Piza (it. Pisa) to chyba jedno z najpopularniejszych włoskich miast. Leży ono w północnej części Toskanii, nad rzeką Arno i słynie głównie ze swojego symbolu – Krzywej Wieży. Jak tu dojechać, gdzie za niewielką cenę można się przespać, gdzie dobrze zjeść oraz co warto tu zobaczyć, a raczej – czy oprócz Krzywej Wieży można tu coś ciekawego zobaczyć? Odpowiedzi na te pytania udzieli Wam poniższy przewodnik po Pizie. Gotowi na zwiedzanie? Andiamo! 

 

Kuchnia sycylijska - książka, ebook.

 

 

Krótka historia Pizy

Piza to miasto z bardzo ciekawą historią. Założona przez Etrusków, w II w. p.n.e. została zdobyta przez Rzymian. Największy rozkwit miasta przypada jednak na okres między X a XII wiekiem. To wtedy nadano Pizie prawa miejskie, rozpoczęto budowę katedry, a samo miasto zaczęło być wielką potęgą handlową i morską, z portem morskim u ujścia rzeki Arno do Morza Tyrreńskiego.

W XIII wieku (dokładnie 1284r.) Piza przeszła w ręce Genueńczyków, którzy zlikwidowali port i zaprzestali odmulania rzeki. Te ostatnie działania sprawiły, że w XIV wieku, na skutek ogromnego zamulenia się rzeki Arno, Piza musiała oddać panowanie na morzu sąsiedniemu Livorno.

W 1343 roku założony został Uniwersytet w Pizie. Jednym z jego najsłynniejszych studentów jest oczywiście Galileusz, włoski astronom, astrolog i matematyk. W XV wieku, dzięki zdobyciu Pizy przez Florencję, którą rządziła rodzina Medyceuszów, Piza zaczęła rozkwitać i znacząco się rozwijać.

W trakcie II Wojny Światowej miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie i na skutek bombardowań alianckich znacznie ucierpiało. W 1987 roku Campo dei Miracoli, czyli Plac Cudów, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Dziś Piza to średniej wielkości włoskie miasto, liczące ok. 85 000 mieszkańców, które jest prężnie działającym ośrodkiem uniwersyteckim oraz turystycznym. Dla wielu turystów to właśnie Piza jest pierwszym kontaktem z Toskanią.

 

Jak tu dojechać?

Piza położona jest w północnej części Toskanii, nad rzeką Arno, 80 km od Florencji i 17 km od Lukki. Można tu dotrzeć dosłownie każdym środkiem transportu – samolotem, pociągiem, autobusem czy własnym samochodem.

Pisa posiada swoje własne lotnisko “Galileo Galilei Airport” o statusie międzynarodowym. Tanie loty z Polski oferuje przewoźnik Ryanair, który lata do Pizy z Krakowa, Gdańska oraz z Warszawy-Modlina. Z lotniska w Pizie można się dostać zarówno do centrum miasta, jak i do pozostałych miast w Toskanii. Z “Galileo Galilei” kursują autobusy do Lukki, Viareggio oraz do Florencji. Informacje na temat rozkładów i czasów jazdy można uzyskać na stronie lotniska.

Do Pizy można dotrzeć także pociągiem. Tutejsza stacja kolejowa jest bardzo dobrze skomunikowana z większością miast w Toskanii. Z Pizy dostaniemy się do Florencji, Lukki, Carrary, Sieny, a także do Rzymu czy Cinque Terre. Rozkład pociągów z Pisa Centrale (główny dworzec kolejowy) warto sprawdzić na stronie kolei państwowych Trenitalia.

Do Pizy kursują także regionalne autobusy przewoźnika CTT (Compagna Toscana Trasporti). Ich rozkład można sprawdzić na stronie przewoźnika.

 

Gdzie spać?

