Ahoj! Dobrý den, dva listek prosím. Děkuju! Na shledanou!

Uwielbiam wyjazdy do Pragi. Niby niedaleko, ale jest inaczej. Spokojnie, magicznie, turystycznie, leniwie. Tłumy turystów na Moście Karola, pod Orlojem czy na Hradczanach nie są w stanie popsuć mojego dobrego humoru. Nie wiem ile mam ulubionych miasto w Europie, ale Praga jest na pewno jednym z nich. Zauroczenie tym miastem dostałam chyba w genach, w końcu na tutejszym uniwersytecie studiował mój Tato.

Praga to ponad milionowa stolica naszych południowych sąsiadów Czechów, którzy za Polakami jakoś niespecjalnie przepadają. Tak się mówi i to się czuje. 22 dzielnice, na które dzieli się miasto są ułożone w dziwny, mało logiczny sposób.
Dobrze, że chociaż te najważniejsze można zwiedzać pieszo, spacerując z Hradczan na Małą Stranę, a póżniej na Stare Miasto, Josefov, Smichov czy Vysehrad.

 

Praga na weekend – co warto zobaczyć?

Pragę trzeba zwiedzić koniecznie. Przynajmniej raz w życiu, chociaż trzy nie zaszkodzą. Początek listopada spędziliśmy właśnie w Pradze i mimo tego, że znam miasto w miarę dobrze (byłam tu już dwa razy) to i tak znalazłam kilka miejsc, których wcześniej nie widziałam.

Dlatego też mam przyjemność zaprosić Was na subiektywną listę 10 rzeczy, które w Pradze zobaczyć trzeba i wypada. A niektórych nie trzeba, ale warto.

 

1. Zamek na Hradczanach, czyli Pražský hrad

Chyba każdy zaczyna swoje turystyczne zwiedzanie Pragi od Zamku na Hradczanach, który położony jest na “lekkim” wzniesieniu. Ten, jeden z największych na świecie, kompleks zamkowy przyciąga tłumy ludzi.
Co warto zobaczyć? Na pewno gotycką katedrę św. Wita z witrażami Alfonsa Muchy, która zachwyca wielkością i majestatem (ale bardziej z zewnątrz niż w środku).
Zlatá ulička to kolejny punkt programu. Oblegana przez turystów, nie zachęciła mnie do tej pory do zwiedzenia tym bardziej, że trzeba dodatkowo za nią zapłacić.
Reszta to pałace zamkowe, mniej lub bardziej interesujące.

Jeśli chcecie zwiedzić Hrad, uzbrójcie się w pokłady cierpliwości. Ze względu na bezpieczeństwo i wykluczenie jakiegokolwiek ataku terrorystycznego, każdy zwiedzający poddawany jest kontroli (przejście przez bramki i sprawdzenie toreb/plecaków) co wydłuża stanie w kolejce.
Wszelkie informacje na temat biletów znajdziecie na stronie Zamku (klik).

praga-2012-231

 

2. Mala Strana z kościołem św. Mikołaja.

Mala Strana to klimatyczna, spokojna i bardzo przyjemna dzielnica Pragi. Można tu zjeść z dala od zgiełku, pospacerować wąskimi uliczkami i znaleźć wiele ciekawych miejsc, które umykają turystom. Najbardziej zatłoczona ulica Malej Strany to, odchodząca od zamku, ulica Nerudova z licznymi sklepikami i kawiarniami.

Co warto zobaczyć na Malej Stranie? Na pewno przepiękny barokowy kościół św. Mikołaja oraz Malostranské náměstí, czyli rynek Malostrański.
Zakochanym w muzyce klasycznej polecam z całego serca Muzeum Hudby, czyli Muzeum Muzyki, znajdujące się przy ulicy Karmelitskiej. Piękne instrumenty, dźwięki i manuskrypty nur uwiodą każdego miłośnika klasyki.
Na Malej Stranie zobaczycie też obleganą mur Johna Lennona. Czy warto? Można, ale niekoniecznie trzeba.

20161029_105749Malostranské náměstí

037Ulica Nerudova

053Mur Lennona

 

3. Wzgórze Petřín.

Pięknie położone miejsce, pełne alejek spacerowych, zieleni i czarujących widoków, którego największą atrakcją jest Petřínská rozhledna, czyli 65-metrowa wieża widokowa, przypominająca Wieżę Eiffela. Na wzgórze Petřín można wejść na nogach lub wjechać kolejką. Wstęp na wieżę widokową kosztuje 120 koron, trzeba chwilę odczekać w kolejce, ale sami zobaczcie, czy warto czy nie.

20161031_113314

143

145Jesienna panorama Pragi

 

4. Karluv Most, czyli najpopularniejszy most w Europie.

Tak, Most Karola jest zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej obleganym mostem w Europie. Dostojny, kamienny, średniowieczny most, zakończony z obydwu stron wieżami, łączy Małą Stranę i Stare Miasto.
Most przyozdobiony jest barokowymi figurami świętych, ale i tak tylko jedna z nich cieszy się największą popularnością. Jest to rzeźba św. Jan Nepomucena, który został wrzucony z Mostu Karola do Wełtawy z rozkazu króla Wacława IV. Ponoć dotknięcie płaskorzeźby pod posągiem przynosi szczęście. Nie wiem, czy to prawda, ale i tak dotykam jej za każdym razem.

