Uwielbiam włoskie kino! Dawniej, gdy zaczynałam naukę włoskiego, włoskie filmy wykorzystywałam do nauki języka, poprawnego akcentu czy znajomości szeroko pojętej kultury słonecznej Italii. Dzisiaj włoskie kino traktuję jako lekką rozrywkę i medium, z którego mogę czerpać jeszcze lepszą wiedzę o tym pięknym kraju, jego stereotypach i przywarach. Kultowe włoskie komedie znają chyba wszyscy. A ja mam dzisiaj dla Was najlepsze współczesne włoskie komedie, które musicie zobaczyć. Koniecznie! Salwy śmiechu gwarantowane! 

 

Kuchnia sycylijska - książka, ebook.

 

 

Najlepsze współczesne włoskie komedie: 

 

1. “Benvenuti al Sud” (2010)

Mój zdecydowany ulubieniec. “Benvenuti al Sud” to moja ulubiona włoska komedia, która (w dużym skrócie) opowiada o różnicach między południem a północą Włoch. Alberto (świetny Claudio Bisio) jest z zawodu naczelnikiem pocztowym, mieszkającym w północnej części Włoch, robiącym wszystko, żeby tylko przeniesiono go do oddziału w Mediolanie. Seria nieudanych zbiegów okoliczności sprawia, że ląduje on na samym południu włoskiego buta – w słonecznej i “zacofanej” Kalabrii. Jak Włoch z północy odnajdzie się w nowej sytuacji i czy w ogóle dogada się z mieszkańcami południa?

“Benvenuti al Sud” w fantastyczny sposób ukazuje, jakby nie było, prawdziwe różnice między dwiema odmiennymi częściami Włoch, z których śmieją się sami zainteresowani. Komedia Luki Miniero śmieszy, sprawia, że w oku pojawia się łezka i pokazuje, że południowe Włochy wcale nie są zacofane, że to właśnie tam znajduje się prawdziwe serce Italii.

 

2. “Quo Vado” (2016)

Prawdziwy Włoch jest maminsynkiem, mieszka z rodzicami do 40-stki, pracuje w urzędzie, gdzie pracę zapewnia mu wymarzone przez wszystkich “posto fisso“, dzień zamiast w pracy spędza na pogaduszkach w barze, nie przestrzega prawa, za nic ma przestrzeń publiczną, a próby przekupstwa traktuje jako akt dobrego serca. Taki właśnie jest Checco (Checco Zalone), bohater rewelacyjnej komedii “Quo Vado”, który nie zgadza się na porzucenie “posto fisso” i w związku z tym zostaje przeniesiony do najgorszych włoskich placówek, w których typowy Włoch nie wytrzymałby ani minuty. Czy Checco wytrzyma przeciwności losu? I czy odnajdzie swoje miejsce w bardziej cywilizowanym (niż Włochy) kraju?

Na te i inne pytania odpowiada “Quo Vado”. Świetna, inteligentna i zabawna komedia, która obnaża wszystkie stereotypy na temat Włoch i Włochów i celnie je wyśmiewa.

“Quo Vado” widziałam tysiące razy i za każdym razem ten film bawi mnie w ten sam sposób. Jest prawdziwy i jednocześnie fantastycznie przerysowany.

 

3. “Mine Vaganti. O miłości i makaronach” (2010) 

Tommaso jest synem właściciela wytwórni makaronu w Apulii, na południu Włoch. Mieszka i pracuje w Rzymie i w końcu zamierza wrócić do domu, aby wyznać całej rodzinie, że jest gejem. Wie, że powiedzenie prawdy zdyskwalifikuje go w oczach ojca i pozwoli mu na spokojne życie z dala od rodzinnych interesów. Niestety, misternie uknuty plan i wyjawienie skrzętnie ukrywanej tajemnicy legnie w gruzach. 

“Mine Vaganti” w reżyserii świetnego Ferzana Ozpetka to pełen żartów i farsy komediodramat, który w prześmiewczy i przerysowany sposób ukazuje problemy włoskiego społeczeństwa, jakimi są tolerancja i akceptacja odmienności. Lekkie poczucie humoru przeplata się tu z rodzinnymi tajemnicami i poszukiwaniem własnej tożsamości. Swego czasu “Mine Vaganti” był jedną z moich ulubionych współczesnych włoskich komedii. 

