Lukka – średniowieczna perełka Toskanii, rodzinne miasto maestra Pucciniego i włoska kolebka rowerzystów. Dzięki swojej historii, ciekawej architekturze, klimatycznym uliczkom i pysznej kuchni każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poniżej znajdziecie przewodnik po Lukce, z którego dowiecie się, co warto zobaczyć w mieście Pucciniego. 

 

Kuchnia sycylijska - książka, ebook.

 

 

Kiedy planowałam podróż do Lukki nie spodziewałam się, że tak bardzo przypadnie mi ona do gustu. Miasteczko z pięknymi, wąskimi, średniowiecznymi uliczkami, z ukrytymi zaułkami, z uśmiechniętymi mieszkańcami i z klimatycznymi lokalami, które można zwiedzić w jeden dzień lub smakować, poznawać i chłonąć przez tydzień. Spodobało mi się też to, że ze względu na położenie, Lukkę można zwiedzić na rowerze, a samo miasto jest do tego świetnie przystosowane. Co więcej, czułam się tu jak we włoskim Amsterdamie. Na ulicach Lukki królują rowerzyści, którzy zdają się nie zwracać uwagi na warunki pogodowe. Nie ważne, czy pada czy nie – wsiadają na swój welocyped i mkną przed siebie.

 

Lukka – krótka historia

Lukka ma bardzo ciekawą historię. Została założona przez Etrusków, a od II w. p.n.e. była kolonią rzymską. Na przełomie IX i X wieku Lukka była głównym miastem Toskanii, a od 1160 r. mogła się poszczycić tytułem niepodległej republiki. Co prawda pod koniec X w. musiała oddać tytuł stolicy regionu Florencji, ale nadal utrzymywała duże znaczenie gospodarcze, handlowe i polityczne. W 1799 r. Lukka została zdobyta przez Napoleona, a od 1805 r. władzę nad nią objęła jego siostra – Eliza Bonaparte. Następnie miasto zostało włączone do Wielkiego Księstwa Toskanii, a w 1861 r. weszło w skład zjednoczonych Włoch.

Historia Lukki wpłynęła bardzo mocno na jej architekturę. Znajdziemy tu średniowieczne wieże, odniesienia do rzymskich zabudowań, renesansowe pałace czy piękne kościoły ozdobione fasadami w stylu pizańskim.

 

Lukka – co warto zobaczyć 

Lukkę można zwiedzać z mapą i przewodnikiem w ręce, na rowerze lub gubiąc się i odnajdując w jej magicznych uliczkach. Nie ważne, który sposób na poznanie miasta wybierzecie. Każdy jest dobry! A jeśli nie wiecie, co warto zobaczyć w Lukce, oto 10 miejsc i zabytków, które koniecznie musicie odwiedzić!

 

1. Duomo di San Martino (Piazza Antelminelli)

Cattedrale di San Martino, czyli Katedra Św. Marcina, to główny i najważniejszy kościół w Lukce. Jej przepiękna marmurowa fasada z trzema rzędami arkad w stylu pizańskim zachwyca każdego zwiedzającego miasto. Kościół powstał w VI w., jednak jego obecny wygląd zawdzięczamy przebudowie z okresu XI-XV wieku. Na fasadzie katedry możemy podziwiać rzeźbę św. Marcina siedzącego na koniu i dzielącego się swoimi szatami z żebrakiem. Obok fasady wyrasta dobudowana, dwukolorowa dzwonnica, przez co fasada jest niesymetryczna.

We wnętrzu kościoła znajduje się trzymetrowy, drewniany krucyfiks “Volto Santo” (Święta Twarz), który został wyrzeźbiony przez św. Nikodema i w średniowieczu był przedmiotem niezwykłego kultu. Legenda mówi, że św. Nikodemowi w wyrzeźbieniu twarzy Chrystusa pomogły anioły, a rzeźba przedstawia podobno prawdziwą twarz Jezusa.

W katedrze zachwyca również piękne trójnawowe wnętrze, arkady z kolumnami, rozety oraz organy.

