Kraków to moje rodzinne miasto, mój dom. Nieskromnie powiem, że Kraków z lotu ptaka to najpiękniejszy widok, jaki można sobie wyobrazić. Nie wierzycie? W tym artykule zebrałam dla Was wszystkie krakowskie tarasy widokowe, z których można podziwiać Kraków. Większość z nich znajduje się w obrębie Starego Miasta, dużo z nich pewnie znacie, ale są też takie perełki, o których z pewnością nie wiedzieliście. Zaciekawieni? Zapraszam do lektury. 

 

Kuchnia sycylijska - książka, ebook.

 

Uwielbiam patrzeć na miasta z góry, z tarasów widokowych, i zgadywać, co gdzie jest. Mam wtedy w sobie nieopisaną dziecięcą radość i ciekawość świata. W taką samą grę gram sobie na dachach i tarasach krakowskich budynków. Fotografuję, łapię chwile, marzę, wspominam i zatapiam się w myślach. W takich momentach zdaję sobie sprawę, jaką jestem szczęściarą. Mieszkam w Grodzie Kraka, najpiękniejszym mieście w Polsce i jednym z piękniejszych w Europie (jeśli nie na świecie). Tu widoki są niesamowite. Lubię wziąć wtedy łyk aromatycznej herbaty lub dobrego wytrawnego wina i pomyśleć, że jestem u siebie. 

Chcecie wiedzieć, gdzie w Krakowie spojrzycie na miasto z wysokości? Oto lista barów, restauracji i atrakcji turystycznych, które oferują taką możliwość.

 

Krakowskie tarasy widokowe – gdzie je znaleźć?

Cafe Szał (Rynek Główny 3)

Rynek Główny 3

Kiedy byłam mała, podczas częstych spacerów po krakowskim Rynku, zastanawiałam się jak wygląda Kraków i Rynek widziany z Sukiennic. Od kilku lat mogę się o tym przekonać na własne oczy i robię to z ogromną chęcią. Kawiarnia Cafe Szał, znajdująca się na tarasie Sukiennic, otwarta jest bowiem nie tylko dla zwiedzających muzeum, ale i dla turystów czy mieszkańców. W ofercie menu znajdziecie kawy, herbaty, gorące czekolady oraz pyszne słodkości. 

 

Sky Bar na dachu Hotelu Starego

ul. Szczepańska 5
https://stary.hotel.com.pl/restauracje/letnia-restauracja-sky-bar/

Uwielbiam takie miejsca, a Sky Bar na dachu Hotelu Starego to jeden z moich ulubionych krakowskich tarasów.  Można tu zjeść lunch, napić się dobrego drinka czy zamówić kieliszek wina i napawać się spokojem oraz widokiem. A ten jest naprawdę niezły – z tarasu widać Kościół Mariacki, Sukiennice oraz fragment krakowskiego Rynku. Dodatkowo, na uwagę zasługuje wystrój tarasu – jest bardzo elegancko, szykownie i minimalistycznie. Sky Bar polecam Wam to na ciepłe, letnie wieczory, przyjacielskie pogaduchy, biznesowe spotkania czy romantyczny czas we dwoje. Zakochacie się w tym miejscu!

Krakowskie tarasy widokowe - Sky Bar w Hotelu Starym.

Krakowskie tarasy widokowe - Sky Bar w Hotelu Starym.

Krakowskie tarasy widokowe - Sky Bar w Hotelu Starym.

 

Metrum Bistro 

ul. św. Tomasza 43, taras na dachu Akademii Muzycznej (dawniej u Romana)
https://www.facebook.com/MetrumRestobistro/

Jeśli oglądaliście film Juliusza Machulskiego pt. “Vinci”, to na pewno pamiętacie ten słynny widok na Kraków i Kościół Mariacki. Zdjęcia do filmu kręcone były na tarasie Metrum Bistro, które mieści się w budynku Akademii Muzycznej. Warto wybrać się tu w ciągu dnia (restauracja jest otwarta w tygodniu od 9:00-20:00 oraz w niedziele od 10:00-18:00) na drugie śniadanie, obiad czy kawę i odpocząć od krakowskiego zgiełku. To, co w widoku z Metrum Bistro jest najlepsze to to, że widać stąd prawie wszystkie krakowskie dzielnice. Odnaleźć Wawel czy Kościół Mariacki jest banalnie łatwo, ale żeby rozpoznać podgórski Kościół św. Józefa czy kazimierski Kościół św. Katarzyny potrzeba już bardziej wprawnego oka. Skusicie się na zabawę w odgadywanie krakowskich budynków?

