Sycylia, największa wyspa na Morzu Śródziemnym, zachwyca, oszałamia i nie pozwala o sobie zapomnieć. Cudna przyroda, unikatowa flora i fauna potrafią zauroczyć tu każdego. Oprócz natury, świetnego klimatu, pięknych plaż i krystalicznie czystej wody znajdziemy tu również wiele architektonicznych perełek. Zostawiły je po sobie dawne dominacje, które panowały na wyspie. Byli to Grecy, Rzymianie, Bizancjum, Arabowie, Normanowie, Francuzi oraz Hiszpanie. Żeby dobrze poznać Sycylię nie wystarczy tydzień, ani miesiąc. Nie wystarczy nawet pół roku. Warto przyjechać tu kilka razy i za każdym odkrywać kolejne sycylijskie miejsca. A co zobaczyć na Sycylii? Od czego zacząć? Poniżej znajdziecie TOP 10 miejsc, które na Sycylii warto i trzeba zobaczyć. Jest coś dla wielbicieli zwiedzania miast, dla zakochanych w przyrodzie i tych, którzy szukają pięknych plaż.

 

 

Co zobaczyć na Sycylii? – TOP 10 miejsc, które musisz zobaczyć na Sycylii 

 

Co zobaczyć na Sycylii? – Sycylia zachodnia

1. Palermo

To miasto bezsprzecznie zwiedzić wypada, a nawet należy. Palermo to stolica regionu i kolebka wszystkich stylów architektonicznych, które przewinęły się na wyspie. Tu piękno miesza się z brudem, a kościelna cisza z ulicznym chaosem. Palermo to miasto kotów, dobrego ulicznego jedzenia i dwóch targów, które warto zobaczyć i doświadczyć – Vucciria i Ballarò.

Palermo ma dla mnie pewien specyficzny powiew orientu. To tak jakby Afryka zderzyła się z Europą. Warto je odwiedzić i tę jego orientalność odkryć i zasmakować. Będąc w Palermo uświadamiam sobie jak wyglądałaby pewnie Katania, gdyby nie ogromne kataklizmy, które ją spotkały.

Co zobaczyć na Sycylii - Palermo.

Co zobaczyć na Sycylii - Palermo.

 

2. Riserva dello Zingaro

Raj dla tych, którzy uwielbiają wypoczynek na łonie natury! Rezerwat przyrody znany każdemu miłośnikowi Sycylii. Riserva dello Zingaro znajduje się między San Vito lo Capo a Castellammare del Golfo. 5 oznakowanych szlaków, dzika natura, tysiące gatunków zwierząt, dziewicze plaże, góry, niebieskie morze – to są widoki, które trzeba zobaczyć!

Przed wyprawą do rezerwatu należy się trochę przygotować i wziąć ze sobą wygodne buty, okrycie na głowę, krem z filtrem oraz wodę. Na jego terenie nie ma bowiem żadnego sklepu, a poruszać się można tylko pieszo i/lub konno.

 

 

3. San Vito lo Capo

Nadmorskie miasteczko w prowincji Trapani znane chyba wszystkim. Zdaniem wielu turystów i mieszkańców wyspy to tutaj znajdują się najpiękniejsze plaże na całej Sycylii. Kontrast krystalicznie czystej wody i prawie białego piasku to widok idealny jeśli chodzi o wypoczynek nad morzem. I właśnie w San Vito lo Capo tak jest. Plaża ma jeden minus – zbyt duże oblężenie turystów, którzy przyjeżdżają tu na wakacyjny wypoczynek.

Co zobaczyć na Sycylii - San Vito Lo Capo.

Co zobaczyć na Sycylii - San Vito Lo Capo.

Co zobaczyć na Sycylii - Favignana.

 

 

4. Favignana

Favignana to moje (już spełnione) sycylijskie marzenie. Jedna z wysp w archipelagu Egadów, który znajduje się po zachodniej części wyspy (dokładnie między Trapani a Marsalą). Przepiękne, krystalicznie czyste, lazurowe wody, piaszczyste lub kamieniste plaże, tuńczykarnia i możliwość zwiedzenia wyspy na rowerze – to mi całkowicie wystarczy, aby być najszczęśliwszą osobą na świecie. Favignanę można zwiedzić w jeden dzień, ale czy warto się tak spieszyć i opuszczać raj na ziemi?

Co zobaczyć na Sycylii - Favignana.

Favignana.

Favignana.

 

 

5. Agrigento

Akragas, Agrigentum, Girgenti to dawne nazwy miasta Agrigento. Każdy kto przyjeżdża na Sycylię powinien skierować tu swoje kroki, aby móc podziwiać bardzo dobrze zachowane świątynie greckie. To właśnie z greckich zabytków, które znajdują się w Valle dei Templi, miasto jest najbardziej znane.

Czy wiecie, że Świątynia Hery, Zgody czy Heraklesa są najczęściej fotografowanymi zabytkami greckimi na Sycylii? Wejdźcie też do centrum miasta, bo tam czekają na Was prawdziwe perełki architektury romańskiej, arabskiej, renesansowej czy barokowej. Jest co podziwiać!

