Jestem się w stanie założyć, ba, jestem w stanie dać sobie rękę uciąć, że każdy zapalony podróżnik czy miłośnik odkrywania świata wie, czym są Kolosy. Nie martwcie się jeśli akurat nigdy o nich nie słyszeliście. Też kiedyś należałam do tego grona, a wszystko zmieniło się w 2015 roku dzięki Olkowi Dobie. Dlatego też kiedy przed oczami mignął mi tytuł “Pokolenie Kolosów” wiedziałam, że czas na ciekawą i inspirującą lekturę. 

 

 

Co to są te “Kolosy”?

Żeby nie zostać bez niedomówień, już tłumaczę. “Kolosy” to nazwa pierwszych polskich nagród, przyznawanych za dokonania eksploracyjne i odkrywcze w taki kategoriach, jak podróże, alpinizm, żeglarstwo, eksploracja jaskiń i wyczyn roku. “Kolosy” powstały w 2000 roku, a pierwsze wręczenie nagród miało miejsce w Kopalni Soli w Wieliczce. Przez kolejne dwa lata wydarzenie to gościło w Krakowie, a dziś (od 2003 roku) odbywa się w Gdyni.

Ale “Kolosy” to też Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, w których uczestniczą setki tysięcy osób – miłośnicy podróży, zapaleni odkrywcy i osoby, dla których “Kolosy” są okazją do poznania najdalszych zakątków świata. Można porozmawiać z podróżnikami, posłuchać ich ciekawych opowieści i zainspirować się do własnej wymarzonej podróży.

 

O czym jest książka “Pokolenie Kolosów”?

“Pokolenie Kolosów” to książka Piotra Tomzy wydana z okazji 15-lecia nagród. Czytelnik znajdzie w niej historie i opowieści osób, które tworzyły historię “Kolosów” i które zostały nagrodzone tymi statuetkami. W książce można przeczytać opowieści Andrzeja Ciszewskiego, który dostał odznaczenie za eksplorację jaskiń, Sylwestra Czerwińskiego, który wybrał się w samotną podróż rowerową z Polski na Nową Zelandię i pokonał łącznie 50 197 km czy Sylwii Bukowskiej – polskiej alpinistki.

Niezwykle motywująca jest historia Kingi Choszcz – podróżniczki, którą w Ghanie pokonała malaria mózgowa. Osoba Henryka Widery (żeglarza i skrzypka) pokazuje, że nigdy nie jest za późno na odkrywanie świata i że największe rzeczy można osiągnąć właśnie na emeryturze.

Artur Ladubba, który został odznaczony statuetką Kolosa “Wyczyn roku” za przejechanie quadem ponad 6000 km wzdłuż granic dookoła Polski inspiruje do ruszenia się z kanapy. Nie wiem jak Was, ale mnie zawsze motywują osoby z niepełnosprawnością, które nie poddają się i przekonują, że każdy może osiągnąć swój szczyt. Trzeba tylko chcieć.

W “Pokoleniu Kolosów” przeczytamy też opowieść wspomnianego Aleksandra Dobry czy Magdaleny Skopek, która udała się w podróż na Jamał i zamieszkała z rodziną Nieńców. To naprawdę piękna i wzruszająca historia, która pokazuje, że w głębi każdy człowiek jest taki sam. Niezależnie od pochodzenia czy statusu materialnego.

To oczywiście nie wszyscy bohaterowie książki, ale ci, którzy wywarli na mnie największe wrażenie. W “Pokoleniu…” znajdziemy też spis wszystkich laureatów Kolosów z lat 1999-2014 oraz rozmowę z Januszem Janowskim – pomysłodawcą i organizatorem Kolosów.

 

Moja (subiektywna) opinia

“Pokolenie Kolosów” przeczytałam w ciągu kilku wieczorów i z każdą czytaną opowieścią mój bakcyl podróżniczy rósł coraz bardziej. Po raz kolejny zdałam sobie sprawę z tego, że ograniczenia powstają tylko w naszych głowach i kreujemy je sobie sami. Każda kolejna historia podróżnika nagrodzonego “Kolosem” pokazywała mi, że czasami najbardziej szalony pomysł może przynieść wspaniałe przygody i niezapomniane wspomnienia.

Dzięki lekturze tej książki jeszcze lepiej poznałam postacie nagrodzonych podróżników, jak i samą historię wydarzenia. Wiem, że w przyszłym roku będę chciała wybrać się do Gdyni i wziąć udział w Kolosach, żeby na własnej skórze poczuć niesamowitą atmosferę tego spotkania.

 

Czy warto przeczytać?

Jeśli Waszą pasją są podróże, poznawanie świata czy odkrywanie świata to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Spodoba się ona również tym, którzy lubią motywujące historie i uwielbiają czytać o inspirujących osobowościach. “Pokolenie Kolosów” daje bowiem dużego kopa do ruszenia z miejsca i do zrobienia pierwszego kroku w stronę swoich marzeń i celi. Jeśli motywują Was wielkie historie niezwykle zwykłych ludzi, to ta pozycja będzie dla Was idealna.

 

Zainteresowała Cię ta książką? Znajdziesz ją tutaj