Ragusa. Jeszcze do niedawna na samo wspomnienie tego miasta dostawałam gęsiej skórki. Niestety, na ogromną niekorzyść dla Ragusy, nie zapisała się ona w mojej pamięci pozytywnie. To wszystko za sprawą wspomnień z Erasmusa, którego miałam docelowo spędzić w Katanii, ale… tuż po przylocie okazało się, że prawdopodobnie spędzę go w Ragusie. Broniłam się przed tym rękami i nogami i zrobiłam wszystko, żeby tylko studiować w mieście u stóp Etny. Ragusę odwiedziłam wtedy tylko dwa razy (na początku i na końcu Erasmusa) i to tylko po to, żeby podbić dokumenty i uciekać z powrotem (dosłownie!) do Katanii. 9 lat później wróciłam do Ragusy, żeby dać jej drugą szansę, żeby odkryć jej barokowe piękno oraz żeby spełnić jedno z moich małych, sycylijskich i kulinarnych marzeń. Po tej wizycie wiem już na pewno, że Ragusa jest pełna uroku, spokoju i dostojności. I wiem też, że jeszcze nie raz ją odwiedzę. A tymczasem zapraszam Was na mój subiektywny przewodnik po tym mieście. Jeśli jesteście ciekawi co warto zobaczyć i gdzie można dobrze zjeść w Ragusie, zapraszam do lektury!

 

 

Ragusa – informacje o mieście

Ragusa to ponad 70 tysięczne miasto położone w południowej części Sycylii. Znajduje się w południowej części gór Monti Iblei i jest stolicą najbardziej wysuniętej na południe prowincji Włoch. Ragusa nazywana jest “miastem mostów” ze względu na trzy ogromne mosty, z których można podziwiać piękną panoramę miasta i okolic.

Ragusa jest jednym z najstarszych miast na Sycylii. Pojawienie się pierwszych osad na tym terenie datuje się już na XX wiek p.n.e. Od tamtego czasu miasto rozwijało się na wzgórzu Ibla, które jest niższą częścią współczesnego miasta. Jak cała Sycylia, również historia Ragusy skrywa w sobie dominację grecką, rzymską, bizantyńską czy arabską.

Najważniejszym momentem w historii miasta jest niszczycielskie trzęsienie ziemi z 1693 roku, kiedy to dawna, antyczna Ragusa została zrównana z ziemią. W ciągu kilkudziesięciu lat miasto zostało odbudowane w przepięknym stylu, jakim jest barok sycylijski. Jedną z niewielu pozostałości po starej Ragusie są dzisiaj liczne schody, wzniesienia, wąskie, kręte uliczki i zaułki.

Po tragicznym w skutki trzęsieniu ziemi Ragusę należało odbudować. Co do miejsca odbudowy miasta mieszkańcy nie byli jednak zgodni. Jedni (w większości zamożna część mieszkańców i arystokracja) woleli pozostać tam, gdzie znajdowała się poprzednia Ragusa. Inni (głównie przedsiębiorcy i mieszczanie) chcieli przenieść centrum na wzgórze Patro, znajdujące się nieco wyżej.

Tak narodził się dzisiejszy podział na historyczną część miasta Ragusa Ibla i współczesną część – Ragusa Superiore (lub po prostu Ragusa). Dwa centra miejskie przez wieki były autonomiczne i dopiero w 1926 roku zostały zjednoczone w jedno miasto.

W 2002 roku Ragusa Ibla i jej zabytkowa, barokowa architektura (wraz z całą Doliną Noto – Val di Noto) zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Ragusa – jak dojechać

Najszybszym i najprostszym sposobem na dotarcie do Ragusy jest oczywiście samochód. Auto można zostawić na miejskich, darmowych parkingach. Jeden z parkingów publicznych znajduje się tuż przy Giardino Ibleo, z którego w 10 minut można dotrzeć do Duomo. Drugi parking “Parcheggio San Paolo” znajduje się tuż przy Largo San Paolo (między Ragusą Iblą a Ragusą Superiore), a trzeci to Repubblica Parking. Ewentualnie, jeśli na tych parkingach nie znajdziecie miejsca, zawsze możecie spróbować zaparkować trochę dalej, na moście Ponte Papa Giovanni XXIII, gdzie są białe miejsca.