 

4. “Perfetti Sconosciuti” (2016)

Siódemka przyjaciół spotyka się na wspólnej kolacji, podczas której zaczynają całkiem niewinną grę, która jak się później okaże, ma szansę zrujnować życie każdego z nich. Gra polega na tym, iż każda wiadomość, sms czy rozmowa telefoniczna musi zostać upubliczniona. W końcu nie mają czego przed sobą ukrywać, prawda? Są przyjaciółmi i mówią sobie całą prawdę i tylko prawdę, co nie? 

Miłe spotkanie w gronie przyjaciół zamienia się w katastrofę. Na światło dzienne wychodzą małe kłamstewka, oszustwa i głęboko skrywane tajemnice. “Perfetti Sconosciuti” to świetnie zagrana słodko-gorzka tragikomedia, która bawi, wzrusza i daje konkretnie do myślenia. Jak mówią twórcy filmu, każdy z nas ma trzy życia: publiczne, prywatne i sekretne. Najlepiej, żeby wszystkie były jednakowe albo, żeby o tym ostatnim nikt nigdy się nie dowiedział. 

 

5. “Benvenuto Presidente” (2013)

Co się dzieje, czy włoscy parlamentarzyści robią sobie, kolokwialnie mówiąc, “jaja” i powołują na prezydenta Republiki legendę włoskiej historii, nieżyjącego od lat Giuseppe Garibaldiego? Pewnie nic. Gorzej, kiedy Giuseppe Garibaldi naprawdę istnieje, mieszka na północy Włoch i jest zwykłym, najzwyklejszym mieszkańcem, dla którego polityka jest tak odległa jak księżyc.

Zabawna i inteligentna włoska komedia, która w przerysowany sposób (ale jednak!) pokazuje na jakich zasadach działa i jak funkcjonuje włoska polityka. Dużo śmiechu, ale i refleksji gwarantowane! W roli głównej jak zawsze świetny Claudio Bisio, któremu akompaniuje nasza piękna Kasia Smutniak. 

 

6. “Immaturi” (2011)

Giorgio, Luisa, Lorenzo, Piero, Francesca i Virgilio to przyjaciele ze szkolnej ławki. Pomimo wspólnych marzeń, po zdanej maturze, każdy z nich wybiera inną drogę. Pewnego dnia dowiadują się, że ich egzamin dojrzałości został anulowany i że muszą podejść do niego jeszcze raz. W ten oto sposób, 20 lat później, szóstka przyjaciół spotyka się ponownie, aby wrócić do książek i wspólnych wspomnień. Czy tym razem nasi “Immaturi”, czyli niedojrzali, zdadzą swój egzamin dojrzałości?

Bardzo dobra i zabawna komedia, która pokazuje, że w gruncie rzeczy chyba nikt z nas tak naprawdę nigdy nie dorośleje.

 

7. “Se Dio vuole” (2015)

Tommaso to ceniony chirurg i zagorzały ateista. Mieszka w Rzymie, w pięknej zabytkowej kamienicy z widokiem na Castel Sant’Angelo, jest arogancki, niemiły i pewny tego, że jego rodzina jest idealna i szczęśliwa. Pewnego wieczoru, podczas rodzinnej kolacji, jego syn Andrea, który tak jak ojciec ma zostać lekarzem, oznajmia całej rodzinie, że zamierza rzucić studia i zostać księdzem. Od tej pory wrogiem numer jeden Tommaso zostaje Don Pietro, charyzmatyczny i nowoczesny ksiądz, który ściągnął jego syna “na manowce”. Aby odwieść chłopaka od życiowego błędu Tommaso wymyśla niecny plan, który ma na celu zdemaskować “księżulka” i pokazać, że jest on oszustem. Tylko czy aby na pewno? Jak zakończy się ta zabawna farsa, zobaczcie sami.

“Se Dio vuole” jest filmem słodko-gorzkim. Nie tylko bawi i rozśmiesza, ale także zmusza do zastanowienia się nad swoim życiem i do zadania samemu sobie kilku istotnych pytań. 

