Jak zdążyliście pewnie zauważyć na blogu, Sycylia jest niezwykle pięknym miejscem. Oprócz urlopu na plaży jest tu także co pozwiedzać i co zjeść.

Liczne podboje i panowania obcych najeźdźców na wyspie zostawiły na niej trwały ślad nie tylko w postaci kuchni, kultury czy urody mieszkańców. Grecy, Rzymianie, Bizancjum, Arabowie, Normanowie, Francuzi czy Hiszpanie zostawili na wyspie wiele architektonicznych perełek.
Dużo dobrej roboty wykonała też natura, klimat i położenie wyspy. Piękna przyroda, unikatowa flora i fauna potrafią zauroczyć tu każdego.

Na dobre poznanie Sycylii nie wystarczy tydzień. Ba, nie wystarczy nawet miesiąc ani pół roku. Ale z odwiedzin na odwiedziny można poznać ją coraz lepiej i całkiem nieźle się z nią zaprzyjaźnić.

Dzisiaj proponuję Wam krótką ściągawkę miejsc, które na Sycylii warto zobaczyć. Będzie coś dla wielbicieli zwiedzania miast, zakochanych w przyrodzie i tych, którzy szukają pięknych plaż.

 

 

1. Palermo

To miasto bezsprzecznie zwiedzić wypada (i należy). Palermo to stolica regionu i kolebka wszystkich stylów architektonicznych, które przewinęły się na wyspie. Tu piękno miesza się z brudem, a kościelna cisza z ulicznym chaosem. Palermo to miasto kotów, dobrego ulicznego jedzenia i dwóch targów, które warto zaliczyć. Palermo ma dla mnie pewien specyficzny powiew orientu. To tak jakby Afryka zderzyła się z Europą. Warto je odwiedzić i tę jego orientalność odkryć i zasmakować. Będąc w tym mieście uświadamiam sobie jak wyglądałaby pewnie Katania, gdyby nie ogromne kataklizmy, które ją spotkały.

 

2. Katania

Największe miasto po wschodniej stronie wyspy. Często kojarzone z Etną i sycylijskim barokiem, który tutaj ma swoją kolebkę. Katania ma całkowicie inny charakter niż Palermo. Dostojna, unikatowa, żyjąca swoim życiem. Nie ogląda się na przybywających turystów ani na obecną modę. Jest jaka jest. Jednym się to podoba, drudzy kręcą nosem i mówią: “W Katanii nic nie ma”. A to nieprawda! Duomo, Katedra św. Agaty, Villa Bellini, dwa targi (w tym jeden tylko rybny), zamek Ursino, Teatro Bellini… wyliczać dalej? W Katanii trzeba spędzić trochę więcej czasu niż w Palermo czy w Syrakuzach, żeby ją poznać. Ale gdy już nam się to uda, zaczniemy żyć jak jej mieszkańcy.

Katania - co zobaczyć - Piazza Duomo.

Zobacz także: Subiektywny przewodnik po Katanii

 

3. Syrakuzy

Historyczne miasto, w którym zakocha się każdy. W starożytności Syrakuzy były jednym z najważniejszych miast Wielkiej Grecji (Magna Greacia). Wyspa Ortigia wraz z barokowym Duomo i licznymi małymi uliczkami wpisana jest na listę UNESCO. To tu, na głównym placu miasta, kręcone były sceny filmu “Malena”. To tu rośnie papirus. To tu znajdziecie wspaniałe restauracje na każdą kieszeń. Syrakuzy słyną też z największego Teatru Greckiego, który istnieje do dzisiaj i który jest nie tylko jedną z atrakcji turystycznych, ale jest wykorzystywany do celów kulturowych także współcześnie.

Zobacz także: Syrakuzy – krótki przewodnik śladami mitologii

 

4. Agrigento

Akragas, Agrigentum, Girgenti to dawne nazwy miasta. Każdy kto przyjeżdża na Sycylię powinien skierować tu swoje kroki, aby móc podziwiać bardzo dobrze zachowane świątynie greckie. To właśnie z greckich zabytków, które znajdują się w Valle dei Templi, miasto jest najbardziej znane. Świątynia Hery, Zgody czy Heraklesa są najczęściej fotografowanymi zabytkami greckimi na Sycylii. Wejdźcie też do centrum miasta, bo tam czekają na Was prawdziwe perełki architektury romańskiej, arabskiej, renesansowej czy barokowej. Jest co oglądać!

źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/

 

5. Scala dei Turchi

Czy widzieliście kiedykolwiek śnieżnobiałe skały i lazurowe, niebieskie morze? Jeśli nie, to koniecznie jeźdźcie zobaczyć Scala dei Turchi, czyli biały, wapienny klif znajdujący się przy brzegu morskim między Realmonte a Ponte Empedocle. Schody Tureckie, bo tak brzmi tłumaczenie tej nazwy na polski, zostały wpisane w 2007 roku na listę UNESCO. Scala dei Turchi jest oblegana przez turystów, dlatego też najlepszą porą na wycieczkę jest rano lub wieczór (przed zachodem słońca).

źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/

 

6. Riserva dello Zingaro

Raj dla tych, którzy uwielbiają wypoczynek na łonie natury! Rezerwat przyrody znany każdemu miłośnikowi Sycylii. Znajduje się on między San Vito lo Capo a Castellammare del Golfo. 5 oznakowanych szlaków, dzika natura, tysiące gatunków zwierząt, dziewicze plaże, góry, niebieskie morze… to są widoki, które trzeba zobaczyć. Przed wyprawą do rezerwatu należy się trochę przygotować i wziąć ze sobą wygodne buty, okrycie na głowę, krem z filtrem oraz wodę. Na jego terenie nie ma bowiem żadnego sklepu, a poruszać się można tylko pieszo i/lub konno.

źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/

 

7. Favignana

Favignana to moje (jeszcze) niespełnione marzenie. Jedna z wysp w archipelagu Egadów, który znajduje się po zachodniej części wyspy (dokładnie między Trapani a Marsalą). Przepiękne, krystalicznie czyste, lazurowe wody, piaszczyste lub kamieniste plaże, tuńczykarnia i możliwość zwiedzenia wyspy na rowerze – to mi całkowicie wystarczy, aby być najszczęśliwszą osobą na świecie. Favignanę można zwiedzić w jeden dzień, ale czy warto się tak spieszyć i opuszczać raj na ziemi?

źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/

 

8. San Vito lo Capo

Nadmorskie miasteczko w prowincji Trapani znane chyba wszystkim, a to dlatego, że zdaniem wielu turystów i mieszkańców wyspy to tutaj znajdują się najpiękniejsze plaże na całej Sycylii. Kontrast krystalicznie czystej wody i prawie białego piasku to widok idealny jeśli chodzi o wypoczynek nad morzem. I właśnie w San Vito lo Capo tak jest. Plaża ma jeden minus – zbyt duże oblężenie turystów, którzy przyjeżdżają tu na wakacyjny wypoczynek.

źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/

 

9. Taormina

Na północ od Katanii znajduje się jedno z najbardziej turystycznych miast na Sycylii. Ale mimo tego, Taormina da się lubić. Liczne sklepiki (lokalne i te markowe), pięknie kamienne uliczki, Teatr Grecki z widokiem na Etnę, katedra z XIII wieku, a w niedalekiej okolicy Isola Bella. Taorminę warto zobaczyć poza sezonem. To wtedy można ujrzeć jej prawdziwe piękno, z dala od turystycznego chaosu.

 

10. Marzamemi

Piękna i malownicza wioska rybacka na południowym wschodzie wyspy. Lazurowe morze, beżowe domki rybackie oraz kolorowe biało-niebieskie stoliki i krzesła to chyba najsłynniejsza widokówka tego miasteczka. Kiedyś słynęło z tonnary, czyli z połowów tuńczyka, teraz przyciąga Sycylijczyków (i nie tylko) swoim specyficznym klimatem. Tu czas staje w miejscu, szczęście jest na wyciągnięcie dłoni, a Sycylia… chyba nigdzie wcześniej nie była tak bardzo sycylijska.

źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/

 

Jest jeszcze Etna… ale to chyba oczywiste, że być na Sycylii, a nie być na Etnie to grzech niewybaczalny.

 

Macie takie Wasze miejsca, które na Sycylii należy zobaczyć? Może chcielibyście polecić coś, czego zabrakło na liście? 
Podzielcie się Waszymi sycylijskimi perełkami w komentarzach!