Jeśli wybieracie się do Ragusy transportem publicznym, najszybszą opcją będą autobusy kursujące między miastami. Z Katanii czy z Taorminy dojedziecie Interbusem, z Syrakuz, Geli, Modiki czy z Palermo autokarami przewoźnika AST.

Do Ragusy dojedziecie też bezpośrednim pociągiem Trenitalia z Syrakuz.

 

Ragusa – co zobaczyć? Przewodnik po mieście

Piazza Duomo

Przepiękny, barokowy, a do tego główny i najbardziej reprezentacyjny plac w Ragusie-Ibli. Znajdziecie tu liczne bary, restauracyjki, sklepiki z lokalnymi produktami, barokowe pałace oraz górującą nad placem katedrę.

Warto zatrzymać się tu na chwilę, usiąść na kawę lub lody w jednej z tutejszych kawiarni i zachwycić oczy pięknem tego miejsca. Piazza Duomo w Ragusie ma w sobie coś tak magicznego, że nawet przy dużej ilości turystów napawa mnie spokojem i sprawia, że czas płynie tu dużo wolniej. Dajcie znać, czy też tak macie!

Co ciekawe, ragusańska Piazza Duomo była tłem dla słynnego serialu “Il Commissario Montalbano” o przygodach sycylijskiego komisarza Montalbano, na podstawie powieści kryminalnych pisarza Andrea Camilleri. Serial ten był kręcony w kilku miastach na Sycylii, w tym w Ragusie.

Ragusa - co zobaczyć.Piazza Duomo w Ragusie Ibli – rok 2012

 

Duomo di San Giorgio

Duomo di San Giorgio, czyli Katedra św. Jerzego to najważniejszy kościół w Ragusie. Zbudowana przez znamienitego architekta Rosalio Gagliardi w XVIII wieku (prace trwały od 1739 do 1775 roku) na miejscu poprzedniej świątyni, czyli kościoła San Nicola. Katedra w Ragusie jest uznawana za jeden z najwspanialszych przejawów barokowej architektury sakralnej na świecie.

Na szczególną uwagę zasługuje niesamowita barokowa fasada, udekorowana licznymi kolumnami i rzeźbami świętych oraz wyjątkowa, podwójna kopuła oparta na dwóch rzędach kolumn. Do wnętrza katedry, podzielonego na trzy nawy, prowadzą liczne schody. Zwróćcie uwagę na to, że katedra stoi pod skosem w stosunku do całego placu, przez co fasada nie zasłania kopuły, którą możemy podziwiać z każdego miejsca na placu.

 

Circolo di conversazione

Na samym końcu Piazza Duomo, tuż przy Corso XXV Aprile, stoi niski niebieskawy budynek, na którego mało kto zwraca uwagę. To XIX wieczny pałac, wybudowany w stylu neoklasycznym przez ragusańską arystokrację. Jego celem były spotkania i rozmowy arystokratów w miejscu, do którego nie mieli wstępu zwykli mieszkańcy miasta (stąd też nazwa, którą można przetłumaczyć jako “krąg konwersacji”, “krąg rozmów”).

Ragusa - Circolo di conversazione.

 

Giardino Ibleo

Największy, najpiękniejszy i najstarszy ogród miejski w Ragusie, z którego można podziwiać panoramę okolicznych wzniesień. Park otwarto w 1858 roku, a dziś można pospacerować licznymi alejkami i odpocząć w cieniu śródziemnomorskich i egzotycznych drzew. Wejście do ogrodu otwiera tzw. “viale delle palme“, czyli bardzo reprezentacyjna aleja palm. Początkowo było ich aż 50, ale obecnie część palm wycięto ze względu na owady, które niszczą te piękne drzewa.

Giardino Ibleo to idealne miejsce na zrelaksowanie się w cieniu drzew po intensywnym, ale jakże przyjemnym zwiedzaniu miasta.

Ragusa - Giardino Ibleo.

