Z czym kojarzy Ci się Piza? Pewnie większość z Was odpowie – “z Krzywą Wieżą!”. Tak, Piza to zdecydowanie miasto Krzywej Wieży, ale przecież nie tylko. To miasto uniwersyteckie, tętniące życiem studenckim i kulturalnym. To tu mieszkał i tworzył Galileusz czy Nicola Pisano. No i w końcu to tu znajduje się jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych włoskich placów, wpisany również na listę UNESCO. Ciekawi Pizy? Zapraszam Was na 10 ciekawostek, dotyczących miasta Krzywej Wieży.
1. Campo dei Miracoli, czyli Pole Cudów to najsłynniejszy plac w Pizie. Znajdują się tu 4 budowle powstałe w latach 1063-1350 – Duomo (katedra), Battistero (Baptysterium), Campanile (Dzwonnica, czyli Krzywa Wieża) oraz Campo Santo (cmentarz). Wszystkie cztery zostały wybudowane w średniowiecznym stylu pizańskim.
W 1987 roku Campo dei Miracoli zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
2. Krzywa Wieża w Pizie, czyli La Torre Pendente jest najchętniej i najczęściej fotografowanym zabytkiem Toskanii. Wieża została wybudowana na podmokłych terenach i to dlatego odchyliła się od pionu Co ciekawe, wieża zaczęła się przekrzywiać już podczas jej budowy, dokładnie na poziomie trzeciej kondygnacji. W 1993 roku osiągnęła 5,4 m odchylenia. Władzie miasta zarządziły konserwację wieży, które miało na celu jej lekkie wyprostowanie.
Obecnie odchylenie liczy 4,6 m, a inżynierowie pracujący nad wieżą dali 300-letnią gwarancję na to, że udało im się zatrzymać proces przekrzywiania wieży.
3. Piazza dei Cavalieri był dawniej rynkiem miejskim, na którym tętniło życie. Dziś jest odwiedzany przez turystów, którzy chcą zobaczyć coś więcej niż tylko Krzywą Wieżę.
Na P.zza dei Cavalieri można podziwiać kościół św. Stefana oraz Palazzo dei Cavalieri, który jest siedzibą najbardziej prestiżowego wydziału Uniwersytetu w Pizie – Scuola Normale Superiore, która ma na celu kształcenie najzdolniejszych studentów. Co ciekawe, wydział ten został założony przez Napoleona Bonaparte.
4. Rzeką przepływającą przez Pizę jest Arno. Spacerowicze mogą przechadzać się wzdłuż jej brzegów po Lungarno, czyli deptakach ciągnących się przy brzegu rzeki.
5. Od XI do XIII wieku Piza była potężnym miastem z ważnym portem morskim. Niestety, w XVI wieku rzeka Arno zaczęła się zamulać. Spowodowało to zamknięcie drogi do portu, przez co Piza musiała oddać panowanie na morzu sąsiedniemu Livorno.
6. Nad rzeką Arno stoi przepiękny gotycki kościół, wykonany z białego marmuru – Santa Maria della Spina, w którym przechowywana była niezwykła relikwia – cierń z korony cierniowej Chrystusa. Nazwa świątyni pochodzi właśnie od tej relikwii, gdyż “spina” po włosku znaczy “cierń”.
7. Nad rzeką Arno znajduje się Palazzo Reale. To właśnie tutaj Galileusz po raz pierwszy przedstawił swoje odkrycia dotyczące planet.
8. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków nad Arno jest Palazzo Blu, w którym dzisiaj znajduje się muzeum.
9. Miłośnicy sztuki i malarstwa na pewno nie zanudzą się w Pizie. Jest tu wiele muzeów i galerii sztuki. Najsłynniejsze jest Museo Nazionale di San Matteo, w którym znajdują się liczne dzieła artystów pochodzących z Pizy.
10. Na koniec współczesny akcent. Na tyłach kościoła Sant’Antonio można podziwiać mural “Tuttomondo” nowojorskiego artysty Keitha Haringa.
I jak podoba Wam się Piza? Wcale nie jest taka nudna jak się wydaje, prawda? I oferuje coś więcej niż tylko popularny obrazek Krzywej Wieży. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda to miasto, zapraszam Was na mój pierwszy vlog o 10 ciekawostkach, dotyczących Pizy. Dajcie znać, czy Wam się spodobał (i nie przywiązujcie zbyt wielkiej wagi do pomyłek i wpadek… w końcu każdemu się zdarza, prawda?).
Recent Comments