Jeszcze 50 lat temu po tych terenach szejkowie przemieszczali się na wielbłądach. Dzisiaj Dubaj to miasto, które zachwyca przepychem, bogactwem i luksusowymi samochodami. Ta wielokulturowa metropolia tętni życiem i co chwilę stara się pobijać kolejne rekordy Guinnessa. Warto przyjechać tu chociaż raz w życiu, żeby zobaczyć ten “cud pustyni” i żeby przekonać się na własnej skórze, czy na Was też zrobi wrażenie. Oto 15 atrakcji, które trzeba zobaczyć będąc w Dubaju.
DUBAJ – 15 atrakcji, które warto zobaczyć?
1. Burj Khalifa
Burdż Chalifa to najbardziej znany drapacz chmur w Dubaju, który dzięki swoim 828 metrom jest dzisiaj najwyższym budynkiem świata.
Jego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2004 roku, a zakończyła się w sierpniu 2009 roku. Oficjalnie Burdż Chalifę otwarto w styczniu 2010 roku. Ceremonii otwarcia przewodził Szejk Mo.
Pierwotnie Burdż Chalifa miała nazywać się Burdż Dubaj. Tuż przed oficjalnym otwarciem ogłoszono, że budynek będzie nosić nazwę na cześć władcy Abu Dhabi- szejka Khalify bin Zayeda, który w 2009 roku pomógł Dubajowi wyjść z kryzysu i wspomógł emirat na kwotę 25 mld USD.
Tę piękną, szklaną konstrukcję widać z każdego miejsca w Dubaju. Wieczorem na jej powierzchni można oglądać prawdziwy spektakl świateł.
Zobacz także: Burj Khalifa, czyli z wizytą w najwyższym budynku świata
2. Pokaz fontann przy Dubaj Mall
Pokaz fontann to fantastyczne widowisko, które można oglądać w ciągu dnia o 13:00 i o 13:30 oraz wieczorem od 19:00-21:00, co pół godziny.
Jeśli nigdy nie widzieliście wody tańczącej w rytm muzyki i unoszącej się na wysokość 150 metrów, to ten pokaz na długo zapadnie Wam w pamięć. Wieczorne pokazy poprzedzone są spektaklem światła wyświetlanym na Burdż Chalifie.
Pokaz fontann można obserwować ze skweru tuż przy Dubai Mall. Wieczorami jest on zapełniony po brzegi. Mniej obleganym miejscem jest taras Apple Store, do którego wejście znajduje się na pierwszym piętrze.
3. Burj Al Arab
Hotel-żagiel, nazywany tak przez wielu, to najbardziej luksusowy i najdroższy hotel na świecie. Aby opisać prestiż tego miejsca mówi się, że jest to jedyny 7-gwiazdkowy hotel. Za noc w jednym z jego 202 apartamentów trzeba zapłacić od 1300 do 24000 USD.
Burdż Al Arab nie jest dostępny dla zwykłych śmiertelników. Aby tutaj wejść trzeba być gościem hotelowym, czyli spać w tutejszych pokojach lub mieć rezerwację w jednej z 10 restauracji.
Zobacz także: Jak smakuje śniadanie w Burj Al Arab?
4. Souk Madinat Jumeirah
Madinat Jumeirah to inspirowany arabskimi medinami kurort. Powstał, aby oddać hołd arabskim korzeniom Dubaju. Ktoś, kto nie wie, że to miejsce zostało sztucznie stworzone na potrzeby turystów, może pomyśleć, że faktycznie przetrwało wieki.
W Madinacie znajdziemy dwa luksusowe hotele, prywatne enklawy, centrum SPA, bary i restauracje, teatr z 442 miejscami oraz targ, nawiązujący do tradycyjnych arabskich suków. Znajdziecie tu pamiątki, biżuterię, perfumy czy ceramikę. Kanał wodny w Madinacie można zwiedzić także “abrą”, czyli tradycyjną drewnianą łódką.
5. Deira
Najstarsza dzielnica Dubaju i dawne centrum handlowe miasta. Warto pospacerować po tej części i zobaczyć inną, może bardziej prawdziwą twarz metropolii.
W tzw. “starym Dubaju” można zobaczyć jak wyglądało miasto jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Nie ma tu luksusowych aut, bogatych domów i strzelistych wieżowców ze szkła. Są za to zwykłe budynki zamieszkiwane przez azjatyckich imigrantów.
Dla mnie Deira to prawdziwe oblicze Dubaju. Klimat tej dzielnicy jest najbardziej zbliżony to atmosfery innych arabskich miast. Szkoda, że tylko tu można go naprawdę poczuć.
6. Gold Souq, Spice Souq i Textile Souq
Tradycyjne arabskie suki, czyli targi można odwiedzić podczas spaceru po Deirze. Najważniejszymi targami w Dubaju są Targ Tkanin, Targ Złota i Targ Przypraw.
