Planując wyjazd do Porto wiedziałam, że to miasto mnie zachwyci, ale nie spodziewałam się, że aż tak bardzo. Przepiękne i kolorowe azulejos, leniwe popołudnia spędzone w Vila Nova de Gaia i odkrywanie zaułków Ribeiry szybko podbiły moje serce. Jeśli więc planujecie weekend w Portugalii i nie wiecie, co warto zobaczyć w Porto, żeby totalnie się w nim zakochać, czytajcie dalej. Ten wpis jest dla Was!

 

 

City break w Porto był przypadkiem i dobrym zbiegiem okoliczności. Od jakiegoś czasu obserwowałam loty do Portugalii, ale nie planowałam ich kupna. Jednakże kiedy cena za osobę spadła z 780 zł na niecałe 350 zł (bez przesiadki, tam i z powrotem) moja reakcja była tylko jedna. Kupuję! Grzechem byłoby zamknąć stronę wyszukiwarki i udawać, że nic się nie stało.
O tym, jak i gdzie sprawdzam ceny lotów pisałam tutaj

Kupiłam więc bilety i zaczęłam planować. Chciałam odwiedzić Ribeirę, napić się porto w Vila Nova de Gaia, obfotografować największą możliwą ilość azulejos oraz poczuć luz i flow tego miasta. Ponoć Portugalczycy mówią, że “Coimbra studiuje, Braga się modli, Lizbona wydaje pieniądze, a Porto pracuje”. Czy tak jest na pewno? Ciężko to stwierdzić po weekendowym pobycie w mieście, ale na pewno można złapać portugalskiego bakcyla i zauroczyć się na tyle, aby chcieć tu wrócić. 

 

Co warto zobaczyć w Porto?

1. Ribeira i Cais da Ribeira

Piękna, klimatyczna i najstarsza dzielnica Porto, która prowadzi tuż nad rzekę Douro. Ribeira wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Niech Was to jednak nie zmyli. Wiele domów i kamienic jest w tragicznym, wręcz opłakanym, stanie. Niektóre wąskie zaułki są zaśmiecone, w oknach nie ma szyb, a drzwi zasłonięte są kawałkiem firanki.

Mimo tego, że Ribeira to najsłynniejsza dzielnica w Porto, spokojnie znajdziecie wijące się w dół i w górę uliczki, w których nie znajdziecie żadnego turysty. Większość osób odwiedzających miasto kieruje się Rua de São João prosto nad rzekę Douro. To dzięki temu w zaułkach Ribeiry jest spokojniej i bardzo lokalnie.

Cais da Ribeira to nadrzeczna promenada Porto, którą spacerują zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Wieczorami posłuchacie tu muzycznych grajków, którzy przygrywają klientom tutejszych restauracji.

Ribeira w Porto, czyli co warto zobaczyć w Porto.Widok na Ribeirę z mostu Dom Luís I

Ribeira, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Ribeira, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Ribeira, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

2. Most Dom Luís I

Spokojny spacer mostem Dom Luís I jest kolejną rzeczą do zrobienia w Porto. Prace nad mostem zostały ukończone w 1886 roku. Zapewne dopatrujecie się w nim podobieństwa do słynnej Wieży Eiffela. Nic dziwnego, Dom Luís I został zaprojektowany prze Teofila Seyringa, który pochodził ze szkoły Gustava Eiffela.

Most Dom Luís I ma dwa poziomy. Górny oddany jest dla ruchu pieszych i dla jednej linii metra, a po dolnym przejeżdżają samochody oraz przechodzą piesi (uwaga na bardzo wąskie chodniki!).

Wieczorny spacer mostem to niezapomniane przeżycie. Z jednej strony kolorowe domki Ribeiry, z drugiej bodegi Gai, a przed nami piękny zachód słońca.

Most Dom Luis, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

3. Dworzec kolejowy São Bento

Najpiękniejszy budynek dworca kolejowego jaki kiedykolwiek widziałam, a i podobno jeden z najpiękniejszych na świecie. Budynek został oddany do użytku w 1916 roku i został wykonany w stylu secesyjnym. Już samo wejście do holu dworca jest ogromną przygodą i pozostawia podróżnego w lekkim oszołomieniu. Na ok. 20000 kafelków azulejos, pochodzących z 1906 roku, opowiedziano słynne batalie Portugalii oraz historię transportu. Dach budynku dworca przenosi nas w czasie do XIX wiecznej Francji. São Bento jest idealnym miejscem, żeby przenieść się na chwilę w czasie i poczuć, jaki smak miała dawniej daleka podróż. 

Dobra rada: Dworzec kolejowy São Bento warto odwiedzić z samego rana (między 7-8), kiedy nie ma jeszcze ruchu. Porto budzi się do życia około 9 rano. Jeśli więc zależy Wam na pustym holu dworca, przyjdźcie tu wcześnie rano. 