Giardino Ibleo – rok 2012

 

 

Chiesa di San Vincenzo Ferreri

Tuż obok Giardino Ibleo zauważyć można mały kościółek z jedną tylko wieżą – dzwonnicą. To Chiesa di San Vincenzo Ferreri wybudowana w 1509 roku przez Braci Dominikanów. Liczne źródła podają, iż świątynia nie ucierpiała znacząco podczas pamiętnego trzęsienia ziemi, jednakże w ciągu XVIII wieku została nieco przebudowana i wzmocniona. Warto zwrócić uwagę na piękny portal zdobiący wejście do wnętrza, jak i zegar słoneczny po prawej stronie fasady.

W 2010 roku kościół został skonsakrowany (zdesakralizowany) i dzisiaj pełni funkcje publiczne (mają w nim miejsce różne wydarzenia kulturalne, koncerty, itp.). Jeśli uda Wam się natrafić na otwarcie tego kościółka, koniecznie wejdźcie do środka. Wnętrze zachwyca prostotą i kunsztem nielicznych zdobień.

Ragusa - Chiesa di San Vincenzo Ferri.

Ragusa - Chiesa di San Vincenzo Ferri.

 

Via Capitano Bocchieri

Via Capitano Bocchieri to jedna z uliczek prowadzących z/na Piazza Duomo. Warto wybrać ją na dotarcie do Duomo. To właśnie tu zrobicie jedno z ładniejszych i sugestywnych zdjęć-pamiątek z Ragusy, gdzie kopuła katedry góruje nad dachami kamienic.

Przy via Capitano Bocchieri znajduje się również XVIII wieczny pałac Palazzo La Rocca, wybudowany w 1765 roku na życzenie barona La Rocca. Elegancki budynek charakteryzuje się siedmioma balkonami, z których każdy jest umieszczony na trzech bogato dekorowanych konsolach i każdy jest ozdobiony w inny sposób – jest tu flecista, lutniarz, matka z dzieckiem, itp.

 

Wąskie uliczki centro storico

Ragusę warto zwiedzić z przewodnikiem w ręku, aby zobaczyć jej największe zabytki, ale warto też zgubić się w jej wąskich uliczkach zabytkowego centrum, aby móc odkryć to, o czym przewodniki nigdy nawet nie wspomną. Dlatego też w pewnym momencie zejdźcie z turystycznego szlaku i pospacerujcie wąskimi i krętymi uliczkami centro storico. Gwarantuję Wam, że Wasze wrażenia będą niezapomniane.

Ragusa - centro storico.

Ragusa - centro storico.

 

Barokowe pałace

Oprócz wielu kościołów Ragusa może się poszczycić licznymi, pięknymi barokowymi pałacami. Część z nich znajdziecie w części Ragusa Ibla, inne w części Ragusa Superiore.

Z całą pewnością do planu zwiedzania Ragusy warto dopisać takie pałace jak: Palazzo Zacco (jeden z najpiękniejszych pałaców Ragusy Superiore), Palazzo Schininà, Palazzo Cosentini, Palazzo della Cancelleria czy wspomniany wcześniej Palazzo La Rocca.

 

Chiesa di Santa Lucia/Santa Veneranda

Pomiędzy Ragusą Iblą a Ragusą Superiore znajduje się kościół św. Łucji z jednym z najlepszych punktów panoramicznych w mieście. Budynek świątyni powstał około 1550 roku i pierwotnie był dedykowany świętej Wenerandzie. Podczas trzęsienia ziemi nie doznał wielkich zniszczeń, jednak w 1797 roku i tak został nieco przebudowany w stylu barokowym.

Dzisiaj kościół nosi imię świętej Łucji i jest znany przede wszystkim dzięki widokowi jaki roztacza się z tutejszego tarasu widokowego. To właśnie tutaj zrobicie jedno z najbardziej malowniczych zdjęć z Ragusą Iblą w tle.

 

Chiesa di Santa Maria dell’Itria

Kościół Santa Maria dell’Itria to jeden z najstarszych zachowanych kościołów w Ragusie. Pochodzi on z XIV wieku i został ufundowany przez Zakon Kawalerów Maltańskich. Świątynia została uszkodzona podczas trzęsienia ziemi z 1693 roku, jednak nie została całkowicie zniszczona. Jej dzisiejsza forma pochodzi z 1739 roku.

Najbardziej charakterystyczną częścią kościoła jest oczywiście dzwonnica z kopułą pokrytą niebieską ceramiką.

Ragusa - Santa Maria dell'Itria.