Wstęp do Duomo jest płatny. Wejście do katedry to koszt 3€. Można nabyć bilety łączone: bilet uprawniający do zwiedzenia kościoła oraz do wejścia na dzwonnicę w kwocie 6€ lub bilet do katedry, dzwonnicy, muzeum i pobliskiego baptysterium w cenie 9€.

Wszystkie ważne informacje dotyczące zwiedzania znaleźć można na stronie Cattedrale di San Martino.

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

 

2. Chiesa di San Michele in Foro (Piazza San Michele)

Kościół San Michele in Foro pochodzący z VII wieku stoi (jak wskazuje jego nazwa) na miejscu dawnego forum rzymskiego. Uznawany jest za najpiękniejszy kościół w mieście. Czy tak faktycznie jest? Trudno mi to oceniać, gdyż każdy kościół z fasadą w stylu pizańskim urzeka mnie tak samo.

San Michele przykuwa wzrok za sprawą arkadowej fasady, wykonanej z różnokolorowego marmuru. Jej wysokość przewyższa linię dachu i wieńczy ją czterometrowa figura Michała Archanioła. Kunszt i symetria jej wykonania zachwyca i wspaniale kontrastuje z błękitnym niebem.

Na prawym narożniku świątyni podziwiać można rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która jest odwzorowaniem rzeźby, znajdującej się we wnętrzu kościoła.

Biel świątyni ciekawie kontrastuje z jej ciemnym wnętrzem. Wszystko to za sprawą prawie całkowitego braku okien w fasadzie kościoła.

Wstęp do San Michele jest bezpłatny.

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

 

3. Torre Guinigi (Via Sant’Andrea)

Torre Guinigi to symbol miasta i najważniejsza wieża w mieście. Pochodzi ona z XV wieku i przynależy do Palazzo Guinigi, który należał dawniej do najbogatszej rodziny Guinigi w Lukce.

Aby wejść na szczyt wieży należy pokonać 230 schodów. Na tarasie Torre Guinigi rosną piękne dęby skalne, które są pozostałością po dawnych ogrodach, które mieściły się na wieży.

Z Torre Guinigi rozpościera się piękny widok na czerwone dachy kamieniczek oraz na pobliskie wzgórza.

Wejście na wieżę kosztuje 4€. Można kupić bilet łączony na Torre Guinigi i Torre delle Ore w cenie 6€.

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyćTorre Guinigi widziana z tarasu widokowego Torre delle Ore 

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

 

4. Torre delle Ore

Średniowieczna Torre delle Ore to druga (zaraz po Torre Guinigi) najbardziej znana wieża w mieście. Poprzednio nosiła nazwę “Torre dei Quartigiani”, jednak od 1390 roku, kiedy to na wieży zamontowano zegar, zmieniła nazwę na Torre delle Ore.

Na wieżę prowadzi 206 schodów, a z jej tarasu widokowego można podziwiać panoramę Lukki oraz zrobić prawdziwie pocztówkowe zdjęcie.

Lukka co warto zobaczyćWidok na Torre delle Ore z Torre Guinigi

Lukka co warto zobaczyćWidok z Torre delle Ore

Lukka co warto zobaczyć

 

5. Piazza Napoleone

Dziewiętnastowieczny Piazza Napoleone to jeden z ważniejszych placów w mieście. Powstał w 1806 r. na cześć Napoleona. Nazwę tę nadała mu siostra wodza – Eliza Bonaparte Baciocchi, która rządziła Lukką. Pomnik ozdabiający plac przedstawia jednak nie Elizę, a jej następczynię – Marię Luizę Bourbon.

Plac otaczają platany oraz monumentalne fasady znajdujących się tu pałaców. Punktem charakterystycznym Piazza Napoleone jest karuzela, stylem nawiązująca do typowych francuskich karuzel.