8. “Ex” (2009)

“Ex” to historia sześciu par, które łączy miłość i… ex oczywiście. Filippo i Caterina rozwodzą się i każde z nich chce zrzec się praw do swoich dziwnych dzieci. Luca i Loredana są małżeństwem od 25 lat i mają się tak kompletnie dosyć, że Luca postanawia wyprowadzić się do syna, aby przypomnieć sobie jak wygląda młodość i dawno stracona wolność. Elisa i Corrado są młodą parą, która ma się pobrać, a księdzem udzielającym ich ślubu ma być Lorenzo – ex Elisy. Paolo i Monique to szczęśliwie zakochana para. Ich życie byłoby usłane różami, gdyby nie to, że prześladuje ich Davide – chorobliwie zazdrosny ex Monique. Jest też Sergio, który niespodziewanie stracił ukochaną żonę i musi zająć się wychowywaniem dorastających córek. 

Bogata obsada komedii “Ex” sprawia, że akcja filmu płynie w świetnym tempie. Przezabawne dialogi, dobry humor sytuacyjny, sceny trzymające w napięciu i te wyciskające łzy sprawią, że będziecie się bawić znakomicie. 

 

9. “Moglie e Marito” (2017)

Andrea jest neurochirurgiem, który dodatkowo pracuje nad pewnym skomplikowanym eksperymentem. Sofia, jego żona, jest utalentowaną prezenterką telewizyjną, która ma szansę na wielką karierę. W wyniku nieudanej próby badania nasi bohaterowie zamieniają się ciałami i od tej pory, każde z nich, musi prowadzić życie swojej drugiej połówki. Czy Sofia, która mdleje na widok krwi, poradzi sobie na sali operacyjnej? Jak Andrea odnajdzie się w typowo damskich sprawach? Czy zamiana ról pozwoli na uratowanie ich związku?

Przezabawna komedia, która śmieszy, wzrusza i sprawia, że zaczynamy patrzeć na swój związek oczami drugiej połówki. Ten film warto obejrzeć chociażby dla samej Kasi Smutniak, która musi zachowywać się w nim jak prawdziwy mężczyzna. 

 

10. “L’Ora Legale” (2017)

Mieszkańcy małego miasteczka na południu Włoch, a dokładnie na Sycylii, mają dość korków, walających się wszędzie śmieci i nie funkcjonujących urzędów. Chcą zmiany na lepsze. W wyborach na prezydenta wygrywa Pierpaolo, młody polityk, którego głównym hasłem jest zmiana i poprawa jakości życia. Tylko czy zmęczeni obecną sytuacją Włosi są gotowi na zmiany? Nagle okazuje się, że za złe parkowanie są mandaty, że na przydrożną sprzedaż trzeba mieć pozwolenie, że prowadzenie każdej działalności musi być zgodne z prawem, a śmieci należy segregować i co gorsza, trzeba za nie płacić. Czy mieszkańcy miasteczka przyzwyczają się do tylu nowości?

Rewelacyjna komedia, która w przerysowany sposób pokazuje mentalność Włochów z południa. Gra wieloma stereotypami, ale ukazuje smutną prawdę na temat życia na południu Włoch. Śmieszy, miejscami zadziwia, ale też daje do myślenia, dlaczego we Włoszech wciąż tyle rzeczy nie działa.

 

Mam nadzieję, że powyższe propozycje przypadną Wam do gustu i że spędzicie ze współczesnym włoskim kinem niejeden miły wieczór. A jeśli macie do polecenia jakieś ciekawe włoskie komedie, które nie pojawiły się w tym zestawieniu, koniecznie dajcie znać w komentarzu. 

Zapraszam Was do polubienia strony KingaGajaTravels na Facebooku oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie, gdzie dzielę się z Wami ciekawostkami na temat mojej ukochanej Sycylii i kuchni sycylijskiej. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. A jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie udostępnij go innym! Grazie!♥

 

Zobacz także:

Najlepsze filmy włoskie – klasyki kina włoskiego, które musisz zobaczyć

Najlepsze filmy o mafii sycylijskiej, które musisz zobaczyć