 

Cattedrale di San Giovanni Battista

Katedra św. Jana Chrzciciela (patrona Ragusy Superiore) to drugi najważniejszy kościół w Ragusie i jeden z największych kościołów na Sycylii. Wybudowany w stylu barokowym w drugiej połowie XVIII wieku, jest dziś najważniejszym miejscem kultu w wyższej części miasta. Budowa tej świątyni rozpoczęła się od razu po tragicznym trzęsieniu ziemi, dzięki czemu sam budynek idealnie odzwierciedla sycylijski styl późno-barokowy. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobioną fasadę, dzwonnicę oraz wnętrze.

 

Corso Mazzini

Jedna z ulic prowadzących z Ragusy Ibli do współczesnej części miasta. Kręta i stroma droga – niby nic takiego, ale to właśnie stąd zrobicie piękne, pocztówkowe zdjęcia z widokiem na zabytkową część – Ragusa Ibla.

 

 

Ragusa – gdzie zjeść?

Gelati Divini (Piazza Duomo 20)

Jeśli szukacie najlepszych (i z całą pewnością najciekawszych smakowo) lodów w Ragusie to polecam Wam Gelati Divini – miejsce, które jest połączeniem lodziarni z… winiarnią. Oprócz wspaniałych lodów spróbujecie tu również lokalnych win.

Jeśli chodzi o lody, specjalnością zakładu są takie smaki jak migdał, pistacja, passito (lokalne, słodkie wino), granat, oliwa z oliwek, sycylijski karob czy czerwona cebula. Ja skusiłam się na lody o smaku karobu oraz ricotty. GE-NIAL-NE!

 

Al Gradino 284 (Largo Santa Maria 6)

Dla spędzających popołudnie lub wieczór w Ragusie i szukających klimatycznego miejsca z cudownym widokiem na aperitivo, mam to miejsce – Al Gradino 284. Malutki lokal, znajdujący się na wzgórzu Ragusy Superiore z genialnym widokiem na całą Ragusę Iblę. Miejsc siedzących jest tyle, ile schodów wokół baru.

Jak więc to wygląda? Ano tak, że siedzicie na poduszkach na schodach miejskich, pijecie chłodnego aperolka i zachwycacie się widokiem na Ragusę Iblę w promieniach zachodzącego słońca.

Warto przyjść tu nieco wcześniej, bo tuż przed zachodem słońca tworzą się ogromne kolejki. Do Aperola Spritza (kieliszka wina lub jakiegoś koktajlu) zamówcie sobie małą deskę lokalnych przekąsek – jest wliczona w cenę! Za dwa Aperole (z przekąskami) zapłaciliśmy 14€.

Ragusa Ibla.

 

Il Duomo Ristorante** (Via Capitano Bocchieri 31)

Jeśli: jesteście smakoszami jedzenia, cenicie wysoką sztukę i kunszt kulinarny, szukacie miejsca na wyjątkową okazję (chociaż bez okazji też można) to polecam Wam restaurację “Il Duomo” jednego z najwybitniejszych i najbardziej lubianych włoskich szefów kuchni, Ciccio Sultano.

“Il Duomo” mieści się przy jednej z wąskich uliczek zabytkowej Ragusy Ibli i jest restauracją, która może pochwalić się aż dwiema gwiazdkami Michelin. Wspaniałe dania przygotowane tylko z lokalnych, sycylijskich składników, świetne wina i nienaganna obsługa sprawiają, że takie miejsca zapadają w pamięć na dłużej. Oprócz menu degustacyjnego oraz a’la carte możecie wybrać ofertę lunchową, która jest znacznie bardziej przystępna cenowo. A ponieważ miałam okazję zjeść obiad u Ciccio Sultano to o wrażeniach z tej wizyty już niebawem napiszę coś więcej.

Ragusa - gdzie zjeść.

 

 

Zapraszam Was do polubienia strony KingaGajaTravels na Facebooku oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie, gdzie dzielę się z Wami ciekawostkami na temat mojej ukochanej Sycylii i kuchni sycylijskiej. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. A jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie udostępnij go innym! Grazie!♥

 

Zobacz także:

Syrakuzy – przewodnik śladami mitologii (co zobaczyć, gdzie zjeść)

Kuchnia sycylijska, czyli co zjeść na Sycylii?