Co zobaczyć na Sycylii - Agrigento.

 

 

6. Scala dei Turchi

Czy widzieliście kiedykolwiek śnieżnobiałe skały i lazurowe, niebieskie morze? Jeśli nie, to koniecznie jeźdźcie zobaczyć Scala dei Turchi, czyli biały, wapienny klif znajdujący się przy brzegu morskim między Realmonte a Ponte Empedocle.

Schody Tureckie, bo tak brzmi tłumaczenie tej nazwy na polski, zostały wpisane w 2007 roku na listę UNESCO. Scala dei Turchi jest oblegana przez turystów, dlatego też najlepszą porą na wycieczkę jest rano lub wieczór (przed zachodem słońca).

Co zobaczyć na Sycylii - Scala dei Turchi.

 

Co zobaczyć na Sycylii? – Sycylia wschodnia

7. Katania

Największe miasto po wschodniej stronie wyspy. Często kojarzone z Etną i sycylijskim barokiem, który właśnie tutaj ma swoją kolebkę. Katania ma całkowicie inny charakter niż Palermo. Dostojna, unikatowa, żyjąca swoim życiem. Nie ogląda się na przybywających turystów ani na obecną modę. Jest jaka jest. Jednym się to podoba, drudzy kręcą nosem i mówią: “W Katanii nic nie ma”. A to nieprawda!

Duomo, Katedra św. Agaty, Villa Bellini, dwa targi (w tym jeden tylko rybny), Zamek Ursino, Teatro Bellini… wyliczać dalej? W Katanii trzeba spędzić trochę więcej czasu niż w Palermo czy w Syrakuzach, żeby ją poznać. Ale gdy już Wam się to uda, zaczniecie żyć jak jej mieszkańcy i zakochacie się w niej do szaleństwa.

Zobacz także:
Subiektywny przewodnik po Katanii

Przewodnik kulinarny po Katanii – co i gdzie zjeść w Katanii?

Katania - co zobaczyć - Piazza Duomo.

Katania - co zobaczyć - Teatro Bellini.

Przewodnik po Katanii - Villa Bellini.

 

8. Syrakuzy

Historyczne miasto, w którym zakocha się każdy. W starożytności Syrakuzy były jednym z najważniejszych miast Wielkiej Grecji (Magna Graecia). Wyspa Ortigia wraz z barokowym Duomo i licznymi małymi uliczkami zachwyci każdego. Nie bez powodu została wpisana na listę UNESCO. To tu, na głównym placu miasta, kręcone były sceny filmu “Malena” w reżyserii Giuseppe Tornatore. To tu rośnie papirus. To tu znajdziecie wspaniałe restauracje na każdą kieszeń.

Syrakuzy słyną też z największego Teatru Greckiego, który istnieje do dzisiaj i który jest nie tylko jedną z atrakcji turystycznych, ale jest wykorzystywany do celów kulturowych także współcześnie.

Zobacz także:
Syrakuzy – krótki przewodnik śladami mitologii – co zobaczyć i gdzie zjeść w Syrakuzach?

Syrakuzy - Duomo.

Syrakuzy - Teatr Grecki.

 

9. Taormina

Na północ od Katanii znajduje się jedno z najbardziej turystycznych miast na Sycylii. Ale mimo tego, Taormina da się lubić. Liczne sklepiki (lokalne i te markowe), pięknie kamienne uliczki, Teatr Grecki z widokiem na Etnę, katedra z XIII wieku, a w niedalekiej okolicy Isola Bella. Taorminę warto zobaczyć poza sezonem. To wtedy można ujrzeć jej prawdziwe piękno, z dala od turystycznego chaosu.

Co zobaczyć na Sycylii - Taormina.

Co zobaczyć na Sycylii - Taormina.

 

 

10. Marzamemi

Piękna i malownicza wioska rybacka na południowym wschodzie wyspy. Lazurowe morze, beżowe domki rybackie oraz kolorowe biało-niebieskie stoliki i krzesła to chyba najsłynniejsza widokówka tego miasteczka. Kiedyś słynęło z tonnary, czyli z połowów tuńczyka, teraz przyciąga Sycylijczyków (i nie tylko) swoim specyficznym klimatem. Tu czas staje w miejscu, szczęście jest na wyciągnięcie dłoni, a Sycylia… chyba nigdzie wcześniej nie była tak bardzo sycylijska. 

Co zobaczyć na Sycylii - Marzamemi.

 

 

JUŻ JEST!

Kuchnia sycylijska - książka, ebook.

Zapraszam Was do polubienia strony KingaGajaTravels na Facebooku oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie, gdzie dzielę się z Wami ciekawostkami na temat mojej ukochanej Sycylii i kuchni sycylijskiej. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. A jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie udostępnij go innym! Grazie!♥

 

Zobacz także: 

Oblicza Sycylii: Za co kocham Sycylię?

Kuchnia sycylijska, czyli co zjeść na Sycylii?