Bergamo to niewielkie (120 tysięczne) miasteczko, leżące w regionie Lombardia na północy Włoch. Uznawane jest za jedno z piękniejszych włoskich miast i trudno się z tym nie zgodzić. Ciekawa architektura, wspaniałe krajobrazy, pyszna kuchnia, autentyczny włoski klimat i brak tłumów turystów sprawiają, że Bergamo staje się idealną propozycją na weekendowy wypad do Włoch. Jak tam dojechać, jak poruszać się po mieście oraz co i gdzie warto zjeść?

 

 

DOJAZD

Do Bergamo można dojechać własnym samochodem, pociągiem lub (najszybsza i najlepsza opcja) samolotem. Na pobliskim lotnisku Bergamo Orio Al Serio (BGY) lądują samoloty tanich linii lotniczych takich jak Ryanair czy Wizzair.

Do Bergamo polecimy Ryanairem z Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Modlina i z Poznania oraz Wizzairem z Warszawy, Gdańska i z Katowic.

 

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Port lotniczy jest oddalony od centrum Bergamo o około 5 km. Z lotniska do miasta jeździ autobus miejski nr 1 oznaczony znakiem samolotu. Kursuje on dosyć często (co 15-20 minut), a podróż do Bergamo trwa około 20 minut.

Najlepszym wyjściem jest zakup biletu 24-godzinnego, który kosztuje 5 euro i umożliwia korzystanie z transportu miejskiego przez 24 godziny (autobus z lotniska do miasta, komunikacja miejsca w Bergamo oraz Funicolare). Inną opcją jest jeszcze bilet 72-godzinny za 7 euro oraz bilet jednorazowy za 2,30 euro ważny przez 90 minut od momentu skasowania. Ten ostatni najlepiej kupić w punkcie informacji na lotnisku lub w kiosku. Kupując bilet w autobusie zapłacimy 3 euro.

Autobusem nr 1 dojedziemy do Bergamo Stazione SF, do centrum (Città Bassa), do kolejki (Funicolare) oraz do górnego miasta Città Alta. W drodze powrotnej na lotnisko najłatwiej jest złapać autobus na dworcu głównym, gdyż  nie zatrzymuje się on na każdym przystanku.

Ponieważ byłam w Bergamo tylko jeden dzień i miałam w zamiarze zwiedzanie miasta na nogach, zdecydowałam się na bilet jednorazowy. Dojechałam autobusem na przystanek końcowy do Città Alta, a w drodze powrotnej złapałam autobus z przystanku przed budynkiem Banca d’Italia.

 

 

JĘZYK I WALUTA

Językiem urzędowym w Bergamo jest oczywiście język włoski. Mieszkańcy miasta rozmawiają ze sobą zarówno po włosku, jak i w dialekcie (dialetto bergamasco).
Ze względu na coraz chętniej odwiedzających Bergamo turystów, kelnerzy, barmani czy kierowcy autobusów znają podstawowe zwroty po angielsku. Jednakże warto znać kilka przydatnych słów również po włosku. Rozmówki polsko-włoskie online znajdziecie tutaj.

Walutą obowiązującą we Włoszech jest Euro. Nie jest możliwe regulowanie płatności w innej walucie (dolar, złotówka).

 

KUCHNIA BERGAMASCA

Kuchnia regionu Lombardia jest bardzo zróżnicowana. Wszystko to za sprawą wpływów z sąsiednich regionów oraz od cudzoziemskich zdobywców, którzy przed wiekami najeżdżali te ziemie. Jedyne, czego tu nie znajdziemy to wpływy śródziemnomorskie. Nie zjemy tu świeżych ryb czy owoców morza, ale za to będziemy mogli posmakować dań, których w innych regionach Włoch ze świecą szukać. 

Oto dania lokalnej kuchni, których warto spróbować podczas pobytu w Bergamo:

1. Polenta – to symbol północy Włoch. To właśnie od nazwy tej potrawy Włosi mieszkający w północnej części kraju nazywani są “polentoni“, czyli ci, którzy jedzą polentę. Potrawa ta przygotowywana jest z mąki lub z kaszki kukurydzianej.