Miejsce, które ze spokojnym sercem mogę Wam polecić to B&B Le Donzelle di Vettovaglie, który znajduje się przy Vicolo delle Donzelle 3, tuż niedaleko Piazza delle Vettovaglie, który jest uważany za wieczorne miejsce spotkań studentów. I faktycznie, wieczorem na Piazza delle Vettovaglie jest dosyć głośno i tłoczno, ale nie przeszkadza to w nocnym odpoczynku (okna są szczelne i bardzo dobrze wytłumiają hałas).

 

Jeśli chodzi o samo B&B, jest ono usytuowane z XVI-wiecznej kamienicy, a w niektórych pokojach można podziwiać pozostałości po freskach na ścianach oraz drewniane stropy. Goście mogą korzystać ze wspólnej kuchni z piekarnikiem, lodówką oraz pralką. Położenie B&B jest idealne: w 10 minut (spacerem) można się dostać do Krzywej Wieży, w 15 minut do stacji Pisa Centrale, a w mniej niż minutę nad Lungarno.

Jeśli B&B Le Donzelle di Vettovaglie nie jest w Waszym guście i wolicie poszukać hotelu w nieco wyższym standardzie, poniżej zostawiam Wam wyszukiwarkę noclegów Booking.com, dzięki której z pewnością znajdziecie idealny nocleg. Booking.com

 

Przewodnik po Pizie – co warto zobaczyć?

Piza nie jest miastem tak bardzo turystycznym jak na przykład Florencja czy Siena. Największe tłumy turystów spotkamy oczywiście pod Krzywą Wieżą. Jednakże przekonanie, że w Pizie oprócz Campo dei Miracoli nic nie ma jest dla miasta dosyć krzywdzące.

Wszystkie najważniejsze atrakcje w Pizie można zobaczyć w jeden dzień, ale warto tu zostać na noc, żeby wieczorem poczuć studenckiego ducha miasta, pójść na aperitivo i przejść się cichymi, aczkolwiek bardzo klimatycznymi uliczkami starego miasta.

A oto co warto zobaczyć w Pizie.

Campo dei Miracoli i Krzywa Wieża

Campo dei Miracoli, czyli Pole Cudów, to przepiękny kompleks architektury średniowiecznej. W jego skład wchodzi katedra, baptysterium, kampanila (czyli dzwonnica, którą jest nasza słynna Krzywa Wieża) oraz cmentarz Camposanto.

Campo dei Miracoli prezentuje przykład średniowiecznej architektury pizańskiej, która miała znaczący wpływ na rozwój innych miast Toskanii (szczególnie Lukki czy Pistoi) oraz na Sardynię czy Korsykę. Wystarczy zobaczyć katedrę w Cagliari (na Sardynii) czy kościół San Michele in Foro w Lukce, aby zauważyć podobieństwo do Duomo w Pizie.

Duomo, czyli Katedra Santa Maria Assunta (początkowo nazywana Santa Maria Maggiore) została zbudowana w 1064 roku, aby uczcić wielkość Pizy. Bazylika, zbudowana na planie krzyża, składa się z nawy głównej, czterech naw bocznych oraz z transeptu. Na skrzyżowaniu naw zbudowano kopułę. Najważniejszą i najbardziej przykuwającą wzrok częścią katedry jest oczywiście jej fasada główna … Wnętrze katedry, wykonane z marmuru białego i czarnego, oraz kasetonowe sklepienie nawiązują do wpływów architektury arabskiej.

Piza Campo dei Miracoli

 

Campanile, czyli dzwonnica, to znana przez wszystkich Krzywa Wieża (po włosku la Torre Pendente). Jej budowę rozpoczęto w 1173 roku. Ponieważ została ona wzniesiona na podmokłych terenach, już podczas jej budowy zaczęła się przekrzywiać. Fundamenty dzwonnicy sięgają 3 metrów w głąb ziemi. Całość budowli składa się z 7 kondygnacji – pierwsza zbudowana jest ze ślepych arkad, a reszta ma formę loggi.

Piza Krzywa Wieża

 

Battistero di San Giovanni, zbudowane zostało w 1180 roku w celu udzielania w nim sakramentu chrztu świętego. Budynek wykonany na planie koła o średnicy 35 m, ma prawie 55 metrów wysokości i jest dzięki temu najwyższym baptysterium we Włoszech.