Krakowskie tarasy widokowe - Bistro Metrum.

Krakowskie tarasy widokowe - Bistro Metrum.

Krakowskie tarasy widokowe - Bistro Metrum.

 

Restauracja Malecon

Plac na Groblach 22 (Hotel Pod Wawelem)
http://www.malecon.pl/

Kolejne moje ulubione miejsce, żeby oglądać Kraków z góry. Przychodzę tu na jesienną herbatę, na letnią kawę czy wiosenne ciasto. Tu czas płynie wolniej i spokojniej. Z tarasu restauracji Malecon, która mieści się na tarasie Hotelu Pod Wawelem można podziwiać Zamek na Wawelu i zakole Wisły. To też świetne miejsce na spotkanie z przyjaciółką, randkę we dwoje czy na pracowite popołudnie z komputerem.

Krakowskie tarasy widokowe - Restauracja Malecon.

Krakowskie tarasy widokowe - Restauracja Malecon.

Krakowskie tarasy widokowe - Restauracja Malecon.

 

Lounge Bar & Roof Top Terrace w Hotelu Sheraton

ul. Powiśle 7
http://www.taras-loungebar.pl/pl

Wyobraźcie sobie piękny słoneczny dzień, pyszne drinki i koktajle, śnieżnobiałe fotele i leżaki oraz błogi relaks w przyjemnej atmosferze. Pewnie większość z Was przeniosła się już na Ibizę, a tymczasem takie rzeczy czekają na Was na tarasie widokowym Hotelu Sheraton. Taras Widokowy & Lounge Bar oferuje fantastyczny widok na Wawel, Jubilat i zakole Wisły w eleganckim otoczeniu. To miejsce idealne na poniedziałkowy brunch z przyjaciółką, drinka z ukochanym, spotkanie biznesowe czy samotną chwilę na kawę z książką w ręku. 

Krakowskie tarasy widokowe - Hotel Sheraton.

Krakowskie tarasy widokowe - Hotel Sheraton.

 

Restauracja Vidok

Aleja Zygmunta Krasińskiego 1
http://www.restauracjavidok.pl/

Jest wiele miejsc, które oferują widok na Wawel, ale chyba ten z Restauracji Vidok należy do najlepszych. Panorama Krakowa widziana ze słynnego domu handlowego Jubilat pozwala na zrobienie pocztówkowego zdjęcia pamiątkowego z Krakowa. Dodatkowo, z Vidoku można pogapić się na zakole Wisły, na ruchliwe Aleje Trzech Wieszczów, na górujący nad Krakowem Kopiec Kościuszki czy na dachy pobliskich Dębnik. Wyobraźcie sobie, że zajadacie niedzielny obiad, a w tle macie taki widok jak na poniższym zdjęciu. Jest dobrze, czyż nie?

Krakowskie tarasy widokowe - Restauracja Vidok.

Krakowskie tarasy widokowe - Restauracja Vidok.

Krakowskie tarasy widokowe - Restauracja Vidok.

 

Cafe Oranżeria (taras Hotelu Kossak)

Plac Kossaka 1
http://cafeoranzeria.pl/

Cafe Oranżeria, która mieści się na tarasie domu handlowego Jubilat, oferuje swoim klientom podobny widok jak sąsiadująca z nią restauracja Vidok. Różnica jest tylko jedna – z Oranżerii możemy obserwować życie toczące się na ulicy Zwierzynieckiej oraz widok na wschodnią część miasta. Z tarasu Cafe Oranżeria świetnie widać najsłynniejsze krakowskie wieże – Wieżę Ratuszową, wieże Kościoła Mariackiego, Kościoła św. Piotra i Pawła oraz… już nie wieże, a kominy Elektrowni i drapacze chmur (Szkieletor i Błękitek).
Cafe Oranżeria to świetny pomysł na rodzinny obiad, świętowanie małych i większych sukcesów czy popołudniową kawę z widokiem na miasto.

Krakowskie tarasy widokowe - Cafe Oranżeria.

Krakowskie tarasy widokowe - Cafe Oranżeria.

Krakowskie tarasy widokowe - Cafe Oranżeria.

Krakowskie tarasy widokowe - Cafe Oranżeria.

