i wieczór. Ogrom ludzi (przyjezdnych i mieszkańców), jazz na żywo oraz przemili wystawcy, którzy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania oraz dzielili się swoją wiedzą na temat wina.

TIP2: Jeśli chcecie zrobić pocztówkowe zdjęcie całego Panzano in Chianti położonego na wzgórzu, to jadąc z Raddy in Chianti w kierunku Panzano zatrzymajcie się przy zatoczce dla samochodów między zjazdem na Località S. Leonino a Località S. Leolino. To właśnie w tym miejscu zobaczycie najlepszy widok na miasteczko, który koniecznie trzeba uwiecznić na zdjęciach.

Panzano in Chianti – gdzie zjeść?

Jeśli dotrzecie do Panzano w porze obiadowej lub wieczorem i będziecie mieć ochotę zjeść coś smacznego i lokalnego, polecam Wam wspomnianą już restaurację Oltre Il Giardino, która nie dość, że znajduje się w pięknym miejscu to jeszcze bardzo smacznie daje jeść. Jadłam tu Crostini con crema di fegatini, Risotto con zucchine e ricotta oraz Cinghiale alla Casentinese, czyli mięso z dzika i mogę zagwarantować, że zjedzie tu pyszną, tradycyjną toskańską kuchnię. 

Panzano in Chianti – gdzie zaparkować? 

Parkingi w Panzano są bardzo dobrze oznaczone. Jeden, górny, znajduje się w centrum miasta, zaraz za Piazza Gastone Bucciarelli, a drugi, dolny, znajdziecie poniżej miasta, tuż przy sklepie Coop. Z dolnego parkingu wejdziecie po schodach, które biegną tuż obok restauracji Oltre Il Giardino. Obydwa parkingi są darmowe. 

 

Monteriggioni

Miasteczko Monteriggioni może nie należy do regionu Chianti Classico, ale leży stosunkowo blisko (20 minut z Castelliny in Chianti) i jest na tyle malownicze, że szkoda go nie odwiedzić. 

Monteriggioni to małe średniowieczne miasto, a raczej twierdza położona na szczycie wzgórza między Florencją a Sieną. Miasto założone w latach 1214-1219 przez Republikę Sieny jest otoczone murami obronnymi i 14 wieżami, które przetrwały do naszych czasów. Monteriggioni zachowało swój średniowieczny klimat i urok, dlatego też warto spędzić w nim trochę czasu i pospacerować po rynku i malowniczych uliczkach.  

Zostawiając samochód na dolnym parkingu, wspinamy się wyznaczoną ścieżką do góry, pod mury obronne miasta. Po przejściu przez Porta Franca, główną średniowieczną bramę, wchodzimy na Piazza Roma, która jest tutejszym rynkiem. Na samym jej środku znajduje się charakterystyczna studnia otoczona kamiennymi murami i kamieniczkami, w których wnętrzach znajdują się bary, kawiarnie, restauracje i lokalne sklepiki z pamiątkami. Przy Piazza Roma stoi romańsko-gotycki kościół Chiesa di Santa Maria Assunta.

 

Monteriggioni obwarowane jest w całości zachowanymi murami obronnymi, które można zwiedzić i którymi można obejść całe miasto dookoła. Wejście znajduje się tuż obok bramy Porta Franca i kosztuje 4€. Długość murów wynosi jedynie 570 metrów.

Warto przejść się wzdłuż głównej ulicy Via 1° Maggio aż do Porta San Giovanni, drugiej bramy wejściowej do miasta, a następnie odbić w którąś z mniejszych uliczek, aby zobaczyć jak wygląda całe miasteczko. Spacerując po Monteriggioni należy pamiętać, że jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast we Włoszech. Podobno ostatnia przebudowa jaka miała tu miejsce odbyła się w XIV wieku! Od tamtej pory zabudowa architektoniczna pozostaje niezmieniona.

 

Na sam koniec usiądźcie przy stoliku na Piazza Roma, zamówcie aperitivo albo kieliszek wino Chianti Classico i obserwujcie, jak kolejni turyści wchodzący do miasta zachwycają się jego urokiem. Tak, Wy też tak wyglądaliście kilka minut temu. Jestem o tym przekonana. 

TIP 1: W pierwszy i drugi weekend lipca, w Monteriggioni odbywa się Festa Medievale, podczas której mieszkańcy przebierają się w średniowieczne stroje, a całe miasteczko przenosi się w czasie o kilka wieków. Można uczestniczyć w teatrach ulicznych, posłuchać muzyki dawnej czy spróbować średniowiecznej toskańskiej kuchni. 

Monteriggioni – gdzie zaparkować? 

Zwiedzający Monteriggioni mają do wyboru dwa parkingi. Pierwszy, dolny, znajduje się poniżej wzniesienia i kosztuje ok. 2-3€ za godzinę (pamiętajcie, żeby mieć drobne, bo w automacie nie można płacić kartą). ALE na tym parkingu znajduje się też kilka darmowych miejsc, na których w miarę dostępności możecie zostawić samochód. My odwiedzaliśmy Monteriggioni we wrześniu, w środku tygodnia i prawie wszystkie darmowe miejsca były wolne. 

Drugi parking znajduje się u góry, tuż pod murami obronnymi i kosztuje 3€ za godzinę. 

 

Zapraszam Was do polubienia strony KingaGajaTravels na Facebooku oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie, gdzie dzielę się z Wami ciekawostkami na temat mojej ukochanej Sycylii i kuchni sycylijskiej. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. A jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie udostępnij go innym! Grazie!♥

 

Zobacz także:

Degustacja wina w Toskanii – najlepsze winiarnie na degustację wina Chianti

Chianti Classico w toskańskiej winnicy, czyli degustacja wina w Toskanii