Piza Campo dei Miracoli

 

Camposanto to ostatni element wchodzący w skład Campo dei Miracoli. Marmurowy cmentarz powstał w 1277 roku, aby pomieścić groby, które były dawniej rozmieszczone wokół katedry. W XIV wieku jego wnętrze zaczęły pokrywać freski o tematyce życia i śmierci, które w czasie II Wojny Światowej zostały niemal całkowicie zniszczone. Po wojnie cmentarz został odrestaurowany, a freski, które przetrwały zostały przeniesione do Museo delle Sinopie w Pizie.

 

Wejście na Campo dei Miracoli jest otwarte i bezpłatne dla turystów. Kto jednak chce zwiedzić wnętrze wszystkich czterech obiektów musi zakupić bilet online lub w kasie, znajdującej się przy Polu Cudów.
Wejście do Katedry jest darmowe, należy jednak nabyć darmowy bilet, uprawniający do wejścia o konkretnej godzinie w kasie biletowej. Jeśli kupujecie bilet do każdej innej atrakcji (Baptysterium, Camposanto czy Krzywa Wieża), wstęp do bazyliki nie jest ograniczony czasowo i można ją zwiedzić w wybranej przez siebie porze.
Bilet do Baptysterium kosztuje 5€, na Krzywą Wieżę – 18€, a do Camposanto również 5€. Bilet łączony do Baptysterium i Camposanto kosztuje 7€.

Informacje na temat cen biletów, godzin otwarcia oraz możliwość zakupu biletów online znajdziecie na stronie Opera della Primaziale Pisana

 

Piazza dei Cavaglieri

Piazza dei Cavaglieri to jeden z najważniejszych (zaraz do Piazza Duomo) placów miejskich w Pizie. W średniowieczu pełnił on funkcję rynku miejskiego, na którym tętniło życie. W XVI wieku, na prośbę Kosmy I Medyceusza, plac został przebudowany w renesansowym stylu.

Na Piazza dei Cavaglieri możemy podziwiać pięknie zdobiony, renesansowy Palazzo della Carovana, którego fasadę zaprojektował Giorgio Vasari. Dzisiaj budynek ten gości prestiżowy wydział Uniwersytetu w Pizie, czyli Scuola Normale Superiore, w której kształcą się najzdolniejsi studenci.

Kolejnym budynkiem stojącym przy placu jest kościół św. Stefana – Chiesa di Santo Stefano dei Cavaglieri, który jest przykładem włoskiego manieryzmu. Jeśli będzie mieć okazję, odwiedźcie także wnętrze kościoła, gdzie znajdują się flagi tureckie skonfiskowane Turkom podczas licznych bitew morskich.

Piza Krzywa Wieża

Piza Krzywa Wieża

 

Borgo Stretto

Historyczna uliczka, otoczona portykami, prowadząca prosto nad rzekę Arno. Znajdziecie tu liczne sklepy oraz księgarnie z wystawionymi na zewnątrz stoiskami z książkami.

 

Kościół San Michele in Borgo

Kościół San Michele in Borgo to świetny przykład architektury romańskiej w Pizie. Wybudowany został na miejscu antycznej świątyni poświęconej Marsowi. Fasada kościoła pochodzi z XIV wieku, a jej górna część prezentuje typowy przykład architektury pizańskiej.

Jak sama nazwa wskazuje, San Michele in Borgo znajduje się przy Borgo Stretto. Łatwo go nie zauważyć, spacerując tą wąską uliczką, gdyż wygląda, jakby był wepchnięty pomiędzy dwie współczesne kamienice.

 

Lungarno

Deptaki wzdłuż wybrzeża rzeki Arno są świetnym sposobem na spokojne i leniwe poznawanie Pizy. Spacerując nad Arno można obserwować przeciwległy (północny lub południowy) brzeg rzeki, podziwiając przy tym liczne kamienice, muzea, pałace czy kościoły. Najbardziej obleganą i słynną częścią deptaków jest Lungarno Pacinotti, który odchodzi od mostu Ponte di Mezzo.