Dworzec Sao Bento, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Dworzec Sao Bento, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

4. Rua Santa Caterina i Café Majestic

Rua Santa Caterina to najsłynniejsza, najdłuższa i najczęściej uczęszczana ulica w Porto. Znajdziecie tu sklepy lokalnych producentów, butiki znanych marek, bary oraz restauracje. 

Café Majestic to najstarsza kawiarnia w Porto. Powstała w 1921 roku i dzisiaj uchodzi za jedną z najpiękniejszych kawiarni na całym świecie. Zawdzięcza to dekoracjom w stylu Art Neauveau, w którym została wykonana. W czasach Bélle Époque Majestic była miejscem spotkań artystów i literatów. Dzisiaj odwiedzana jest w większości przez turystów, którzy chcą napić się tu filiżanki kawy i podziwiać jej artystyczne wnętrze, które robi spore wrażenie. 

Dobra rada: żeby wejść do Majestic trzeba być przygotowanym na stanie w długiej kolejce. Jeśli chcecie jej uniknąć, zaplanujcie zwiedzenie tego miejsca tuż po jego otwarciu z samego rana (godz. 9:00). Nie ma wtedy kolejek do wejścia i możecie wybrać sobie stolik, przy którym chcecie siedzieć.

Rua Santa Caterina, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Wejście do Cafe Majestic w Porto - co i gdzie zjeść w Porto.

 

5. Capela das Almas

To bezsprzecznie prawdziwa perełka Porto! Cały budynek kaplicy, znajdującej się przy Rua Santa Catarina 428 pokryty jest biało niebieskimi azulejos. Obrazy widniejące na kafelkach, przedstawiają sceny z życia św. Franciszka z Asyżu i św. Katarzyny ze Sieny. Nie popełnijcie mojego błędu i zapiszcie Capela das Almas na początku Waszej listy. Warto zobaczyć ją za dnia, w pełnym świetle, a nie tuż po zmroku ostatniego dnia pobytu w Porto.

Capela das Almas, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

6. Igreja de Santo Ildefonso

Kościół św. Ildefonsa to wspaniały przykład stylu barokowego. Fasada świątyni ozdobiona jest biało-niebieskimi kafelkami azulejos, które w słoneczny dzień pięknie kontrastują z błękitnym niebem. Azulejos są dziełem Jorge Colaço, tego samego, który jest autorem kafelków w budynku dworca São Bento. Igreja de Santo Ildefonso to (wg mnie) jeden z piękniejszych kościołów w Porto. 

Igreja de Santo Ildefonso, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

7. Igreja dos Clérigos e Torre dos Clérigos

Igreja dos Clérigos to barokowy kościół, wybudowany w XVIII wieku przez włoskiego architekta Nicolau Nasoniego. Jego eliptyczne wnętrze skrywa przepiękny, bogato zdobiony ołtarz w stylu rokoko. 

Torre dos Clérigos, która góruje nad całym Porto, to wysoka na 76 metrów wieża kościelna. Podobno była ona wzorowana na tradycyjnych toskańskich kampanilach. Aby móc podziwiać panoramę miasta, należy pokonać 225 spiralnych schodów. Ze szczytu wieży zobaczymy dachy domów Porto, wąskie uliczki Ribeiry, rzekę Douro oraz zbocza pobliskiej Gai. Wejście na Torre dos Clérigos jedna z tych rzeczy, które należy zrobić w Porto. 

Dobra rada: Bilet, który zezwala na zwiedzenie Museum Clérigos oraz wieży kosztuje 5€. Niestety, biletów nie można kupić online. Aby uniknąć stania w długiej kolejce, warto odwiedzić Torre dos Clérigos z samego rana. Wejście do kościoła jest darmowe, ale pozwala ono na obejrzenie wnętrza z najniższego poziomu. 

Igreja dos Clerigos, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Igreja dos Clerigos, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Widok z Torre dos Clerigos, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Widok z Torre dos Clerigos, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

8. Igreja do Carmo e das Carmelitas

Kojarzycie ten najsłynniejszy plac w Porto? Ten z ogromną palmą i kościołem, a raczej dwoma kościołami, otulonym azulejos? Tak, mam na myśli dwa prawie że bliźniacze kościoły do Carmo i das Carmelitas.

Igreja do Carmo to ta piękna świątynia wykonana w stylu rokoko, której boczna ściana wyłożona jest przepięknymi azulejos. Tuż obok, znajduje się Igreja das Carmelitas – mniej reprezentatywny budynek z fasadą w stylu barokowym. Pewnie niewiele osób wie (albo jest w stanie zauważyć), że obydwa kościoły są oddzielone od siebie wąskim na 1 metr domem. Budynek ten był zamieszkiwany do lat 80-tych XX wieku, a powstał dlatego, aby uniemożliwić jakikolwiek kontakt (przez ścianę) braciom z zakonu Karmelitów i siostrom Karmelitkom. 

