Teneryfa to jedna z wysp w archipelagu Wysp Kanaryjskich rozrzuconych na Oceanie Atlantyckim, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Należy ona do Hiszpanii i, co za tym idzie, jest to teren Unii Europejskiej, a więc aby tu przylecieć nie potrzebujemy żadnej wizy ani pozwolenia na wjazd. Monetą jest Euro, językiem narodowym – hiszpański, a czas lokalny różni się od naszego polskiego o jedną godzinę do tyłu. Oto mini przewodnik po Teneryfie, w którym znajdziesz same praktyczne informacje.

 

 

Wyspy Kanaryjskie, czyli Teneryfa, Gran Canaria, La Gomera, Fuertaventura, Lanzarote, La Palma i El Hierro, to wyspy wulkaniczne z klimatem oceaniczno-subtropikalnym. Znajdziemy tu różnorodną roślinność i zmienny klimat (zmienny nawet w obrębie jednej wyspy). Nie inaczej jest na Teneryfie, która niechlubnie ma przypiętą łatkę wyspy idealnej dla wczasowiczów, a która ma do zaoferowania wszystko, o czym można tylko zamarzyć – plaże, ocean, góry, wulkan, piękne lasy, plantacje bananów, suche skały, muzea, małe miasteczka, duże miasta i turystyczne deptaki.

Klimat Teneryfy różni się w zależności od części wyspy. Południe jest ciepłe i słoneczne, natomiast północ jest wietrzna oraz częściej pochmurna i deszczowa. W marcu (to wtedy odwiedziłam Teneryfę) temperatura waha się między 20-25°C w dzień oraz 13-17°C w nocy. Warto wziąć ze sobą cieplejsze swetry czy bluzę na wieczór, ponieważ wiatr wiejący od oceanu jest dość zimny (nawet w południowej części wyspy).

 

Jak dolecieć?

Teneryfa, mimo że daleko, ma bardzo dobre połączenia lotnicze z Europą. Znajdują się tu dwa lotniska – Tenerife Norte (częściej używane do połączeń narodowych) i Tenerife Sur (połączenia międzynarodowe).
Większość atrakcji i miast czysto turystycznych znajduje się na południu wyspy i to właśnie tutaj ląduje większość wczasowiczów.
Z Polski na Teneryfę lata Ryanair, który oferuje połączenie z Krakowa, Warszawy i Wrocławia oraz WizzAir (lot z Katowic).

 

Jak się przemieszczać?

Najłatwiejszym sposobem na przemieszczanie się po Teneryfie jest wynajem samochodu. Większość turystów korzysta z usług wypożyczalni samochodowych. Nie wychodzi to drogo, bo i benzyna na Teneryfie jest bardzo tania (ok. €0,90 za litr), a drogi są bardzo dobrze utrzymane. Jazda po wyspie jest prawdziwą przyjemnością (może z wyjątkiem wąskich i krętych dróg w górach). My wypożyczyłyśmy auto w Avis i w ciągu trzech dni objechałyśmy nim Teneryfę dwa razy. Zaoszczędziłyśmy dzięki temu dużo czasu, który pewnie straciłybyśmy w oczekiwaniu na autobusy.

 

Jeśli chodzi o transport publiczny, na Teneryfie kursują autobusy przedsiębiorstwa TITSA, które oferują bardzo dobre połączenia międzymiastowe. Rozkłady linii autobusowych i ceny biletów można sprawdzić na stronie http://www.titsa.com/index.php/en/your-buses/current-fares

 

Teneryfa – gdzie spać?

Teneryfa oferuje bogatą bazę noclegową. Od luksusowych hoteli, przez airbnb do prywatnych pokoi i apartamentów. Jeśli wolicie spać w pobliżu miejsc typowo turystycznych, na pewno znajdziecie coś w Los Cristianos lub w Las Americas. Jeśli jednak preferujecie spokój, ciszę i klimat bardziej wyspiarski, to z czystym sercem polecam Wam El Cerro de la Luna w Aronie. Sympatyczna właścicielka (bardzo dobrze mówi po angielsku), dobre ceny oraz przeuroczy teren domu. Czyste pokoje i łazienki, bardzo dobrze wyposażona kuchnia dostępna dla wszystkich oraz klimatyczne patia idealne na wieczorne wpatrywanie się w gwiezdne niebo.

 

Teneryfa – co przywieźć na pamiątkę?

Jak wiecie, z każdej podróży staram się przywieźć jakieś pamiątki dla siebie i dla znajomych. Jestem zwolenniczką lokalnych przysmaków, biżuterii, niebanalnych pocztówek, a niekiedy też i magnesów na lodówkę. Nie inaczej było tym razem.

Oto co warto przywieźć z Teneryfy:

1. Likier bananowy Cobana.
2. Rum miodowy.
3. Mojo rojo i mojo verde, czyli lokalne sosy. Mojo rojo to pikantny sos czerwony, a verde to zielony sos na bazie kolendry.
4. Konfitura z owoców opuncji figowej.
5. Bransoletki wykonane z lawy wulkanicznej.

 

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek okaże się pomocnymi w Waszej podróży na Teneryfę. A może już tam byliście? Jeśli macie jakieś rady lub przestrogi, podzielcie się nimi w komentarzach. 

 

Zobacz także:
Teneryfa od kuchni, czyli co warto zjeść 
Trzy dni na Teneryfie – co warto zrobić?
Migawki z Teneryfy