 

Hotel Poleski

ul. Sandomierska 6
http://www.hotelpoleski.pl/

Chcecie spojrzeć na Wawel z nieco innej perspektywy? Z kolejnego tarasu widokowego możecie podziwiać Wzgórze Wawelskie, Skałkę i płynącą w dole Wisłę. Taras na dachu Hotelu Poleski przypomina mi klimatem niektóre europejskie miasta, gdzie z tarasów widokowych położonych nad rzekami można podziwiać strategiczne punkty miasta. Taras widokowy Hotelu Poleski otwarty jest w sezonie letnim, od 13:00-22:00. W niektóre weekendy, od maja do września, można wpaść tu na popołudniową imprezę, organizowaną w ramach projektu Roof Party. Wyobraźcie sobie ciepłe letnie popołudnie, dobry koktajl, świetne sety DJ-ów z całego świata i widok na Wawel. Serduszka w oczach gwarantowane!

Krakowskie tarasy widokowe - Hotel Poleski.

Krakowskie tarasy widokowe - Hotel Poleski.

Krakowskie tarasy widokowe - Hotel Poleski.

 

Zielone Tarasy 

Aleja Juliusza Słowackiego 64
https://www.zielone-tarasy.eu/

Zielone Tarasy to miejsce nie tylko na obiad, ale również na wieczorny relaks ze znajomymi. W dole Aleje Trzech Wieszczów i Nowy Kleparz, a w oddali widok na dachy krakowskich kamienic i na Kopiec Kościuszki. Świetne miejsce, aby odpocząć od miejskiego zgiełku w samym centrum Krakowa. 

Krakowskie tarasy widokowe - Zielone Tarasy.

Krakowskie tarasy widokowe - Zielone Tarasy.

Krakowskie tarasy widokowe - Zielone Tarasy.

 

Kawiarnia Sara (taras Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu)

ul. Meiselsa 17
http://www.judaica.pl/index1.php?zmien_jezyk=PL&podstrona=kawiarnia

Kawiarnia Sara znajduje się w samym sercu krakowskiego Kazimierza, tuż przy Placu Nowym, a gości ją Centrum Kultury Żydowskiej. Jest to miejsce, w którym napijecie się dobrej kawy, aromatycznej herbaty czy zjecie pyszne domowe ciasto. Taras kawiarni Sara jest mały i kameralny (mieści się tu zaledwie parę stolików), ale dzięki temu można tu naprawdę odpocząć. Zarówno wnętrze, jak i taras widokowy są urządzone w typowym starodawnym i eklektycznym stylu krakowskiego Kazimierza. Miejsce, a raczej taras, z duszą. Uwielbiam!

Krakowskie tarasy widokowe - Kawiarnia Sara.

Krakowskie tarasy widokowe - Kawiarnia Sara.

Krakowskie tarasy widokowe - Kawiarnia Sara.

 

Sky Bar Rubinstein

ul. Szeroka 12
http://rubinstein.pl/

Czterogwiazdkowy Hotel Rubinstein, mieszczący się przy ulicy Szerokiej, w centrum Kazimierza, gości na swoim dachu taras widokowy i Sky Bar, z którego można podziwiać dachy kazimierskich kamienic, Zamek na Wawelu czy krakowskie kopce. To jeden z lepszych widoków na Kraków, jakie można sobie wymarzyć. Nie wierzycie? Sprawdźcie to sami. 

 

Taras w Pawilonie Czapskiego

ul. Józefa Piłsudskiego 12
https://pl-pl.facebook.com/kawiarniakultury/

Zaskoczeni? Nie ma czym! Pawilon Józefa Czapskiego jest stosunkowo młode (powstało w maju 2016 roku) i ci, którzy jeszcze go nie odwiedzili mogą o tym miejscu nie wiedzieć. Szczerze? Uwielbiam je! Wystarczy wziąć kawę, herbatę lub kawałek ciasta z kawiarni na samym dole muzeum i wjechać na górę windą. Przenosimy się w ciche miejsce, idealne na lekturę książki lub pracę przy komputerze. Jesteśmy w samym centrum Krakowa (tuż przy Uniwersytecie Jagiellońskim), a czujemy się, jakbyśmy byli w zacisznym, z dala od cywilizacji.

Krakowskie tarasy widokowe - Pawilon Czapskiego.

Krakowskie tarasy widokowe - Pawilon Czapskiego.

 

Jak podoba Wam się Kraków z miejskich tarasów? Jak widzicie jest ich w mieście dość sporo i każdy znajdzie tu coś dla siebie – od eleganckich restauracji, po klimatyczne bary aż do muzealnego tarasu. Zapraszam Was więc do Krakowa, żeby podziwiać jego panoramę z lotu ptaka. 

 

Zapraszam Was do polubienia strony KingaGajaTravels na Facebooku oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie, gdzie dzielę się z Wami ciekawostkami na temat mojej ukochanej Sycylii i kuchni sycylijskiej. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. A jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie udostępnij go innym! Grazie!♥