Piza rzeka Arno

Piza rzeka Arno

 

Kościół Santa Maria della Spina

Chiesa di Santa Maria della Spina to mały, gotycki kościółek, wykonany z białego marmuru, który znajduje się tuż nad samą rzeką Arno. Kościół powstał w 1230 roku. Pierwotnie znajdował się w całkiem innym miejscu niż obecnie i nazywał się również inaczej. Jego dawna nazwa brzmiała Santa Maria di Pontenovo i pochodziła od mostu, który dawniej łączył via Sant’Antonio z via Santa Maria, a który zawalił się w XV w.

Z racji tego, że kościół Santa Maria della Spina znajdował się na niestabilnym terenie, który zaczął się obniżać, a budynkowi groziło zalanie, zdecydowano się na przeniesienie go w inne miejsce. W latach 1871-1875 przeniesiono kościół na miejsce, w którym znajduje się obecnie.

Dzisiejsza nazwa Santa Maria della Spina pochodzi od niezwykłego reliktu, który od XIV do XIX wieku przechowywany był w tym kościele. Mowa o cierniu z korony cierniowej Chrystusa (po włosku “spina” znaczy “cierń”), który dzisiaj znajduje się w kościele św. Klary (Chiesa di Santa Chiara).

Piza Santa Maria della Spina

 

Mural “Tuttomondo”

Na tyłach kościoła Sant’Antonio (niedaleko Piazza Vittorio Emanuele II) znajduje się kolorowy mural “Tuttomondo” autorstwa nowojorskiego artysty, Keitha Haringa. Mural przedstawia 30 postaci, które w różny sposób (łącząc się ze sobą) prezentują pokój i harmonię na świecie.

Piza Tutto Mondo

 

Przewodnik po Pizie – gdzie warto zjeść?

Piza to miasto, w którym można dobrze zjeść, ale można też łatwo dać się naciągnąć na nijakie menu skomponowane pod turystów. Poniższe miejsca są nieco oddalone od głównych atrakcji miasta, ale dzięki temu możecie mieć pewność, że spotkacie w nich lokalnych mieszkańców.

Numeroundici (Via S. Martino 47)

Numeroundici, czyli po włosku numer jedynaście (“numero undici”) to bardzo swojskie miejsce, w którym spotykają się na obiedzie (lub kolacji) lokalsi – studenci, biznesmeni, emeryci czy liczne grupy znajomych. To, co jest najciekawsze w tym miejscu to to, że klient sam nakrywa sobie do stołu i sam po sobie sprząta (jest do tego specjalna instrukcja). Dopiero po nakryciu stołu można przejść do zamówienia jedzenia.

Menu, zapisane kredą na dużej tablicy, jest bardzo lokalne i złożone z regionalnych potraw. Wśród wymienionych dań można znaleźć potrawy na bazie mięs, ryb, a także dania wegetariańskie. Wszystko przygotowywane jest na bieżąco, ale mimo to na zamówione jedzenie nie czeka się długo. Ceny są bardzo przyzwoite i na każdą kieszeń.

W dni powszednie (poniedziałek – piątek) “Numeroundici” jest otwarte od 12:00 do 22:30 i (co najlepsze) nie jest zamykane podczas sjesty.

 

Mimì Cafè (Via delle Case Dipinte 15)

Mimì Cafè to jeden z tych barów, które są najbardziej polecane na wieczorne aperitivo. Cena drinków czy koktajli waha się od 5-7€, a w cenie otrzymuje się również poczęstunek w formie szwedzkiego stołu. Lokal jest tłumnie uczęszczany przez studentów i mieszkańców, dlatego też możliwe, że będziecie musieli chwilę poczekać na wolny stolik. Warto!

 

Zapraszam Was do polubienia strony KingaGajaTravels na Facebooku oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie, gdzie dzielę się z Wami ciekawostkami na temat mojej ukochanej Sycylii i kuchni sycylijskiej. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. A jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie udostępnij go innym! Grazie!♥

 

Zobacz także:

Piza – 10 ciekawostek na temat miasta Krzywej Wieży