Gold Souq, czyli Targ Złota to najbardziej znany i najważniejszy bazar w Dubaju. W ZEA złoto jest codziennością, a jego jakość jest podobno najlepsza na świecie. Mówi się, że ok. 40% światowego handlu złotem odbywa się właśnie w Dubaju. I to właśnie tu, na Targu Złota jest tego kruszcu najwięcej.
Na Gold Souq składa się kilka alejek, a na nich, obok siebie, usytuowane są sklepy ze złotą biżuterią. Cena zależy od aktualnego kursu złota i od robocizny. Nie oznacza to jednak, że nie da się jej zbić. Także i tu, w zwyczajnych sklepach można się targować, a niekiedy zbić cenę nawet o 30%. Za każdy zakupiony produkt sprzedawca powinien wystawić certyfikat autentyczności.
Pamiętajcie, żeby nie dać się nabrać na “najlepsze ceny” oferowane przez ulicznych sprzedawców. Bardzo często sprzedają oni fałszywe złoto czy podróbki firmowych zegarków.
Będąc na Targu Złota nie zapomnijcie o największym złotym pierścionku na świecie, który waży “tylko” 63 kilogramy. Jeśli chcecie zrobić sobie z nim zdjęcie, przygotujcie się na oczekiwanie w kolejce.
Tuż obok Targu Złota znajduje się Spice Souq – Targ Przypraw. Znajdziecie tu wszystkie przyprawy świata. Począwszy od kuminu, przez cynamon, skończywszy na szafranie. I to właśnie szafran warto tu nabyć. Uważajcie jednak na sprzedawców i (jak zwykle) nie zapomnijcie się targować. Przed wizytą na Targu Przypraw warto sprawdzić ich ceny w zwykłym supermarkecie. Niekiedy potrafią kosztować mniej i być lepszej jakości.
Textile Souq znajduje się w dzielnicy Bur Dubaj, tuż przy zatoce Dubai Creek i oferuje piękne kaszmirowe szale oraz wspaniałe arabskie szaty. Cena do jakości jest naprawdę niezła. Uważajcie jednak na podróbki. Jeśli ktoś Wam wmawia, że szal kosztujący 15 AED jest wykonany z najlepszej jakości kaszmiru, to na pewno tak nie jest. Jeśli macie ochotę nabyć tradycyjną arabską abaję czy arafatkę, to Textile Souq jest najlepszym do tego miejscem.
Jeśli nie lubicie naciągających i nagabujących Was do zakupu sprzedawców, dubajskie targi nie przypadną Wam do gustu. Warto jednak chociaż raz zasmakować prawdziwej arabskiej kultury, będąc w arabskim kraju.
7. Al Fahidi i Dubai Museum
Al Fahidi to historyczna dzielnica, znajdująca się w samym sercu Bur Dubaj. Jest ona uznawana za jedną z najstarszych części Dubaju (zaraz obok Deiry). Można przejść się wąskimi uliczkami, podziwiając starą zabudowę miasta i odwiedzając Muzeum Kawy, liczne galerie sztuki oraz artystyczne i nowatorskie kawiarnie.
Niedaleko Al Fahidi znajduje się Muzeum Dubaju, w którym mamy możliwość poznać całą historię miasta – od czasów zamierzchłych, kiedy to mieszkali tu poławiacze pereł, przez lata kiedy odkryto tu złoża ropy, aż do dziś. W zbiorach muzealnych znajdują się również dawne instrumenty, broń czy biżuteria. Możemy zobaczyć również jak mieszkali przodkowie Emiratczyków, na jakich posłaniach spali i jak wyglądały ich łodzie. Uważam, że Dubai Museum jest warte zwiedzenia szczególnie dla osób, które przyjeżdżając do Dubaju chcą poznać jego całokształt, a nie tylko zachwycać się luksusowym centrum.
Muzeum jest otwarte od soboty do czwartku w godzinach 8:30-20:30, a w piątki od 14:30-20:30. Bilet wstępu kosztuje 3 AED (ulgowy 1AE).
8. Dubai Mall
Największe centrum handlowe na świecie znajduje się oczywiście w Dubaju. W Dubai Mall na powierzchni ponad 112 ha znajduje się 1200 sklepów przeróżnych marek oraz 150 restauracji. Do tego największe akwarium, które mieści 100 mln litrów wody i jest domem dla tysięcy różnych ryb i stworzeń morskich. Lodowisko rozmiarów olimpijskich, kino oraz meczety.
Dubai Mall ma cztery poziomy i jest naprawdę ogromne! Już na samym wejściu warto zaopatrzyć się w książeczkę z mapą i spisem wszystkich sklepów i restauracji. Odwiedźcie też Fashion Avenue, czyli część galerii, w której znajdują się butiki największych projektantów i najlepszych marek. Jeśli będziecie mieć okazję, porównajcie toalety, które znajdują się w zwykłej części oraz w tej bardziej luksusowej. Te drugie mają specjalne stanowiska, przy których można poprawić sobie make up czy też wyznaczone części do zabawy z dziećmi.