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

 

6. Basilica di San Frediano (Piazza S. Frediano)

Kościół San Frediano to trzeci co do wielkości kościół Lukki. Zbudowany został w stylu romańskim, a jego fasadę zdobi przepiękna, złota bizantyjska mozaika, pochodząca z XII wieku i przedstawiająca postać Chrystusa Pankratora wstępującego do nieba wśród aniołów.

Kościół San Frediano jest miejscem spoczynku ciała św. Zity, świętej pochodzącej z Lukki.

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

 

7. Museo Puccini (Corte S. Lorenzo 9)

Muzeum poświęcone Giacomo Pucciniemu znajduje się w budynku, w którym urodził się i mieszkał kompozytor. Zajmuje ono całą powierzchnię jego dawnego mieszkania. W muzeum możemy podziwiać m.in. fortepian, przy którym Puccini skomponował większość swoich oper i przy którym pracował nad ostatnim dziełem – “Turandot”, liczne manuskrypty, kompozycje czy libretta, prywatne korespondencje i zdjęcia, oryginalne meble czy autentyczne stroje uszyte na potrzeby oper (np. strój Madame Butterfly czy przepiękny strój z premiery “Turandota” z 1926 roku).

Muzeum jest bardzo ciekawe i zasługuje na odwiedzenie. Bilet wstępu kosztuje 7€. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie Puccini Museum.

Lukka Muzeum Puccini

Lukka Muzeum Puccini

 

8. Piazza Anfiteatro

Główny i najbardziej charakterystyczny plac Lukki. Powstał on na terenach dawnego rzymskiego amfiteatru, pochodzącego z czasów kiedy to Lukką rządzili Rzymianie. Przez wieki Amfiteatr popadł w ruinę i tak w VI wieku w jego wnętrzu zbudowano kamienice mieszkalne.

Dzisiaj na plac można wejść przez 4 bramy i podziwiać pastelowe, toskańskie kamienice. Przy Piazza Anfiteatro działają liczne restauracje, bary czy sklepy z pamiątkami, a w domach do dzisiaj mieszkają mieszkańcy. W okresie letnim, na placu, mają miejsce liczne wydarzenia artystyczne (koncerty, wystawy dzieł sztuki itp.).

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

 

9. Mury miejskie

4-kilometrowe mury obronne pochodzące z XVI-XVII wieku są dziś oblegane przez mieszkańców i turystów i pełnią funkcję alejek spacerowych i parku, po których można się przejść, pobiegać lub pojeździć na rowerze.
Mury miejskie otaczają całe zabytkowe centrum Lukki, dzięki czemu, obchodząc je dookoła, możemy podziwiać miasto z innej perspektywy.

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

 

10. Via Filungo

Via Filungo to główna ulica handlowa miasta. Znajdziemy tu sklepy znanych marek (np. Intimissimi, Max Mara czy Motivi), ale też lokalnych sprzedawców czy projektantów, bary, restauracje i małe sklepiki z lokalnymi produktami.

Lukka co warto zobaczyć

 

Jest jeszcze jedno miejsce w Lukce, którego nie opisują żadne przewodniki. Tym miejscem jest Piazzetta del Libro, czyli placyk ze starymi książkami, komiksami, mapami, winylami czy reprodukcjami obrazów. Piazzetta mieści się na tyłach kościoła San Giusto. Jeśli lubicie takie klimaty, to spędzicie tam dobrych kilkanaście minut przebierając w starych wydaniach.

Lukka co warto zobaczyć

Lukka co warto zobaczyć

 

Lukka zachwyca. Labiryntem wąskich uliczek, spokojem, typowo włoskim klimatem i zabytkami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, każdy zakocha się w tym mieście na swój sposób. 

 

Zapraszam Was do polubienia strony KingaGajaTravels na Facebooku oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie, gdzie dzielę się z Wami ciekawostkami na temat mojej ukochanej Sycylii i kuchni sycylijskiej. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. A jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie udostępnij go innym! Grazie!♥


Zobacz także:
Lukka – klimatyczne miejsca, w których dobrze zjesz i poczujesz się jak miejscowy
Kuchnia toskańska, czyli potrawy, których musisz spróbować