“Wypić porto w Porto” – było na mojej bucket list od kilku dobrych lat. W momencie rezerwacji samolotu do Portugalii wiedziałam, że muszę znaleźć najlepsze miejsce na degustację najsłynniejszego portugalskiego wina. Udało się! Oto 4 miejsca w Vila Nova de Gaia, które warto wybrać na degustację wina porto.

 

 

Vila Nova de Gaia, nazywana przez miejscowych Gaia, to całkowicie odrębne miasto położone po drugiej stronie rzeki Douro. To tu znajdują się znane bodegi, to tu leżakuje porto przywożone z doliny Douro i to właśnie tu warto się udać na degustację wina. Przynajmniej raz, najlepiej codziennie podczas pobytu w Porto.

Legenda głosi, że to Brytyjczycy wynaleźli porto. Podobno przed wysyłką wina do Anglii dolali do beczek brandy. Jaka jest prawda? Któż to wie. Wiadomo jednak, że Portugalczycy szczycą się swoim trunkiem i mają co do tego całkowitą rację. A brandy? Dodaje się ją do wina po dziś dzień. 

Widok na Vila Nova de Gaia, gdzie warto wybrać się na porto w Porto

 

Ilość winiarni w Gai jest naprawdę imponująca. Turyści mogą przebierać w bodegach portugalskich, jak i tych angielskich. Znajdziecie wśród nich najpopularniejszych producentów wina: Ferreira, Taylor’s, Porto Cruz, Graham’s, Cálem czy Sandeman.

Zastanawiacie się, gdzie udać się na porto w Porto? Poniżej polecam Wam cztery bodegi, w których zdecydowanie warto napić się wina. Oto one!

 

Cálem

Cálem wybraliśmy na miejsce degustacji, połączonej z wycieczką po piwnicach, w których leżakuje porto. Wycieczka kosztuje 12€ (degustacja 2 win) lub 15€ (degustacja 3 win) i trwa ok. 1,5 h. Najpierw odwiedzamy multimedialne muzeum, a następnie w grupach językowych wchodzimy do dostępnych dla turystów piwnic, gdzie poznajemy ciekawostki na temat tego trunku. Na koniec czeka nas degustacja wina.

My zdecydowaliśmy się na degustację za 12 i za 15 €, dzięki czemu mogliśmy spróbować aż 5 różnych win. Cała wizyta w bodedze jest bardzo ciekawa, a beczki z dojrzewającym winem z 1958 roku robią wrażenie. Podczas degustacji można spróbować białego i czerwonego porto. My załapaliśmy się na Cálem White & Dry, 20 Anos Tawny, Colheita 2000, Fine White oraz Ruby. Jeśli marzycie o dobrej bodedze, w której warto napić się porto w Porto, wybierzcie Cálem. Nie pożałujecie. 

Adres: Av. de Diogo Leite 344, Vila Nova de Gaia
Strona www: https://tour.calem.pt/

Calem czyli degustacja wina porto w Porto

Calem czyli degustacja wina porto w Porto

 

Espaço Porto Cruz

Ten lokal mieści się w XVIII-wiecznym budynku, znajdującym się na rzeką Douro. Można tu przyjść na degustację wina, na wystawę obrazów, do restauracji lub wyjechać na samą górę na taras z panoramicznym widokiem na dzielnicę Ribeira oraz na most Dom Luís I.

Espaço Porto Cruz to moje ulubione miejsce na wino w Gai. Przemiła i życzliwa obsługa, świetne ceny (kieliszek wina już od 3€) i piękne widoki. Co prawda przychodzi tu dużo turystów, ale nie jest jakoś szczególnie hałaśliwie czy tłoczno.

My wybraliśmy na tę okazję butelkę Porto Cruz Special Reserve (ok. 20€), którą raczyliśmy się obserwując przechodniów i napawając się widokiem Porto. 

Adres: Largo Miguel Bombarda 23, Vila Nova de Gaia
Strona www: http://www.myportocruz.com/

Espaco Porto Cruz, czyli porto w Porto z widokiem

 

Graham’s

Graham’s poleciło nam kilku znajomych, którzy byli zachwyceni widokiem, jaki można stamtąd podziwiać. Postanowiliśmy wspiąć się nieco wyżej (bardziej niż wymagały tego pozostałe miejsca) na jedno ze wzgórz Gai i sprawdzić, czy faktycznie jest tak bajecznie jak mówią.

Piwnice bodegi Graham’s zostały założone w 1820 roku przez Brytyjczyków. Znajduje się tu sklep, muzeum oraz restauracja. My wybraliśmy to miejsce na spróbowanie popularnego drinka na bazie białego wina porto – Porto Tonic. Czy było warto? Spójrzcie tylko na ten widok i odpowiedzcie sobie sami. Porto w Porto i z takim widokiem – magia! 

Skusiliśmy się również na smażone kalmary oraz ostrygi, które świetnie komponowały się ze smakiem drinka. Takie aperitivo w takim miejscu będziemy wspominać jeszcze przez dłuższy czas. 

Adres: Rua do Agro 141, Vila Nova de Gaia
Strona www: http://www.grahams-port.com/

Porto w Porto w bodedze Graham's

Porto w Porto w bodedze Graham's

Porto w Porto w bodedze Graham's

 

Quinta do Noval

Tę małą bodegę odwiedziliśmy pierwszego wieczoru i od razu skusiliśmy się na testowanie porto. Co prawda nie oferują tu oprowadzania po piwnicach wypełnionych beczkami wina, ale za to można usiąść przy stoliku z widokiem na Porto, zamówić wino i odpocząć po długim dniu. 

Quinta do Noval mają w swojej ofercie zarówno wino na kieliszki, jak i możliwość zakupu butelek oraz degustację win. My wybraliśmy degustację 5 win (21€). Do spróbowania dostaliśmy białe Extra Dry, czerwone Black, LBV (Late Bottled Vintage) z 2012 roku, Colheita Tawny z 2003 roku oraz dwudziestoletnie Tawny Porto, którego butelka kosztuje 107€. Muszę się przyznać, że próbowanie tak długo leżakującego wina było dla mnie czymś nowym, a wino totalnie przypadło mi do gustu. Jeśli będziecie mieć możliwość skosztowania tak starego wina, nie zastanawiajcie się dwa razy. 

Adres: Av. de Diogo Leite 256, Vila Nova de Gaia
Strona www: http://www.quintadonoval.com/

Quinta do Noval, czyli gdzie na porto w Porto.

 

 

Myślę, że warto wybrać się na kilka degustacji porto i przekonać się na własnej skórze (a raczej na własnych kubkach smakowych), że każdy gatunek smakuje inaczej. Jedno jest słodsze, inne mocniejsze, a jeszcze inne ma dużo bardziej wyrazisty bukiet. 

Byliście kiedyś w Porto? Degustowaliście tamtejsze wino? Dajcie znać, czy wam smakowało, jakie są Wasze ulubione bodegi w Gai i gdzie według Was warto udać się na porto w Porto.

 

Zobacz także: 

Co warto zobaczyć w Porto – piękne miejsca, zabytki i atrakcje

Porto – co i gdzie zjeść, żeby posmakować Portugalii