Obydwa kościoły wyglądają z daleka jak jedna świątynia. Ich wnętrza zdobione są złotem, ale to nawa Igreja das Carmelitas robi większe wrażenie. Warto wejść do środka obydwu kościołów, gdzie w ciszy i spokoju można kontemplować ich wystrój. 

Igreja das Carmelitas, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Igreja das Carmelitas, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Igreja das Carmelitas, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

9. Livraria Lello

Najstarsza i najsłynniejsza portugalska księgarnia powstała w 1906 roku. Jej wnętrze można opisać jednym słowem: magia! Wnętrze księgarni wykonane jest w stylu neogotyckim. Znajdziemy tam drewniane stiuki, piękne schody, kolorowe witraże oraz ogromne zbiory książek, wśród których są książki dla dzieci, światowa beletrystyka, książki kucharskie, albumy fotograficzne czy przewodniki turystyczne. Do wyboru, w Livrarii Lello dostaniecie książki po portugalsku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, francusku i włosku. Podobno to właśnie wnętrze księgarni inspirowało J.K. Rowling do napisania “Harry’ego Pottera”. 

 

Livraria Lello otwiera swoje wrota codziennie o 10:00. Wstęp kosztuje 4€. Jeśli zdecydujemy się zakupić jakąś książkę, cena biletu odliczana jest od ceny produktu.

Dobra rada: Z racji tego, że do księgarni ustawia się kolejka (my staliśmy 1,5 h w kolejce), warto tu przyjść chwilę przed otwarciem, aby cieszyć się chwilą ciszy i małą ilością turystów. 
Więcej informacji na https://www.livrarialello.pt/en-us/

Livraria Lello, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Livraria Lello, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Livraria Lello, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

10. Jardim do Palácio de Cristal

Ogrody Kryształowego Pałacu są idealnym miejscem na spokojny spacer w Porto. Ponieważ park ten znajduje się na lekkim wzgórzu, z jego punktów widokowych (miradouro) można podziwiać panoramę miasta, Gaię, rzekę Douro i mosty Porto.

Jardim do Palácio de Cristal zachwyca pięknymi alejkami, małymi ogrodami oraz występującą tu roślinnością. Centralnym punktem ogrodów jest Kryształowy Pałac, czyli Palácio de Cristal, który dzisiaj gości pod swoim dachem halę sportową i koncertową.

Jardim do Palacio de Cristal, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Jardim do Palacio de Cristal, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Jardim do Palacio de Cristal, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

11. Katedra Sé

Katedra Sé w Porto z daleka wygląda jak surowa twierdza, średniowieczny zamek. Wzniesiona w XIII wieku, nosi ślady stylu romańskiego i gotyckiego. W XVIII wieku postanowiono ją przebudować i upiększyć w stylu barokowym. Czy to się udało? Niech każdy zwiedzający odpowie sobie na to pytanie sam. 

Ponieważ Katedra Sé mieści się na wzgórzu, z tarasu przed wejściem do niej roztacza się fantastyczny widok na Ribeirę i Gaię. To właśnie stąd można rozpocząć spacer wąskimi uliczkami Ribeiry. 

Katedra Se, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Katedra Se, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

12. Vila Nova de Gaia

Gaia to miasto położone po drugiej stronie rzeki Douro. To tu znajdują się znane bodegi, to tu leżakuje porto przywożone z doliny Douro i to właśnie tu warto się udać na degustację wina. Przechadzając się nadrzeczną promenadą można podziwiać kolorowe kamienice Ribeiry, wieże kościołów Porto oraz panoramę miasta. Pewnie zastanawiacie się, gdzie warto usiąść w Gai na kieliszek pysznego porto? Polecane przeze mnie miejsca znajdziecie tutaj.

Vila Nova de Gaia, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Vila Nova de Gaia, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Vil Nova de Gaia, czyli co warto zobaczyć w Porto.

Vila Nova de Gaia, czyli co warto zobaczyć w Porto.

 

To oczywiście nie wszystkie miejsca, które warto zobaczyć w Porto. Tych jest znacznie więcej. Powyższe zabytki i atrakcje można spokojnie odwiedzić w ciągu weekendowego pobytu w mieście. Na pewno zaostrzą one apetyt na kolejną wizytę w Porto i na odkrycie reszty miejsc, które są warte uwagi.

Zobacz także:
Porto w Porto, czyli gdzie na najlepsze degustacje wina 
Porto – co i gdzie zjeść, żeby posmakować Portugalii