My spędziliśmy prawie cały jeden dzień w Dubai Mall. Podczas 7 godzinnego spaceru po centrum handlowym przeszliśmy 14 km. Nie pytajcie ile razy się zgubiliśmy.
9. Palma Jumeirah
Najsłynniejsza na świecie sztuczna wyspa w kształcie drzewa palmowego, którą widać aż z kosmosu. Pień palmy ma 5 km długości, a rozpiętość każdego liścia liczy nawet 4 km. Do jej budowy użyto 93 000 000 m³ piasku. Konstrukcja wyspy dodała aż 78 km do linii brzegowej Dubaju.
Na palmie znajdują się ekskluzywne hotele o międzynarodowej renomie (takie jak Waldorf Astoria, Fairmont, One&Only, Jumeirah Zabeel Saray, Marriott czy Kempinski), ogromny park wodny czy luksusowe apartamenty.
Palma jest połączona z lądem kolejką, dzięki czemu można się na nią dostać bez najmniejszego problemu. Jeśli wypożyczacie samochód, to spokojnie możecie wjechać na teren palmy. Jej główna droga jest ogólnodostępna, a na sam koniec prowadzi podwodny tunel.
10. Hotel Atlantis
Jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Dubaju położony jest na samym końcu Palmy. Jego całkowita powierzchnia (wraz z plażą) wynosi 46 ha. Wewnątrz hotelu mieści się 1500 pokoi, z czego największy apartament Royal Bridge Suite liczy 924 m².
Hotel Atlantis otwarto w 2008 roku. Na sam pokaz sztucznych ogni wydano ok. 20 mln dolarów.
11. JBR
Jumeirah Beach Residence to dzielnica, w której znajduje się jedna z dwóch publicznych plaż w Dubaju – Jumeirah Beach. Z jednej strony widok na morze i na największy diabelski młyn na świecie (Ain Dubaj), z drugiej – na wysokie wieżowce. Warto przejść się nadmorską promenadą, przy której znajduje się wiele restauracji, artystycznych graffiti czy atrakcji turystycznych.
12. Dubai Marina
Jedna z najbardziej luksusowych dzielnic miasta, kolejne centrum Dubaju. Marina to jedna z niewielu na świecie sztucznie stworzonych przez człowieka przystani. Po obydwu jej stronach podziwiać można wysokie drapacze chmur, w których znajdują się biura oraz drogie apartamenty. Przy brzegach kanałów stoją zaparkowane luksusowe jachty, które są marzeniem co drugiego turysty.
Do Dubai Mariny warto wybrać się na spacer – zarówno w dzień, jak i w nocy. Świeża bryza z nad kanału sprawia, że można się poczuć jak w nadmorskim kurorcie. Marina to idealne miejsce na wieczorny chillout czy imprezę. Mnóstwo tu świetnych restauracji, które wieczorami zamieniają się w kluby.
13. The Global Village
Ta Globalna Wioska to największa na świecie ekspozycja turystyczno-rozrywkowa, która ma na celu przybliżenie różnych państw, ich kultur i tradycyjnych produktów. W kilkudziesięciu pawilonach można posmakować kuchni z danego kraju, kupić rękodzieła oraz obejrzeć pokazy na żywo.
14. Miracle Garden
Największy ogród na świecie o powierzchni 72 tysięcy m², w którym znajduje się ponad 45 milionów kwiatów ułożonych w tematyczne instalacje. Największa z nich to kwiatowa ściana opatrzona Rekordem Guinnessa. W Miracle Garden można oglądać również kwitnące piramidy, samolot linii Emirates, zegar z kwiatów oraz przejść się pod kompozycją zrobioną z kolorowych parasolek. Niektóre instalacje i dekoracje zmieniają się z roku na rok.
Warto wspomnieć, że ogród znajduje się na pustyni. Jak widać, w Dubaju nic nie jest niemożliwe.
15. Desert Safari
Safari na pustyni to jedna z największych atrakcji turystycznych Dubaju. Białe, terenowe jeepy wiozą spragnionych niezapomnianych wrażeń na pustynię w okolicach miasta. A tam – jazda quadami, sandboard, przejażdżka na wielbłądzie, smakowanie tradycyjnej kuchni arabskiej, pokaz tańca Tanura oraz tańca brzucha. Jeśli Waszym marzeniem jest zobaczenie zachodu słońca na pustyni, koniecznie wybierzcie się na Desert Safari.
Atrakcji w Dubaju jest jeszcze więcej. Z dnia na dzień pojawia się tam coś nowego. Miasto jest w ciągłej budowie, przez co cały czas się powiększa i rozrasta. Powyższe punkty to moje TOP 15 atrakcji w Dubaju. Mam nadzieję, że ta lista pomoże Wam w planowaniu pobytu w ZEA.
Zapraszam Was do polubienia strony KingaGajaTravels na Facebooku oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie, gdzie dzielę się z Wami ciekawostkami na temat mojej ukochanej Sycylii i kuchni sycylijskiej. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. A jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie udostępnij go innym! Grazie!♥
Zobacz także:
Dubaj – praktyczne informacje
Recent Comments