08Most Karola nad ranem; źródło Internet

20161031_140455Most Karola za dnia

 

5. Staré Město, kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Ratusz i zegar Orloj.

Rynek Staromiejski w Pradze trzeba odwiedzić koniecznie! A nawet jeśli niekoniecznie się chce, to i tak się tutaj trafi. Po jednej stronie Ratusz Starego Miasta, po drugiej kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, a po środku pomnik Jana Husa.

Dodatkowo Rynek otoczony jest bajkowymi, kolorowymi kamienicami, które dodają mu uroku.
Największą atrakcją jest jednak zegar astronomiczny Orloj, pochodzący z 1410 roku, pod którym co godzinę zbierają się prawdziwe tłumy. Warto zająć dobre miejsce chwilę wcześniej 😉

praga-2012-307

167Orloj

169Ratusz

 

6. Josefov

Wchodząc w ulicę Paryską jesteśmy już w innym świecie. A tak na serio, to w innej dzielnicy Pragi. Znajdujemy się bowiem w żydowskiej dzielnicy Josefov, znanej z ekskluzywnych sklepów najdroższych marek, synagog (m.in. Synagoga Staronowa) i miejsca, w którym urodził się Franz Kafka. Zobaczymy tu również Cmentarz Żydowski, zegar odmierzający czas na opak oraz liczne sklepy z diamentami.
Josefov nie jest tak bardzo oblegany jak znajdujący się w pobliżu Rynek. Warto więc wybrać się tu na leniwy spacer.

179

091

praga-2012-306

173

 

7. Václavské náměstí 

Czyli Plac Wacława, nazywany popularnie Wacławiakiem. Jest to najważniejszy plac w Pradze, który tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Zakończony jest pomnikiem św. Wacława oraz monumentalnym budynkiem Muzeum Narodowego, który (jakby ktoś pytał) nadal jest w remoncie.
Na Placu Wacława znajdziecie najlepsze kiełbaski, ale o tym w następnym wpisie.

praga-2012-267

 

8. Clementinum

Klementinum to barokowy kompleks dawnego zakonu Jezuitów. Znajdziemy tu kościół św. Salwatora, kaplicę zwierciadlaną czy Bibliotekę Narodową. Nuda, co? A czy wiecie, że to właśnie w Klementinum znajduje się najpiękniejsza biblioteka na świecie? Nie musicie mi dziękować za tę informację. Niestety, nie można w niej robić zdjęć, ale samo ujrzenie jej na własne oczy powoduje ciarki na plecach i brak słów przez dobre 10 minut (doświadczone na własnej skórze). Zwiedzający Klementinum udają się równiej na Wieżę Astronomiczną, z której można podziwiać widok na Stare Miasto i Zamek na Hraczanach.

183Wieża Astronomiczna Clementinum

124Widok z Wieży Astronomicznej

131

clementinum_libraryBiblioteka Clementinum; źródło Internet

9. ZOO

Tak, każdy był w ZOO i co to niby za atrakcja. Uwierzcie mi, że praskie ZOO zaskoczy Was pozytywnie. Jeśli więc macie wolny dzień, to wybierzcie się tu koniecznie. Wstęp kosztuje jedynie 200 koron, a chodzenia jest na dobre 5 godzin (jak nie więcej). Dużo atrakcji i egzotycznych gatunków zwierząt. Dodatkowo, widok na Pałac Kultury i Nauki murowany… żartuję! Ten, przypominający do złudzenia PKiN budynek to Hotel International Prague.

praga-2012-386

praga-2012-482

praga-2012-438

praga-2012-376

 

10. Střelecký ostrov

To wyspa na Wełtawie, na którą można zjechać windą lub zejść po schodach z Mostu Legii. Idealne miejsce na popołudniowy odpoczynek z książką i kawą (na wynos) albo na spokojny spacer we dwoje. Z jednej strony widok na Most Karola i na Zamek, z drugiej na piękny budynek Teatru Narodowego w Pradze. Cudo!

118

119

 

Co jeszcze warto zobaczyć oprócz mojej subiektywnej 10-tki?
Národní divadlo, czyli Teatr Narodowy
Tančící dům, czyli Tańczący Dom, nazywany również “Ginger i Fred
– Wzgórze Vyšehrad
– Obecní dům, czyli Miejski Dom Reprezentacyjny oraz Brama
Prochowa

– Rudolfinum, czyli budynek Filharmonii w Pradze

117Národní divadlo

praga-2012-265Tančící dům

085Rudolfinum

 

Wszystkie zdjęcia (za wyjątkiem tych podpisanych “źródło Internet”) zostały wykonane przeze mnie podczas dwóch ostatnich wyjazdów do Pragi (lato 2012 oraz jesień 2016).

 

Zobacz także: 
Praga – praktyczne informacje
Co warto zjeść w Pradze