2. Ravioli – małe pierożki, które mogą mieć różnorodne nadzienie. Będąc w Bergamo, spróbujcie casoncelli alla bergamasca. To lokalny rodzaj ravioli z mięsnym nadzieniem, polane masłem z szałwią oraz posypane boczkiem i parmezanem.

3. Sery – okolice Bergamo słyną z produkcji pysznych serów. Na uwagę zasługują Branzi, Strachitunt czy Stracchino Bronzone.

4. Lokalne wędliny – warto spróbować tutejszych salame, które są bardzo aromatyczne w smaku czy popularnej kiełbasy bresaola.

5. Polenta e osei – deser, który jest specjalnością Bergamo. Przygotowuje się go ze słodkiej polenty, polanej żółtą pastą z migdałów, a całość dekoruje się małymi, czekoladowymi ptaszkami.

 

 

GDZIE WARTO ZJEŚĆ

Przed wyjazdem do Bergamo poprosiłam moich znajomych Włochów, mieszkających w mieście i jego okolicach o podpowiedzi, dotyczące restauracji lub trattorii, w których warto zjeść. Dostałam mnóstwo nazw i adresów, pod którymi dobrze karmią. Spośród nich wybrałam jeden, a resztę zostawiłam sobie na następną wizytę w mieście. Znalazłam też miłe miejsce na kawę lub aperitivo oraz cukiernię, w której króluje “Polenta e osei”.

1. Il Circolino, Beragmo Città Alta, Vicolo Sant’Agata 19 

W związku z tym, że Il Circolino było nam najczęściej polecane, wybraliśmy to miejsce na obiad. Nie zawiedliśmy się! Dzięki temu, że podczas naszego pobytu w Bergamo pogoda była przepiękna, mogliśmy usiąść przy stoliku w ogrodzie restauracji i korzystać ze słońca. 
Zamówiliśmy dwa dania obiadowe, w skład których wchodziła przystawka, pierwsze i drugie danie, kieliszek wina lub woda oraz kawa. Danie obiadowe dla jednej osoby kosztowało ok. 15 euro. 
Polecam Wam spróbować ich polentę z anchois oraz casoncelli alla bergamasca. Niebo w gębie! 
Il Circolino przypadło nam do gustu z wielu względów – miła, sympatyczna i profesjonalna obsługa, krótki czas oczekiwania, ciche i spokojne miejsce na ogrodzie oraz obecność mieszkańców. Bo jak wiadomo – tam gdzie jedzą miejscowi, tam jest dobra kuchnia. 

 

2. Bar Flora, Piazza Vecchia

Bar przy głównym placu w Città Alta jest miejscem gdzie lokalni mieszkańcy mieszają się z turystami. Można tu wpaść na szybką kawę lub usiąść w pięknym słońcu na popołudniowe aperitivo i rozkoszować się włoskim la dolce vita

 

3. Nessi Bergamo Alta, Via Gombito 34

Cukiernia, w której króluje “Polenta e osei”. Można ją kupić w każdym rozmiarze, od małego do ogromnego, w zależności od apetytu. Na początek weźcie sobie tę najmniejszą. “Polenta e osei” jest bardzo słodka i nie każdemu może zasmakować. 

 

 

GDZIE SPAĆ

Jeśli planujecie zostać w Bergamo na dłużej niż jeden dzień, na pewno będziecie szukać taniego noclegu. Poniżej udostępniam Wam wyszukiwarkę noclegów Booking.com, z którą łatwiej będzie coś znaleźć. 



Booking.com

 

Przydatne linki: 
Strona lotniska Orio Al serio: http://www.milanbergamoairport.it/it/
Strona Visit Bergamo: http://www.visitbergamo.net/it/ 
Strona komunikacji miejskiej ATB: https://www.atb.bergamo.it/ENG/homepage.aspx